Chery Kimo Nasıl Araba, Alınır Mı? İnceleme ve Kullanıcı Yorumları

Çinli otomobil üreticisi olan bir dönem ülkemizde de satılan modeli Kimo nasıl bir araba, alınır mı sorularına yanıt arayacağız. Ayrıca Chery Kimo inceleme, test sürüşü ve kullanıcı yorumuna yer vereceğiz.

Chery Çin’in en büyük otomobil üreticisi markalarından bir tanesidir. 2007 yılında Türkiye pazarına da giren Chery, ucuz ve herkesin ulaşabileceği modeller satışa sunmuştur. B segmenti hatchback sınıfında Kimo ile yer almıştır. İlk olarak 2009 yılında satılmaya başlanan model, 2011 yılında ülkemizdeki satışı sonlandırılmıştır. Zaten daha sonra Chery, Türkiye’den tamamen çekilmiştir.

Chery Kimo Nasıl Bir Araba?

B segmenti hatchback sınıfında Hyundai Getz ve Japon markası olan Honda Jazz güzel satış rakamları yakalıyordu. Kimo’da bu modellere rakip olarak çıkartılmıştır. Ancak onlardan neredeyse yarıdan fazla daha ucuz bir modeldir. Forza ve Lusso donanım paketleri olup Lusso en çok tutulan trim seviyesidir. ABS, sürücü ve yolcu hava yastığı, elektrikli camlar, klima, immobilizer, ayarlanabilir direksiyon ve sis farları gibi özelliklere sahiptir.  Kimo’da Toyota tarafından destek verilmiş 4 ileri otomatik şanzıman ile 5 ileri manuel vites seçenekleri vardır. Ayrıca motorunda da Toyota, teknik destek vermiştir.

İlginizi çekebilir :  ” Chery Alia Nasıl Bir Araba?

Türkiye’de 1.3 litrelik enjeksiyonlu motor ile satılmıştır. Bu motor 83 beygir ve 114 Nm tork güç üretmektedir. LPG ile uyumlu bir motor olup şehir içinde 9, şehir dışında 5 litre yakıt tüketmektedir.

Chery Kimo Kullanıcı Yorumu

Kendime şehir içinde işe gidiş gelişlerde kullanmak için hatchback bir otomobil arıyordum. Param buna yettiği için 2011 model bir Kimo aldım ve 5 yıldan bu yana kullanıyorum. Öncelikle bu arabanın ucuz olduğunu unutmayın. Öyle çok bir kalite beklentiniz asla olmasın. Ön göğüs ve kapı içleri gibi yerlerde sert plastik malzeme kullanılmıştır. Ayrıca kullanılan malzemenin kalitesi de iyi değildir. Örneğin çok kullanılan kapı açma kolu, cam düğmeleri ve vites topuzu gibi yerler çabuk soyuluyor. Plastik kalitesi çok zayıf olduğu için çabuk kırılıyor. İçerisinde genişliği ortalama seviyededir. Arka diz mesafesi yeterli uzunluktadır. Ancak öyle konforlu bir araba olduğu söylenemez. Motor ve yol sesini içeriye bir hayli alıyor. Ayrıca her yerinden trim sesleri geliyor. Motor performansı ise iyi değil. Kağıt üzerinde 83 beygir dese de sanki bir 50 beygir bir araba kullanıyormuşsun hissi veriyor. Özellikle 4 kişiyle birde klima açık yokuş çıkıyorsanız tüm arabalar sizi geçip gidiyor. Yol tutuşu çok üstün değildir. Uzun yolda yan rüzgarlardan çok fazla etkileniyor. Virajlara girerken de dikkatli olmakta fayda var. Arkasını çok fazla savuruyor ve yana çok yatıyor. Frenleri idare eder, ama ABS çabuk devreye giriyor. Özellikle yollar ıslaksa hemen patiye sarıyor.

Chery Kimo Alınır Mı?

Yedek parçaları bulunuyor mu diye soracaksınız evet bulunuyor ama çok pahalı. Örneğin benim sağ ayna kırıldı 500 lira para verdim. İkinci eli öyle güçlü bir araba değildir. Ancak bu fiyatlara alabileceğiniz en yeni modelli araçlardan bir tanesidir.

otobilgisi

Metin Ustaoğlu

İTÜ makine mühendisliği bölümü mezunuyum. 1988 yılında Erzurumda doğdum. Şu anda İstanbul'da kurumsal bir firmada otomotiv danışmanı olarak çalışıyorum.Son yıllarda işim dolayısı ile birçok araba kullanma ve test etme şansım oldu. Çocukluğumdan beri arabalara olan hayranlığım ile geliştirdiğim bilgi birikimimi otobilgisi.com'da sizlerle paylaşıyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu