Fiat Croma Nasıl Araba, Alınır Mı? İnceleme ve Kullanıcı Yorumu

Fiat’ın bir dönem ülkemize de ithal ettiği modeli olan Croma nasıl bir araba, alınır mı sorularına yanıt arayacağız. Ayrıca Fiat Croma inceleme, test sürüşü ve kullanıcı yorumuna yer vereceğiz.

Fiat Tempra modeliyle özellikle Türkiye pazarında çok güzel satış rakamları yakalıyordu. Ancak Avrupa pazarı için daha lüks modeli olan ancak tasarım olarak Tempraya çok benzeyen modeli olan Croma’yı satışa sundu. Aslında 1985 yılında üretilmesine rağmen ülkemizde 90’lı yıllarda çok az sayıda satılmıştır. Zaten Croma 1996 yılında üretimden kaldırılmış bir otomobildir.

Fiat Croma Nasıl Bir Araba?

D segmenti bir otomobil olan Croma gerçekten donanım olarak zamanının çok ötesinde bir araçtı. Özellik olarak “ABS, hidrolik direksiyon, dijital klima, otomatik camlar ve aynalar” gibi özellikleri bulunmaktaydı. Hatta bazılarında yol bilgisayarı bile mevcuttur. Croma’da o zamanlar çok az otomobilde görülen hatta sadece premium markalar tarafından kullanılan dört disk fren sistemi bulunmaktaydı. Croma ile Saab 9000, Lancia Thema, Alfa Romeo 164 ve Seat Toledo kardeş arabalar olup aynı platform üzerinde üretilmiştir. Kaputunun altında 2.0 litre hacimli 116 beygir ve 162 Nm tork güç üreten bir motor bulunmaktadır. Bu motor şehir içinde 11.5, şehir dışında 7 litre yakıt tüketmektedir. Ancak bazı Cromalar ki bunlar Türkiye’ye getirilmemiştir Turbo motorlu olup 150 beygir güç üretmektedir. Croma’da 5 ileri manuel şanzıman kullanılmıştır.

Fiat Croma Kullanıcı Yorumu

Eşim evin asıl arabasını aldığı için ben arabasız kalmıştım ve kendime bir araba arıyordum. Elimde Tofaş Şahin veya Reno 9 alacak kadar para varken, ben daha donanımlı bir otomobil alabilmek için uğraşıyordum. Bu sebeple internette sadece birkaç tane ilanı olan Croma’yı gördüm ve bir delilik yapıp aldım. Hiçte pişman değilim ancak bazı sıkıntıları yok değil. Öncelikle Croma’nın içinden başlayacak olursak ön göğüs ve kapı içleri gibi yerlerde gayet kaliteli bir malzeme kullanılmıştır. İçi yayla gibi geniştir ve rahattır. Arka diz mesafesi oturduğunuz zaman çok geniş olduğunu hissettiriyor. Arka tarafına 3 yetişkin rahatlıkla sığabiliyor.  Motor performansı gayet tatmin edicidir. Şehir içi ara hızlanmalarda falan güzel iş çıkartıyor. Örneğin ışıklarda durup kalkarken ivmelenmesi güzeldir. Donanım olarak bu paraya alabileceğiniz en dolu araçlardan bir tanesidir. Benim sahibi olduğumda klima bile var ve buz gibi yapıyor. Bir kaç defa uzun yola çıktım ve hiç bir sorun yaşamadım. Gaza basınca gitmem demiyor. Yol tutuşu ortalamanın üstündedir. Ses yalıtımı çok başarılı olduğu için motor, yol ve rüzgar sesini içine almaz.

Fiat Croma Alınır Mı?

Sizin aklınızdaki ilk soru yedek parçaları bulunuyor mu olacak. Evet motor, mekanik ve diğer yürüyen aksam parçalarını bulmak zor değil çünkü Fiat ve Alfa Romeo’nun diğer parçalarıyla uyumlu sadece ne aradığınızı bilin yeterli. İkinci el piyasası çok hızlı değil hiç yoktur. Sadece bilenler alıyor. Ben satmaya çalıştım ama satamadım. Bu sebeple binmeye karar verdim. Almadan önce fazla kurcalanmamış olanına özen gösterin. Çünkü elektrik aksamı çok narin olduğu için can sıkıcı arızalar açabiliyor.

otobilgisi

Metin Ustaoğlu

İTÜ makine mühendisliği bölümü mezunuyum. 1988 yılında Erzurumda doğdum. Şu anda İstanbul'da kurumsal bir firmada otomotiv danışmanı olarak çalışıyorum.Son yıllarda işim dolayısı ile birçok araba kullanma ve test etme şansım oldu. Çocukluğumdan beri arabalara olan hayranlığım ile geliştirdiğim bilgi birikimimi otobilgisi.com'da sizlerle paylaşıyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu