Volkswagen Vento Nasıl Araba, Alınır Mı? İnceleme ve Kullanıcı Yorumları

Volkswagen’in 90’lı yıllarda üretip satmış olduğu modeli olan Vento nasıl bir araba, alınır mı sorularına yanıt arayacağız. Ayrıca Volkswagen Vento inceleme ve kullanıcı yorumuna yer vereceğiz.

Volkswagen 1980’li yıllarda C segmenti sedan sınıfta Jetta ile yer alıyordu. Ancak 90’lı yıllarda Jetta’nın yerine ilk olarak Vento modelini üretmeye başladı. Volkswagen Vento için Golf 3’ün sedan kasası diyebiliriz. 1991 ile 1998 yılları arasında üretilip satılmıştır. Aynı yıllarda ülkemizde de satılmıştır.

Volkswagen Vento Nasıl Bir Araba?

C segmenti sedan bir otomobil olan Vento, orta alt sınıfa hitap eden bir Volkswagen modelidir. CL ve GL donanım paketleriyle satılmıştır. Vento’da “ABS, sürücü ve yolcu hava yastığı, klima, elektrikli dört cam ve elektrikli aynalar” gibi özellikler bulunmaktadır. Ayrıca Vento’nun 5 ileri manuel ve 4 ileri otomatik şanzıman seçenekleri mevcuttur. Motor teknik özellikleri ise şu şekilde

1.6 Benzinli : Harika bir performansı olan motordur. 101 beygir ve 145 Nm tork güç üretmektedir. LPG ile tam uyumlu olup, şehir içinde 10.2, şehir dışında 5.8 litre yakıt tüketmektedir. Eğer bir Vento alacaksanız bu motora sahip olanını tercih etmenizi öneririm.

1.8 Benzinli : Üretildiği döneme göre eski teknoloji bir motordur. 90 beygir ve 148 Nm tork güç üretmektedir. LPG ile uyumludur. Şehir içinde 11, şehir dışında 6.5 litre yakıt tüketmektedir. Ülkemizde en çok bu motor hacmine sahip Vento satılmıştır.

1.9 Dizel : CL TDI olanlar 110, TDI olanları ise 90 beygirdir. Meşhur TDI motorların atası sayılabilir. Şehir içinde 7.5, şehir dışında 4.5 litre yakıt tüketmektedir. Eski siste dizel olduğu için biraz sesli çalışmaktadır.

2.0 Benzinli : Çok az sayıda satılmıştır. 115 beygir ve 170 Nm tork güç üretmektedir. Düşük devirde yüksek hızla gidebilmesiyle meşhurdur. Şehir içinde 11, şehir dışında 6.5 litre yakıt tüketim verisi vardır.

Volkswagen Vento Arkadan Görünüşü

Volkswagen Vento Kullanıcı Yorumu

Elimde çok para yokken bende kaliteli bir otomobil alabilmek amacıyla araştırma içerisindeydim. İnternette gezerken Volskwagen Vento ile karşılaştım. İnternette hakkında çok fazla şey olmayan bir otomobil olduğu için Vento hakkında bildiğim her şeyi anlatacağım. Bir defa çok kaliteli bir otomobil olduğunu belirtmeliyim. Ön göğüs ve kapı içleri gibi yerlerde gayet kaliteli malzeme kullanılmıştır. Koltukları falan çok rahattır. Zaten Golf 3 ile hemen hemen aynı iç mekana sahiptir. arka diz mesafesi yeterli uzunluktadır. Bendeki 1.6 motorlu olanıydı. Gerçekten çok güzel performansı vardır. Özellikle torku yüksek olduğu için yokuşlarda güzel ivmeleniyor. Şehir içi ara hızlanmalarda falan çok başarılı. Yol tutuşu güzeldir, arkasını öyle kolay kolay savurmaz. Uzun yolda ve yüksek hızlarda aynı paraya satılan çoğu otomobile göre iyi bir performans sergiler. Örneğin 150 km hız ortalama ile rahatlıkla yolculuk yapmanıza imkan verir. Frenleri gayet güçlüdür ve arabayı kısa mesafede durdurur. Kliması arabanın içi kavurucu yaz sıcaklarında bile buz gibi yapar. Yol ve motor sesini içeriye alır. Yalıtımı biraz zayıf.

Volkswagen Vento İçinden Bir Görüntü

Volkswagen Vento Alınır Mı?

Yedek parça sıkıntısı motor, yürüyen ve mekanik aksamdan bulunmuyor. Çünkü Golf 3 ile aynı mekanik aksamlar kullanlmıştır. Ancak kaporta plastik aksam parçaları bulunabilmesine biraz pahalıdır. Yine de bu paralara Volkswagen kalitesine binebiliyorsunuz. Bana göre temiz kullanılmış bir tanesi gönül rahatlığıyla alınabilir.

Metin Ustaoğlu

İTÜ makine mühendisliği bölümü mezunuyum. 1988 yılında Erzurumda doğdum. Şu anda İstanbul'da kurumsal bir firmada otomotiv danışmanı olarak çalışıyorum.Son yıllarda işim dolayısı ile birçok araba kullanma ve test etme şansım oldu. Çocukluğumdan beri arabalara olan hayranlığım ile geliştirdiğim bilgi birikimimi otobilgisi.com'da sizlerle paylaşıyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu