Toyota Supra Nasıl Araba, Alınır Mı? İnceleme ve Kullanıcı Yorumu

Toyota’nın spor otomobili olan Supra nasıl bir araba, alınır mı gibi sorulara yanıt arayacağız. Ayrıca Toyota Supra inceleme ve kullanıcı yorumuna yer vereceğiz.

Toyota, dünyanın en büyük otomobil üreticisidir. Daha çok aile ve arazi araçları üretmesiyle tanınan bir markadır. Ancak az bilinse de spor otomobil pazarında da yer alan modelleri bulunmaktadır. Bunlardan bir tanesi Supra’dır. Supra aslında 1970’li yıllarda üretilmeye başlamış olsa da biz bu yazımızda 5. nesil yani 2019 yılından itibaren üretilen modelini inceleyeceğiz.

Toyota Supra Nasıl Bir Araba?

Her ne kadar adı Toyota olsa da BMW Z4 ile aynı tasarım ve donanımlara sahip bir otomobildir. Bunun sebebinin BMW Z4 platformu üzerinde üretilmesidir. Kısaca bu araba için tasarımı çok az değiştirilmiş BMW Z4 diyebiliriz. 2019 yılında üretilmeye başlamış olsa da ülkemize 2020 model yılı gelmiştir. Coupe kasasıyla oldukça sportif bir görünümü vardır. Kaputunun altında yine BMW üretimi 2.0 litre hacimli 4 silindirli turbo beslemeli bir motor bulunmaktadır. Bu motor 258 beygir ve 400 Nm tork güç üretmektedir. 0-100 km hızlanması ise 5.2 saniye olarak ölçülmüştür.

Diğer bir motor seçeneği ise Türkiye’de satılmayan 3.0 litre hacimli 6 silindirli motordur. Bu motor ise 340 beygir ve 500 Nm tork güç üretmektedir.  0’dan 100 kilometre hıza çıkması ise 4.3 saniyedir.

Toyota Supra Arkadan Görünüşü

Toyota Supra Kullanıcı Yorumu

Daha içine oturduğum anda kendimi sanki bir BMW’nin içinde hissettim. İnsan o multimedya ekranının renklerini bari değiştirir. Her şey birebir BMW. Vites kolu bile BMW’nin ki kullanılmış. Z4 ile ayıran tek fark önünde Toyota ambleminin bulunması. Neyse şehir içinde 2.0 litre motoru harika bir iş çıkarıyor. Gaza yüklendiğinizde sizi koltuğa yapıştırıyor. Arkadan itişli olması sebebiyle çok güzel ivmeleniyor. Ben ilk başta 2.0 motor ne olabilir ki diye düşünüm ama bana gayet performanslı geldi. İçerisinde spor koltuklar falan çok harika duruyor. Otobanda 240’ı rahatlıkla devirdim. Yol tutuşu ise çok üstün bir otomobil.

Toyota Supra Alınır Mı?

BMW Z4 ile arasında yüzde 20’lik bir fark var. Toyota Supra daha ucuz. Hemen hemen aynı otomobile yüzde 20 daha ucuza sahip olabilirsiniz. Ancak diğer tarafta BMW logosu varken Supra’nın üstünde Toyota logosu var. Yine de karar size kalmış. Fena sayılmayacak bir spor otomobil.

Kaynak: otobilgisi

Metin Ustaoğlu

İTÜ makine mühendisliği bölümü mezunuyum. 1988 yılında Erzurumda doğdum. Şu anda İstanbul'da kurumsal bir firmada otomotiv danışmanı olarak çalışıyorum.Son yıllarda işim dolayısı ile birçok araba kullanma ve test etme şansım oldu. Çocukluğumdan beri arabalara olan hayranlığım ile geliştirdiğim bilgi birikimimi otobilgisi.com'da sizlerle paylaşıyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu