Mazda RX Nasıl Araba? Alınır mı?

Mazda’nın en popüler modellerinden biri olan Mazda RX nasıl araba? Kendine has görüntüsü, spor araç severlerin görür görmez nefesinin kesilişi ile tanınan ikonik bir araç. Gelin birlikte Mazda RX serisini inceleyelim.

Mazda RX Nasıl Araba?
Mazda RX Nasıl Araba?

920 yılında kurulan Japon markası bir otomobil üreticisi olan Mazda dünya çapında sektörde önemli bir yere sahiptir. İkonik olan otomobil modelleriyle pek çok farklı otomobil modeline örnek olmuş ve gelişmelerinde öncü olmuştur. Mazda ülkemizde ikinci el pazarında çok da hareketli olmayan bir etkileşime sahiptir.

Bu durum elbette ki sıfır satışlarda da aynı etkiyi yaratmıştır. Marka güçlü ve kaliteli otomobil modellerine sahip olmasına rağmen hırslı bir satış politikası yürütmez. 90’lı yıllar trafiğinde sedan ve minibüs modellerini sık sık görmek mümkündü.

Özellikle minibüs ve Pick-Up tarzı Mazda modelleri oldukça talep görmekteydi. Günümüzde hala bu modellere trafikte rastlamak mümkündür. Fakat ülkemizde genel olarak ikinci el piyasasında etkileşim görmeyen araçlar çok fazla talep görmez. Farklı kültürlerde otomobiller sadece kullanım amacı ile satın alınırken ülkemizdeki şartlar dahilinde otomobil alımı aynı zamanda bir yatırım aracı olarak da görülür. Bu durum nedeni ile ikinci el Pazar piyasası araç alımlarında önemli bir etkendir.

Mazda RX Serisi

Mazda RX serisine gelecek olursak artık klasik modeller arasında yer alan  RX-3 ile başlayabiliriz. RX-3 yetmişli yıllarda piyasaya sürülen markanın ikon modellerinden spor tarzında bir araçtır. Daha sonraki yıllarda RX-7 ve günümüzde oldukça popüler olan RX-8 modeline doğru geliştirilen serinin ortak yönü muhteşem görünüşleri ve güçlü yapılarıdır. Bu özellikleriyle pek çok filmde ve oyunlarda RX modelleri kullanılmıştır. Dolayısı ile dünya çapında oldukça popüler modeller arasındadır. RX serisi RX-8 modeli ile ülkemizde de popüler araçlar arasındadır. Araç tutkunlarının gözdeleri arasında yer alan  RX-8 ikinci el piyasasında da hareketlilik sağlayan otomobillerden birisidir. Filmlerde ve oyunlarda kullanılan RX serisinin çeşitleri ise şu şekildedir;

Mazda RX-3

Mazda RX-3: 1971- 1973 yılları arasında üretilen RX-3 yarış arabası niteliğinde iki kapılı Coupe kasa görüntüsü ile pek çok araç sevenin beğenisini kazanmış efsanevi klasik modellerden biridir. RX-3 birçok araba yarışlarında kullanılmış ikonik bir modeldir. Ayrıca oyuncak sektöründe en çok üretimi yapılan otomobil modelleri arasında yer almıştır.

Mazda RX-7

Mazda RX-7: 1978-2002 yıllarında üretimi yapılan RX-3’ün geliştirilmiş ve yenilenmiş halidir. Üretiminde wankel motoru kullanılmıştır. RX-7 modeli de iki kapılı coupe kasadır. Kusursuz görünüşü ile en çok beğenilen modeller arasında yer alan RX-7 pek çok ünlü film ve video oyunlarında kullanılmıştır. Ülkemiz ikinci el Pazar piyasasında yeri olmasına rağmen orijinalini bulmak zordur. Birçoğu üzerinde modifiye yapılmıştır.

Mazda RX-8

Mazda RX-8: 2002- 2012 yılları arasında üretilen Wankel motoru ile dikkat çeken RX-8 günümüzde popülerliğini korumaktadır. Yüksek devir çevirebilen wankel motoru 1308 cc’dir. RX-8 modeli de birçok oyunda kullanılmıştır. Bu anlamda oldukça ünlüdür. Güçlü ve sağlam yapısı ile ilgililerini oldukça memnun etmiştir. Hem şık hem de konforlu bir spor görünümüne sahiptir.

Mazda RX Kullanıcı Yorumları

Mazda RX kullanıcı yorumları incelendiği zaman, sürücülerin arabalarından çok memnun oldukları gözlemleniyor. Mazda dünya çapında birçok modelde araç üreten en büyük otomobil firmalarından birisidir. Japonların yüksek teknoloji ve mühendislik harikaları ile ürettikleri pek çok model otomotiv sektörüne ilham olmuştur. Mazda araçlarının genel olarak bilinen kronik bir arızası olmamıştır. Hatta araçlarda en az onarım Mazda markasında oluşmuştur.

RX kullanıcı yorumlarına gelecek olursak aracın tek sorunu ya da durumu Wankel motora sahip olmasıdır. Bu konuda kullanıcılar ikiye ayrılmış durumdadır.  Wankel motor diğer içten yanmalı motorlara göre daha basit bir yapıya sahiptir. Yüksek devirli yapıya sahip olan wankel motor için kullanılan motor yağı da farklıdır. Bu anlamda ülkemizde kullanım yanlışlıkları neticesinde motor arızaları ile sık sık karşılaşılmıştır. Uzun zamanlı kullanıcılara göre ise bakımlarının doğru yapıldığı takdirde araçta bu konu ile ilgili herhangi bir arızaya rastlanmamıştır. Özel olarak ilgilenen meraklıları için bakımları doğru yapıldığı takdirde kullanıcısı için verimli olan otomobillerden biridir.

Metin Ustaoğlu

İTÜ makine mühendisliği bölümü mezunuyum. 1988 yılında Erzurumda doğdum. Şu anda İstanbul'da kurumsal bir firmada otomotiv danışmanı olarak çalışıyorum.Son yıllarda işim dolayısı ile birçok araba kullanma ve test etme şansım oldu. Çocukluğumdan beri arabalara olan hayranlığım ile geliştirdiğim bilgi birikimimi otobilgisi.com'da sizlerle paylaşıyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu