Citroen ZX Nasıl Araba, Alınır Mı? İnceleme ve Kullanıcı Yorumları

Fransız otomobil Citroen’in Asya pazarında satış rekorları kıran modeli olan ZX nasıl bir araba, alınır mı sorularına yanıt arayacağız. Ayrıca Citroen ZX inceleme, test sürüşü ve kullanıcı yorumuna yer vereceğiz.

Citroen her ne kadar Fransız otomobil üreticisi olsa da ZX modelini Fransa’da hiç bir zaman üretmemiştir. Hatta üretilen her 10 ZX’ten 8 tanesi Citroen’in Çin fabrikasında üretilmiştir. Bu sebeple başta Çin olmak üzere pek çok uzak doğu ülkesinde bir dönemler en çok satılan Avrupalı model olmuştur. ZX 1990 ile 1998 yılları arasında üretilmiş bir dönem 306 ile birlikte üretildikten sonra 1998 yılında üretimi sonlandırılmıştır. Yerine Citroen Xsara gelmiştir. Ülkemizde ise 1993 – 1997 yılları arasında satılmıştır.

Citroen ZX Nasıl Bir Araba?

C segmenti bir otomobil olan ZX ülkemizde çok fazla tutulmamasına rağmen oldukça kaliteli bir arabadır. Piyasada rakipleri Opel Astra F ve Ford Escort’tur. Onlardan hiç aşağı kalır yanı olmamasına rağmen çok daha ucuzdur. Harmonie, SX ve X donanım paketleri bulunmaktadır. Elektrikli aynalar ve ön camlar gibi özelliklere sahiptir. Yurt dışında otomatik şanzımanlı olanları satılmış olsa da ülkemizde 5 ileri manuel vites ile satılmıştır.

İlginizi çekebilir : ” Citroen AX Nasıl Bir Araba?

1.4 motorlu olanı en çok tutulanıdır. Bu motor 75 beygir güç üretmektedir. Ayrıca 1.6 benzinli 88 beygir, 1.8 benzinli 101 beygir ve 2.0 benzinli 122 beygir son olarak 1.9 dizel 71 beygirlik motor seçenekleri bulunmaktadır.

Citroen ZX Kullanıcı Yorumu

Elimde hemen hemen bir Tofaş alacak kadar param varken ben daha farklı bir otomobile binmek istiyordum. Bu sebeple tutulmadığını bile bile bir ZX aldım ve 2 yıl boyunca kullandım. Öncelikle aracın içinden başlayacak olursak içerisinde Tofaş’a göre çok daha kaliteli bir malzeme kullanılmıştır. Ön göğüs ve kapı içlerinde sert plastik malzeme vardır. Ancak üstünden yıllar geçmesine rağmen en ufak bir çatlama olmuyor. İç genişliği güzeldir. Ön koltukları kendime göre ayarladığımda ki benim boyum 1.80 cm arka diz mesafesi yeterli kalıyordu. Bagaj hacmi hatchback olduğu için çok geniş değildir. 1.4 litrelik motorunun performans çok iyi sayılmaz. Özellikle arabada bir kaç kişi varken bir de yokuş çıkıyorsanız bir hayli bayılıyor. Bir kaç defa uzun yola çıktım ve bir sorun yaşamadım. Pek konforlu olduğu söylenemez. Özellikle motor sesini içeriye çok fazla alıyor. Frenleri gayet güçlüdür ve Tofaş gibi hemen kızaklamaz. Yol tutuşu ise ortalama seviyededir.

Citroen ZX Alınır Mı?

Sizin aklınızdaki ilk soru yedek parçaları kolay bulunuyor mu olacaktır. Evet ben Ankara’da aradığım her parçasını rahatlıkla bulabilmiştim ve o kadar pahalı olduğu da söylenemez. Ancak ikinci el piyasası çok zayıftır. Satana kadar göbeğim çatlamıştı. Fiyatını iyice düşürmeme rağmen kimse aramıyordu. Yine de Tofaş yerine tercih edilebilecek bir araba bence.

Kaynak: otobilgisi

Metin Ustaoğlu

İTÜ makine mühendisliği bölümü mezunuyum. 1988 yılında Erzurumda doğdum. Şu anda İstanbul'da kurumsal bir firmada otomotiv danışmanı olarak çalışıyorum.Son yıllarda işim dolayısı ile birçok araba kullanma ve test etme şansım oldu. Çocukluğumdan beri arabalara olan hayranlığım ile geliştirdiğim bilgi birikimimi otobilgisi.com'da sizlerle paylaşıyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu