Geely Familia 1.5 Nasıl Araba, Alınır Mı? İnceleme ve Kullanıcı Yorumu

Çinli otomobil üreticisi Geely’nin aile otomobili Familia nasıl bir araba, alınır mı sorularına yanıt arayacağız. Ayrıca Geely Familia inceleme, test sürüşü ve kullanıcı yorumuna yer vereceğiz.

Çinli otomobil üreticileri 2005 yılından sonra Türkiye pazarında yer almaya başlamıştı. Bunlardan bir tanesi de Geely marksıydı. Geely, Çin’in en büyük otomobil üreten markalarından bir tanesidir. Familia, adından da anlaşılacağı üzere aile otomobili olarak üretilmişti. 2008 yılının son aylarında ülkemizde satılmaya başlamıştır. Genelde 2009 modelden başlayan Familia, 2011 yılında satıştan kaldırılmıştır. Zaten daha sonra Geely, Türkiye pazarından çekilmiştir.

Geely Familia 1.5 Nasıl Bir Araba?

C segmenti sedan bir aile otomobili olan Familia, yüksek model ve ucuz fiyatıyla dikkat çeken bir otomobil. Ülkemizde “Comfort” donanım paketiyle satılmıştır. Parasına göre çok denebilecek özelliklere sahiptir. “ABS, EBD, sürücü ve yolcu hava yastığı, klima, elektrikli camlar ve aynalar, sis farkları, yol bilgisayarı ve hidrolik direksiyon” gibi özelliklere sahiptir. Şanzıman olarak 5 ileri manuel vitese yer verilmiştir. Bu da zaten ucuz olması için bir sebeptir.

İlginizi çekebilir :  ” Geely Echo Nasıl Araba

Kaputunun altında ise 1.5 litre hacimli, Toyota destekli bir motor vardır. Bu motor için bazı kişiler Toyota motoru diyorlar. Asla öyle bir şey yok. Sadece Geely’nin motor üretme yeteneği olmadığı için Toyota’dan teknik destek almıştır. Neyse motor teknik özelliklerine devam edecek olursak 95 beygir ve 130 Nm tork güç üretmektedir. Her uzak doğu otomobilinde olduğu gibi LPG ile uyumlu bir motordur. Full enjeksiyonlu olan bu motor şehir içinde 9.5, şehir dışında 6 litre yakıt tüketmektedir.

Geely Familia 1.5 Kullanıcı Yorumu

Elimdeki para ile 25 -30 yaşındaki arabaları alabilirken ben 2011 model bir araba aldım. Kısaca Geely Familia aldım ve 3 yıldır kullanıyorum. Herkesin merak ettiği kalitesi. Ben bu yazıda size Geely Familia’nın iyi ve kötü tüm yönlerini anlatmaya çalışacağım. Öncelikle iç mekanında yani kapı içleri, torpido üstü ve ön göğüste sert plastik malzeme kullanılmıştır. Ayrıca kaliteli olmadığı için koku yapıyor. İç hacmi gayet yeterlidir. Mesela ön koltuğu kendi boyuma göre ayarladığımda ki benim boyum 1.80 olmasına rağmen arka diz mesafesi gayet yeterli seviyede kalıyor. Arka koltuklarında 2 bebek koltuğu rahat sığıyor. Bagaj hacmi gayet geniştir. Benim iki çocuğum için bebek arabalarını rahatlıkla sığdırıyorum. Motor performansı için ise öyle çok bir şey beklemeyin. Şehir içi ara hızlanmalarda hantal kalıyor. Özellikle arabada bir kaç kişi varken birde klima açarsanız baya bir bayılıyor. Uzun yolda motor ve yol sesini içeriye alıyor. Ne de olsa ucuz araba olduğu için ses yalıtımı çok zayıf. Yol tutuşu güzeldir öyle arkasını hemen bırakmaz. Frenleri gayet güçlüdür, ancak bir Passat performansı beklemeyin tabi.

Geely Familia Alınır Mı?

Herkesin bana sorduğu ilk soru Familia’nın yedek parçaları bulunuyor mu oluyor. Evet ben İzmir’de aradığım her parçasını rahatlıkla buluyorum ve hiç pahalı değil. Ben alalı 3 yıl olmasına rağmen bakımlar haricinde sanayiye hiç gitmedim. Kronik sorunlu arabalardan değildir. Bu arabayı alıp almamak size kalmış. Önünüzde iki yol var. Ya 30 yaşında bir tutulan kaliteli araba alacaksınız ya da 12 yaşında donanımlı ve yeni bir otomobil sahibi olacaksınız.

Kaynak: otobilgisi

Metin Ustaoğlu

İTÜ makine mühendisliği bölümü mezunuyum. 1988 yılında Erzurumda doğdum. Şu anda İstanbul'da kurumsal bir firmada otomotiv danışmanı olarak çalışıyorum.Son yıllarda işim dolayısı ile birçok araba kullanma ve test etme şansım oldu. Çocukluğumdan beri arabalara olan hayranlığım ile geliştirdiğim bilgi birikimimi otobilgisi.com'da sizlerle paylaşıyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu