Mercedes 300 SEL Nasıl Araba, Alınır Mı? İnceleme ve Kullanıcı Yorumları

Dünya’nın en kaliteli arabalarını ürettiği varsayılan Mercedes’in bir dönem amiral gemisi konumda olan 300 SEL (W126) nasıl bir araba, alınır mı sorularına yanıt arayacağız. Ayrıca Mercedes 300 sel inceleme, test sürüşü ve kullanıcı yorumuna yer vereceğiz.

80’li yılların ikinci yarısından 90’ların başına kadar otomobillere merak salanların en çok heveslendiği otomobillerden bir tanesi Mercedes 300 SEL modelidir. O zamanlar Dünya’da ve ülkemizde makam arabası olarak kullanılan bir modeldi. Lüks ve konforunun bir arada buluşmuş haliydi. Hatta donanım olarak o zamanlar adı bile duyulmamış özelliklere sahip arabalardan bir tanesiydi. 300 SEL Türkiye’de 1985 ile 1993 yılları arasında satılmış lüks sınıfta bir otomobildir.

İlginizi çekebilir :  ” Mercedes 190 E Nasıl Bir Araba

Mercedes 300 SEL Nasıl Bir Araba?

Mercedes’in o zamanlarda ürettiği en lüks otomobil olan 300 SEL, E segmenti yani üst segment otomobiller arasında yer almaktadır. Kimsenin daha önce adını dahi duymadığı “hidrolik direksiyon, klima, hız sabitleyici, dört cam otomatiği, elektrikli aynalar, ABS, far yıkama ve elektrikli koltuklar” gibi pek çok özelliğe sahiptir. Otomatik ve 5 ileri manuel şanzıman seçenekleri vardır. Kaputunun altında ise 3 litre hacimli 6 silindirli motor bulunmaktadır. Bu motor 188 beygir ve 260 Nm tork güç üretmektedir. Zamanına göre üretilmiş en performanslı motorlardan bir tanesidir. Şehir içinde 14, şehir dışında 9.3 litre yakıt tüketimi vardır.

Mercedes 300 SEL Kullanıcı Yorumu

Ben size önce iyi yönlerini anlatıyım da sonra, hiç mi iyi yanı yok demeyim. Daha öncesinde Tofaş’a binerken bir kerede kaliteli bir gemi gibi arabaya biniyim diye karar aldım. Aslında elimdeki para ile bir Clio veya ne biliyim Albea alabilirdim. Ama ben alabildiğim en temiz Mercedes 300 Sel’i aldım ve 1 yıl kadar kullanabildim. İçinden anlatmaya başlayacak olursak, oturduğunuz anda bu arabanın 80’li yılların değil 2010 modellerden daha iyi bir işçilik ve malzeme kalitesine sahip olduğunu anlıyorsunuz. Zaten bu arabaya balina kasa denmesinin sebebi büyüklüğüdür. Arka diz mesafesi bu kadar uzun araba başka hiç görmedim. Bazen sıfır araba plazalarına gidiyorum, yeni arabalara bakıyorum onlarda bile böylesine geniş bir iç hacim yok. Ön göğüste ahşap ve deri kaplama bulunmaktadır. Cam perdelerine kadar her şey elektronik bir otomobildir. Motor performansı güzeldir. Yolda adeta yağ gibi akar gider. 200 ile bile giderken asla en ufak güvensizlik hissi vermez. Motor, yol ve rüzgar sesini asla içine almaz. Yıllara meydan okuyan bir yapısı vardır. Sanıyorum ABS fren sisteminin kullanıldığı ilk otomobillerden bir tanesi. Frenleri öyle güçlü ki kocaman bir cüssesi olmasına rağmen kısa mesafe içerisinde 300 SEL’i durdurabiliyor. Yol tutuşu muhteşemdir ve yüksek hızlarda bile sert virajlarda asla savurmaz. Çukurlardan geçerken süspansiyon sisteminin kalitesinden hiç bir şey hissetmezsiniz. Bu arabaya binenler hayran kalırdı.

Mercedes 300 SEL (W216) Alınır Mı?

Öncelikle herkes bu arabanın parçaları bulunuyor mu diye soruyor. Evet parça bulmakta çok zorlanmıyorsunuz ama almakta zorlanıyorsunuz. Bence şuan parçaları en pahalı araba diyebilirim. Zaten en yenisi bile 30 yaşını geçtiği için hemen her parçası kullanım ömrünü tamamlamış durumda. Bu da size sürekli bir arıza olarak geri dönüyor. İnternette düşük kilometreli olanları için çok uçuk rakamlar yazmışlar. Tamam çok kaliteli bir otomobil ama yürütme maliyeti olarak çok külfetli. Eğer özel bir merakınız yoksa günlük alıp kullanmalık bir araba değil. Alırken bir dert satarken ayrı dert bir otomobildir.

Kaynak: otobilgisi

Metin Ustaoğlu

İTÜ makine mühendisliği bölümü mezunuyum. 1988 yılında Erzurumda doğdum. Şu anda İstanbul'da kurumsal bir firmada otomotiv danışmanı olarak çalışıyorum.Son yıllarda işim dolayısı ile birçok araba kullanma ve test etme şansım oldu. Çocukluğumdan beri arabalara olan hayranlığım ile geliştirdiğim bilgi birikimimi otobilgisi.com'da sizlerle paylaşıyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu