Volvo 850 Nasıl Araba, Alınır Mı? Kullanıcı Yorumları 2022

Volvo 850 Nasıl Araba diye merak ediyorsanız doğru konudasınız. Volvo’nun E segmenti otomobili olan 850 nasıl bir araba, alınır mı sorularına yanıt arayacağız. Ayrıca Volvo 850 kullanıcı yorumuna yer vereceğiz.

Volvo premium sınıfta otomobiller üreten bir markadır. Ülkemizde çok fazla satılmasa da Avrupa’nın en çok tercih edilen otomobil markalarından bir tanesidir. Volvo’nun asıl öne çıktığı segment ise D ve E segmentidir.

Bu segmentte Volvo 940 ile istediğini bulamayan Volvo, 1994 yılında 850 modelini piyasaya sürdü. Böylelikle çağın tasarımını yakalamaya çalıştı. 1997 yılına kadar satılan 850 modeli, bu tarihten sonra yerini S serisinin E segmenti otomobili olan Volvo S70 modeline bıraktı.

Volvo 850 Nasıl Bir Araba?

Premium bir otomobil markası olmak, teknolojinin de öncüllerinden olmayı gerektirir. Pek çok marka daha hava yastığı kullanmazken veya sadece şoför tarafından hava yastığı kullanırken, 850’de bırakın sürücü ve yolcu hava yastığını yan hava yastıkları bile vardır.

Oldukça teknolojik bir otomobil olan Volvo 850’de “ABS, ASR, hız sabitleyici, yol bilgisayarı, elektrikli ve ısıtmalı koltuklar, elektrikli yan aynalar, dört cam otomatiği” gibi pek çok donanım bulunmaktadır. Bu arabaların bazı kurumlarda makam arabası olarak kullanılmışlığı bile vardır.

4 ileri otomatik ve 5 ileri manuel vitesli şanzıman seçenekleri vardır. Kasa olarak genelde sedan satılmış olsa da stationwagon kasa tipleri de vardır. Volvo 850 motor teknik özelliklerine bakacak olursak;

2.0 GLE Benzinli : 5 Silindirli olan bu motor 126 beygir ve 170 Nm tork güç üretmektedir. Şehir içinde 12, şehir dışında 8 litre yakıt tüketmektedir. 850’nin kasasına göre biraz hantal kalmaktadır.

2.0 T5 Benzinli : 5 silindirli olan bu motor 143 beygir ve 185 Nm tork güç üretmektedir. LPG ile uyumlu bir motordur. Şehir içinde 12, şehir dışında ise 8 litre yakıt tüketmektedir.

2.3 T5 Benzinli : Döneminin en güçlü motorlarından bir tanesidir. 5 silindirli olan bu motor 225 beygir ve 300 Nm tork güç üretmektedir. Şehir içinde 14, şehir dışında 9 litre yakıt tüketmektedir.

Volvo 850 Kullanıcı Yorumu

Elimde çok az para vardı ve alabileceğim en iyi otomobili alabilmek için çabalıyordum. İnternette araştırmalarım sonucunda bir risk alarak Volvo 850 aldım. Almadan önce herkes alma başına bela edersin gibisinden laflar söylüyordu.

3 yıldır kullandığım bir otomobil olan 850’den oldukça memnunum. Donanım olarak şuan bile pek çok arabada olmayan şeyleri sunuyor. Arabanın iç hacmi çok geniştir. Volvo 850’de kullanılan tüm malzemeler birinci sınıftır.

Ön göğüs olsun, kapı döşemeleri olsun koltuk kumaşı olsun hepsi birbirinden kaliteli. Bendeki 2.0 motorlu 143 beygire sahip olanı. Motor performansı gerçekten tatmin edicidir. Şehir içinde ara hızlanmaları, yokuşlarda ivmelenmesi güzeldir.

Durup kalkarken gaza yüklendiğinizde sizi koltuğa yapıştırır. Uzun yolda ise gayet oturaklı bir arabadır. Nice sert virajlara yüksek hızlarda girmeme rağmen bana mısın demiyor. Motor, yol ve rüzgar sesinin içeriye neredeyse hiç almıyor.

Klimasını çalıştırdığımda öyle buz gibi soğutuyor ki yaz ayında insanın ağzından buhar çıkıyor.

Volvo 850 Alınır Mı?

Ben belki de bu arabanın temiz olanına denk geldim. Size tavsiyem alacaksanız çok iyi gösterin. Ya değilse Volvo’nun parçaları pahalı olduğu canınızı çok yakacaktır. Öyle kolay kolay arıza çıkaran bir otomobil değildir.

Ayrıca yedek parçaları kolaylıkla bulunabiliyor. Ancak aksesuar ve kaporta aksam paraları çok pahalı. İkinci en piyasasının zayıf olması, az para ile yüksek kaliteye erişmenizi sağlıyor.

Dediğim gibi temiz bir tanesi alınıp kullanılabilir. Bilinen bir kronik arızası yok zaten. Tek canınızı sıkan nokta yakıt tüketiminin biraz fazla olması olacaktır.

Metin Ustaoğlu

İTÜ makine mühendisliği bölümü mezunuyum. 1988 yılında Erzurumda doğdum. Şu anda İstanbul'da kurumsal bir firmada otomotiv danışmanı olarak çalışıyorum.Son yıllarda işim dolayısı ile birçok araba kullanma ve test etme şansım oldu. Çocukluğumdan beri arabalara olan hayranlığım ile geliştirdiğim bilgi birikimimi otobilgisi.com'da sizlerle paylaşıyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu