Alfa Romeo 155 Nasıl Araba, Alınır Mı? Kullanıcı Yorumları

İtalyan otomobil üreticisi Alfa Romeo ‘nun D segmenti otomobili olan 155 nasıl bir araba bu konuda bir fikriniz varmı? Eğer yoksa bile sorun değil. Makalemizi sizlerin merakını gidermek için hazırlamaktayız. Bu araba alınır mı, ne tüm özellikleri var gibi sorulara yanıt arayacağız. Dahası gerçek kullanıcı yorumuna da bu makalede yer vereceğiz.

Alfa Romeo ile BMW arasında her zaman tatlı bir rekabet vardı. 1990’lı yıllarda BMW’nin çıkardığı 3 serisine rakip olabilmek amacıyla Alfa Romeo 1992 yılında 155 modelini satışa sundu. Ancak istediği satış rakamlarını yakalayamayınca 1998 yılında satıştan kaldırdı. Onun yerine Alfa Romeo 156 modeline geçildi.

Alfa Romeo 155 Nasıl Bir Araba?

Bu araç Türkiye’de de çok az satılmış bir modeldir. Hatta yaklaşık 100 kadar satılmıştır. Çok kaliteli bir otomobil olmasına rağmen tutulmamıştır işte. Neyse, özelliklerine geçecek olursak; ABS, hava yastığı, dijital klima, elektrikli dört cam, elektrikli aynalar ve hidrolik direksiyon gibi özellikleri vardır.

Türkiye’de 2.0 litre hacminde Twin Spark motorlar ile satılmıştır. Bu motor 143 beygir ve 190 Nm tork gibi çok güzel performans sergilemektedir. Ancak yakıt tüketimi şehir içinde 13.5, şehir içinde 8 litredir. Yani biraz fazla yakıt tüketmektedir.

Alfa Romeo 155 Arkadan Görünüşü

Alfa Romeo 155 Kullanıcı Yorumu

Bana göre 90’lı yıllarda üretilmiş en kaliteli D segmenti otomobillerin başında gelir. İçerisinde falan çok kaliteli bir malzeme kullanılmıştır. Arabanın içi oldukça geniş ve sportif çizgilere sahiptir.

Performans otomobili olduğu için günümüz otomobillerinde bulunmayan yağ basıncı ve yağ sıcaklığı göstergesi bile vardır. İç hacmi geniştir, arka diz mesafesi yeterli seviyededir.

Motor performansı harikadır. Özellikle TS motorun sesine hayran kalırsınız. Şehir içinde gaza yüklediğim zaman harika bir performans sergiliyor.

Uzun yol ve otobanda bir kaç kez denedim ve 200 km/s hıza hiç zorlanmadan çıkabildi. Yol tutuşu güzeldir ve arkasını çok güzel korur.

Kullanırken sanki 5-6 yaşında bir araba kullanıyormuş zannedersiniz. Frenleri çok güçlüdür. Kliması Alfa aracın içini kısa sürede buz gibi yapar.

Alfa Romeo 155 İçi

Bu Araba Alınır Mı?

Fiyatlarına baktığımız zaman alınabilecek en iyi D segmenti otomobillerden bir tanesidir. Ancak Alfa Romeo’nun ülkemizde tutulmuyor oluşu bu arabanın da satılmamasına neden oluyor. Bu sebeple ikinci el piyasası çok zayıftır. Hatta hiç yok diyebiliriz.

Yedek parçaları çok pahalıdır ve kaporta ve aksesuar aksam parçalarını yurt dışından getirmek zorunda kalıyorsunuz. Eğer özel bir merakınız yoksa hiç bulaşmayın derim.

Metin Ustaoğlu

İTÜ makine mühendisliği bölümü mezunuyum. 1988 yılında Erzurumda doğdum. Şu anda İstanbul'da kurumsal bir firmada otomotiv danışmanı olarak çalışıyorum.Son yıllarda işim dolayısı ile birçok araba kullanma ve test etme şansım oldu. Çocukluğumdan beri arabalara olan hayranlığım ile geliştirdiğim bilgi birikimimi otobilgisi.com'da sizlerle paylaşıyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu