BMW 3.20i (E36) Nasıl Araba, Alınır Mı? İnceleme ve Kullanıcı Yorumu

Alman otomobil devi BMW’nin 1990 – 2000 yılları arasında ürettiği E36 kasa 3.20i nasıl bir araba, alınır mı sorularına yanıt arayacağız. Ayrıca BMW 3.20 i incelemesi ve kullanıcı yorumuna yer vereceğiz.

BMW 3 serisi otomobillerini ilk olarak 1980 yılında üretmeye başladı. 1989 yılına kadar E30 kasa üretildikten sonra 1990 yılından itibaren E36 kasaya geçildi ve 2000 yılına kadar üretilip satıldı. E36 kasa BMW 320i ülkemizde de özellikle gençler tarafından çok sevilen bir modeldir. Günümüz itibariyle hala daha çok fazla tutulan bir arabadır.

BMW 3.20i (E36) Nasıl Bir Araba?

320i gerçekten çok sportif ve çok yönlü bir otomobildir. Aile arabası olarak ve genç arabası olarak kullanılabilir. Ayrıca modifiyenin en çok yakıştığı otomobillerden bir tanesidir. İlk üretilenlerinde ABS, klima, iki hava yastığı, elektrikli camlar ve aynalar gibi özellikler bulunurken 1996 yılından itibaren yağmur ve far sensörü, dijital klima, hız sabitleyici, 6’lı CD changer ve xenon farlar eklenmiştir. 320i^nin motor teknik özellikleri ise şöyle. 2.0 litre hacimli 6 silindir bir motordur. V6 olan bu motor 150 beygir ve 190 Nm tork güç üretmektedir. 0’dan 100 kilometreye 8 saniyede çıkabilmektedir. Şehir içi 14, şehir dışı 9 litre yakıt tüketmektedir. Bu da onu en çok yakan arabalar sınıfına sokuyor. LPG ile güzel bir işçilikle uyumludur. Manuel ve otomatik 5 ileri vitesli şanzıman seçenekleri vardır. Ayrıca cabrio ve 2 kapılı versiyonları da vardır.

BMW 3.20i (E36) Arkadan Görünüşü

BMW 3.20i (E36) Kullanıcı Yorumu

Bende bir BMW hayranı olarak e36 kasanın tasarımına hayrandım. Bundan 4-5 yıl önce bir tanesini aldım. Almadan önce güzelce gösterdim ve tertemizdi. 1 parça boya vardı ve değişensizdi. Neyse ilk olarak içinden başlayalım. BMW zaten premium sınıf bir otomobil. İçerisinde kullanılan malzeme kalitesi gerçekten çok güzel. Ön göğüs ve kapı içlerinde deri benzeri bir kaplama kullanılmıştır. Ön tarafı geniş arka diz mesafesi oldukça uzundur. Motor performansı harikadır. Kendine has o motor sesi insanı kendinden geçiriyor. Arkadan itişli bir araba olması da çekişinin çok daha güçlü olmasını sağlıyor. Şehir içinde ara hızlanmalarda güzel ivmeleniyor. Gaza sonuna kadar bastığınızda sizi koltuğa yapıştırıyor. Hele virajları dönerken şöyle hafif fazla gaz verinde arkasını savurması süper bir duygu. Otobanda ve uzun yolda 170 180 km/s hızla hiç zorlanmadan gidebilir. Şuan bile benim diyen araba BMW 3.20i E36’yı geçemez. Ancak özellikle yağmurlu havalarda virajlara girerken çok dikkatli olmakta fayda var. Nice genç insan bu yüzden hayatını kaybetti gitti. Frenleri çok güçlüdür ve arabayı kısa mesafede durdurur. Kliması ise içini buz gibi yapar.

BMW 3.20i (E36) İçi

BMW 3.20i (E36) Alınır Mı?

Evet buraya kadar her şeyini anlatmaya çalıştım. Ancak bu arabalar bir arıza açarsa çok astronomik rakamlar istiyorlar. Örneğin bir motorunu yaptırmak bugün 30 bin liraya falan mâl oluyormuş. Tabi bunu araştırmak gerekir. Yedek parçaları kolay bulunuyor. Ancak parça fiyatları biraz pahalı. İkinci eli ise çok güçlü. Ben satılığa koyduğumun ikinci gününde sattım. Temiz kullanılmış bir tanesini almaya özen gösterin. Yoksa sanayiden çıkmaz ve kendisinden daha çok para yer.

Kaynak : otobilgisi

Metin Ustaoğlu

İTÜ makine mühendisliği bölümü mezunuyum. 1988 yılında Erzurumda doğdum. Şu anda İstanbul'da kurumsal bir firmada otomotiv danışmanı olarak çalışıyorum.Son yıllarda işim dolayısı ile birçok araba kullanma ve test etme şansım oldu. Çocukluğumdan beri arabalara olan hayranlığım ile geliştirdiğim bilgi birikimimi otobilgisi.com'da sizlerle paylaşıyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu