Tata Marina Nasıl Araba, Alınır Mı? İnceleme ve Kullanıcı Yorumları

Dünya’nın en büyük otomobil üreticilerinden bir tanesi olan Tata’nın Marina modeli nasıl bir araba, alınır mı sorularına yanıt arayacağız. Ayrıca Tata Marina inceleme, test sürüşü ve kullanıcı yorumuna yer vereceğiz.

Tata özellikle asya pazarında çok fazla satılan bir markadır. Türkiye’de 2005 yılında satışa başlamış ve 2014 yılına kadar satılmıştır. Satışta olduğu süre boyunca aslında hiçte fena olmayan satış rakamları yakalamıştır. Satıldığı dönemlerde Türkiye’nin en ucuz sıfır otomobillerini piyasaya sürmüştür. Gerçekten fiyatına göre alınabilecek en donanımlı ve yeni model araçlarla karşımıza çıkmıştır.

Marina’da 2006 – 2011 yılları arasında satışta kalmış b segmenti otomobildir. Parasına göre çok şey sunan arabalardan bir tanesidir.

Tata Marina Nasıl Bir Araba?

Tata İndigo, 5 kapılı hatchback bir otomobilken Marina ise İndigo’nın uzatılmış station wagon kasasına sahip olanıdır. Zaten aynı platformda, aynı şasi üzerinde inşa edilmiştir. Comfort ve Trend donanım paketleriyle satılmıştır. Comfort en dolusu ve en çok tutulanı olup, “ABS, sürücü ve yolcu hava yastığı, klima, hidrolik direksiyon ve dört cam otomatiği ” gibi özelliklere sahiptir. Station Wagon olması nedeniyle devasa bir bagaja sahiptir. Dar gelirli aileler için ideal bir arabadır.

İlginizi çekebilir :  “Tata İndica Nasıl Bir Araba” 

Marina’nın motor teknik özelliklerine bakacak olursak; 1.4 TDI dizel motoru 70 beygir ve 135 beygir güç üretmektedir. Türkiye’de 2005 yılından sonra satılmış en güçsüz dizel motordur. Şehir içinde 9.5, şehir dışında 4.5 litre yakıt tüketimi vardır. Marina’da Vista’nın tersine benzinli motor bulunmamaktadır. Ayrıca 5 ileri manuel şanzımana sahiptir. Önden çekişli bir arabadır.

Tata Marina Arkadan Görünüşü

Tata Marina Kullanıcı Yorumu

Elimde şöyle orta halli bir Tofaş alacak kadar param varken ben hem yeni hem de daha donanımlı bir model almak için arayış halindeydim. Araştırmalarım sonucunda alabileceğin ve bagajı büyük en iyi arabanın Tata Marina olduğuna kanaat getirdim. 3 yıl boyunca kullanıp 1 hafta içinde sattım. Öncelikle bu arabanın ben çok kaliteliyim konforluyum gibi bir iddiası yok. Ama tam bir fiyat/performans otomobili olduğunu bilin. B segmenti olmasına rağmen içi gayet geniştir. Ön göğüs ve kapı içleri gibi yerlerde sert plastik malzeme kullanılmıştır. Ayrıca engebeli yollarda biraz trim sesi geliyor. Motor performansı çok iyi olmasa da yine de idare eder. Ancak arabada bir kaç kişi varken bir de klima açarsanız çok hantal kalıyor. En sağ şeritten gitmek zorunda kalıyorsunuz. Frenleri gayet güçlüdür ama bir passat performansı beklemeyin. Kasası hafif ve aerodinamik yapısı nedeniyle yüksek hızlarda yan rüzgarlardan fazlaca etkileniyor. Ayrıca 130 km/s hızın üstüne çıktığınızda yolda gezinmelere başlıyor. Yol tutuşu çok iyi değildir. Özellikle arkasını savurmaya çok meyilli. Motor ve yol sesini de içine alıyor.

Tata Marina Alınır Mı?

Evet başta dediğim gibi bu araba öyle kaliteli ve konforlu değil. Ancak Marina’nın parasına artık 2000 model bir Tofaş bile alamıyorsunuz. Kartal, Toros alana kadar çok daha iyi olan bu arabayı almak mantıklı bir tercih olur. Yedek parçaları bulunuyor mu diye soracak olursanız ben hiçbir sıkıntı çekmedim. Hem kolay bulunuyor hem de çok ucuz parçaları var. İkinci eli çok hızlı sayılmasa da elde kalıp satılmayacak arabalardan değildir. Temiz kullanılmış bir tanesi gönül rahatlığıyla alınabilir.

Kaynak :  otobilgisi

Metin Ustaoğlu

İTÜ makine mühendisliği bölümü mezunuyum. 1988 yılında Erzurumda doğdum. Şu anda İstanbul'da kurumsal bir firmada otomotiv danışmanı olarak çalışıyorum.Son yıllarda işim dolayısı ile birçok araba kullanma ve test etme şansım oldu. Çocukluğumdan beri arabalara olan hayranlığım ile geliştirdiğim bilgi birikimimi otobilgisi.com'da sizlerle paylaşıyorum.

Bir Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu