Volvo S70 T5 Nasıl Araba, Alınır Mı? İnceleme ve Kullanıcı Yorumları

Volvo’nun gerçek Volvo iken ürettiği son model olan S70 nasıl bir araba, alınır mı sorularına yanıt arayacağız. Ayrıca Volvo S70 inceleme, test sürüşü ve kullanıcı yorumuna yer vereceğiz.

Volvo, 2000’li yıllardan önce şimdikine göre çok daha sağlam arabalar üretiyordu. Böyle dememin sebebi 90’lı yıllara kadar Volvo, İsveç markasıydı. Ancak daha sonra Ford ile ortaklığa gitmiş daha sonra Çinli Geely markası tarafından satın alınmış olmasıdır. Kalitesi korunmaya çalışılsa da eski Volvo artık yoktur. S70 ise, safkan Volvo olarak üretilen son modeldir. Yani köşeli hatlara sahip son Volvo modeli diyebiliriz. S70 Türkiye’de 1997 – 2000 yılları arasında satılmıştır. Daha sonra yerini S80 modeline bırakmıştır.

Volvo S70 T5 Nasıl Bir Araba?

Lüks sınıfta yer alan S70 E segmenti bir otomobildir. Üretildiği dönemlere göre bile rakiplerine göre her yönden daha kaliteli bir otomobildi. “ABS, sürücü ve yolcu hava yastığı, elektrikli ve ısıtmalı koltuklar, deri döşeme, sürücü ve yolcu hava yastığı, elektrkli camlar ve aynalar, sis farları ve far yıkama” gibi pek çok özelliğe sahiptir. Ancak S70’i popüler eden şey donanımından çok sunduğu konfor ve sağlamlığıdır. Yurt dışında reklamlarında oradan oraya vurup uçurumdan atmalarına rağmen hala çalışan bir S70 görülüyordu. Gerçekten de böyle bir arabadır. Kaportasına vurduğunuz zaman sanki betona vuruyormuş gibi sert olduğunu görüyorsunuz. 5 ileri manuel ve 4 ileri otomatik şanzıman seçenekleri ile satılmıştır. 1999 modellerinde LPG takılında gaz kelebeği boğazı arıza veriyor. Bu da bilinen tek kronik sorunudur. Zaten bu araba LPG ile binilsin diye üretilmediğinden kronik arıza olduğu söylenemez. S70’in motor teknik özellikleri ise şu şekilde;

İlginizi çekebilir :  ” Volvo 850 Nasıl Araba?

2.0 T : Zamanının en güçlü 2.0 litrelik motorlarından bir tanesidir. 5 silindirli olan buı motor 180 beygir ve 220 Nm tork gibi güzel bir güç üretmektedir. Yakıt olarak çok ekonomik olduğu söylenemez. Şehir içinde 1.63, şehir dışında 8.5 litre yakıt tüketimi vardır.

2.0 T5 : En çok tutulan motor seçeneğidir. Bana soracak olursanız eğer bir Volvo S70 alacaksanız mutlaka bu motora sahip bir tanesini almanızı tavsiye ederim. 5 silindirli olan bu motor 240 beygir ve 330 Nm tork gibi hayvani bir güç üretmektedir. Benim sahibi olduğum S70’de bu motora sahip olanından. Şehir içinde 1.63, şehir dışında 8.4 litre yakıt tüketimi vardır.

2.5 D : Dizel motorlu S70 seçeneğidir. Zamanına göre düşündüğümüz zaman en güçlü dizel motorlardan bir tanesidir. Turbo destekli olan 5 silindirli bu motor 140 beygir ve 290 Nm tork güç üretmektedir. Şehir içinde 9, şehir dışında 5.5 litre yakıt tüketmektedir. Hacmine göre gayet ekonomik olduğunu söyleyebiliriz.

Volvo S70 çok daha farklı motor opsiyonlarıyla satılmıştır. Ancak bu motorlar Türkiye’ye getirilmemiştir. Ayrıca 90’lı yıllarda S70, Avrupa’nın en çok satılan modellerinden bir tanesiydi.

Volvo S70 Arkadan Görünüşü

Volvo S70 Kullanıcı Yorumu

Elimdeki paraya aynı model bir Fiat Palio veya Renault Clio alabiliyordum. Ancak ben farklı olmak, ayrıca güvenli bir arabaya binmek için 1998 model bir S70 aldım ve 4 yıl boyunca kullandım. Daha arabanın içine oturduğunuz anda kalitesini hissediyorsunuz. Koltuklarında kullanılan deri döşeme üstünden uzun yıllar geçmesine rağmen en ufak bir soyulma veya yırtılma olmadan duruyor. Ön göğüs ve kapı içleri gibi yerlerde kaliteli yumuşak deri benzeri bir kaplama kullanılmıştır. Öyle çatlama, solma, kırılma gibi şeyler asla olmuyor. Bu arabada konfor ve güvenlik en üst düzeyde tutulmuş. İçine oturduğumda bana hiç bir şey olmayacak gibi hissediyorum. 5 silindirli motorunun performansı çok güzel. Şehir içinde ara hızlanmalarda güzel ivmeleniyor. Ağır kasasına rağmen gayet atik bir otomobil. Çok defa uzun yola çıktım ve adeta uçak konforu sağlıyor. Uzun yolda 180 – 200 ile rahatlıkla gidebilirsiniz. Bu hızlarda bile arabanın direksiyonunda en ufak bir titreme bile yok. Frenleri o kadar güçlü ki yüksek hızlarda ani fren yapınca bile kısa mesafe içerisinde arabayı durdurabiliyor. Kliması artık nasıl bir sistem kullandılar bilmiyorum ama temmuz sıcağında bile bir saat çalışsın arabanın içindekilerin ağzından soğuk nedeniyle buhar çıkıyor. Yol tutuşu gayet güzeldir. Nice sert virajlara hiç zorlanmadan yüksek hızlarda giriyor. Çoğu arabanın 60-70 hıza düştüğü virajları Volvo S70, 100 km/s hızın üstünde dönebiliyor.

Volvo S70 Alınır Mı?

Evet bu araba hakkında sizin ilk merak ettiğiniz yedek parçaları bulunuyor mu ve pahalı mı olacak. Evet yedek parça konusunda sıkıntı yok. En azından ben Ankara’da ihtiyacım olan her parçayı bulabiliyorum. Ancak parça fiyatları çok pahalı. Özellikle kaporta aksam parçalarına astronomik rakamlar istiyorlar. Bu açıdan bakıldığı zaman alınmaz bir araba. Ayrıca yakıt tüketiminin yüksek olması da dezavantaj. Ancak bu paralara bundan daha kaliteli ve güvenli başka bir araba yok. Temiz kullanılmış bir tanesini ben parça fiyatını sorun etmiyorum diyorsanız gönül rahatlığıyla alabilirsiniz.

Kaynak: otobilgisi

Metin Ustaoğlu

İTÜ makine mühendisliği bölümü mezunuyum. 1988 yılında Erzurumda doğdum. Şu anda İstanbul'da kurumsal bir firmada otomotiv danışmanı olarak çalışıyorum.Son yıllarda işim dolayısı ile birçok araba kullanma ve test etme şansım oldu. Çocukluğumdan beri arabalara olan hayranlığım ile geliştirdiğim bilgi birikimimi otobilgisi.com'da sizlerle paylaşıyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu