Daewoo Chairman Nasıl Araba, Alınır Mı? İnceleme ve Kullanıcı Yorumları

Güney Kore otomobili olmasına rağmen daha çok Mercedes’e benzeyen Daewoo Chairman nasıl bir araba, alınır mı sorularına yanıt arayacağız. Ayrıca Daewoo Chairman inceleme, test sürüşü ve kullanıcı yorumuna yer vereceğiz.

Aslında Ssangyong üretimi olmasına rağmen ülkemizde Daewoo Chairman adı altında satılmıştır. Chairman’i, bir W124 kasa Mercedes’ten ayırmak çok zordur. Zaten üretilirken W124’ün platformu satın alınmış ve onun üstüne üretilmiş bir otomobildir. 1999 – 2002 yılları arasında üretilmiş ve ülkemize de ithal edilmiştir. Ancak çok az sayıda satılmıştır.

Daewoo Chairman Nasıl Bir Araba?

Lüks yani F segmenti bir otomobil Chairman gerçekten çok uzun, geniş ve rahat bir arabadır. Chairman 600 L ve 600 S paketleriyle satılmıştır. Donanım olarak “ABS, dijital klima, hız sabitleyici, deri koltuklar, elektrikli aynalar, ESP, sürücü ve yolcu hava yastıkları, immobilizer, elektrikli koltuklar ve yol bilgisayarı” gibi pek çok özelliği bulunmaktadır.

İlginizi çekebilir :  “Daewoo Espero Nasıl Bir Araba?

Kaputunun altında ise 3.2 litre hacminde 6 silindirli bir motor vardır. Bu motor 220 beygir ve 300 Nm tork güç üretmektedir. Arkadan itişli bir araba olan Chairman’da 5 ileri otomatik şanzıman kullanılmıştır.

Daewoo Chairman Arkadan Görünüşü

Daewoo Chairman Kullanıcı Yorumu

Bir arkadaşım bunlardan bir tanesini almış ve bana dediği laf Mercedes’in 3’te 1 parasına aynı arabaya biniyorum demekti. Bende test etmek için bir günlüğüne aldım ve kullandım. İlk olarak içinden başlayacak olursak, gerçekten çok geniş bir iç mekana sahip otomobil. Tam bir makam arabası. Konfor namına her şey düşünülmüş. Hayatımda gördüğüm en lüks en ucuz otomobil bence buydu. Daha görünce zaten bunun bir Mercedes olduğunu düşündüm. Ön göğüs ve kapı içleri gibi yerlerde gayet kaliteli bir kaplama kullanılmış. Arka diz mesafesi o kadar geniş ki neredeyse bir sıra koltuk daha sığacak. Marşa basıp Ankara sokaklarında biraz dolanmak için çıktım. Motor performansına hayran kaldım. Basınca gitmem demiyor. Vites geçişleri biraz sarsıntılı olsa da ben sevdim diyebilirim. Birazda yüksek hızlar için otobana çıktım ve bastım. 200 km/s hıza kadar hiç zorlanmadan çıktı. Tıpkı bir Mercedes gibi yola yapışıyor. Yol tutuşu gayet yerinde ve yola yapışıyor.

Daewoo Chairman Alınır Mı?

Evet parasına göre fena sayılmayacak bir otomobil olduğunu unutmayın. Ancak yedek parça sıkıntısı olduğunu biliyorum. Ayrıca ikinci el piyasası da çok zayıf. Yine de özel bir merakınız varsa ve ben parçasını bulur alırım diyorsanız. Alabileceğiniz en donanımlı arabalardan bir tanesidir.

Kaynak: otobilgisi

Metin Ustaoğlu

İTÜ makine mühendisliği bölümü mezunuyum. 1988 yılında Erzurumda doğdum. Şu anda İstanbul'da kurumsal bir firmada otomotiv danışmanı olarak çalışıyorum.Son yıllarda işim dolayısı ile birçok araba kullanma ve test etme şansım oldu. Çocukluğumdan beri arabalara olan hayranlığım ile geliştirdiğim bilgi birikimimi otobilgisi.com'da sizlerle paylaşıyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu