Renault 9 Fairway Nasıl Araba, Alınır Mı? İnceleme ve Kullanıcı Yorumları

Renault 9 serisini en lüks modeli olan Fairway nasıl bir araba, alınır mı sorularına yanıt arayacağız. Ayrıca Renault 9 fairway inceleme, test sürüşü ve kullanıcı yorumuna yer vereceğiz.

Renault 9 serisini Fransa’da 1982 yılında üretmeye başlamıştır. Daha sonra üretimini Türkiye’ye kaydırmıştır ve oldukça başarılı olmuştur. Özellikle Renault 9 Broadway ile satış rekorları yakalıyordu. Bu başarıyı daha düşük donanımlı olan Renault 9 Spiring ve en lüks modeli olan Fairway ile devam ettirmek istedi. Bu sebeple 1992 yılının son ayında Renault 9 Fairway’i piyasaya sürdü. Broadway’e göre çok daha üstün olmasına rağmen çok fazla satılmamıştır. Bu Fairway sebeple 1996 yılında satıştan kaldırılmıştır.

Renault 9 Fairway Nasıl Bir Araba?

Sedan kasa olarak üretilen Fairway ile Broadway arasındaki farkları herkes merak ediyor. Fairway’in, Broadwayden bir kaç farklı yönü vardır. Örneğin gövde rengi tamponlar, 5 kollu jantlar gibi dış görünüm farkları vardır. İçerisinde ise yine Broadway’den farklı olarak Flash s koltukları kullanılmıştır. Hem kadife hem de yan bel desteği bulunmaktadır. Fairway’de ön iki cam otomatiği özelliği standarttır. 1995 yılında çift bölmeli ön far eklenmiştir.

Kaputunun altında 1.6 litre hacimli 92 beygir ve 120 Nm tork gücünde motor bulunmaktadır. Bu motor LPG ile uyumlu olup Renault’un Arjantin fabrikalarında üretilmiştir. Şehir içinde 11, şehir dışında 6.6 litre yakıt tüketmektedir. Fairway’de 5 ileri manuel şanzıman bulunmaktadır. Broadway ile aynı şanzıman değildir. Fairway’in vites aralıkları biraz daha uzundur.

Renault 9 Fairway Arkadan Görünüşü

Renault 9 Fairway Kullanıcı Yorumu

Renault 9 Broadway almak isterken, daha kaliteli olduğunu bildiğim ne de olsa daha donanımlısı olan bir Fairway aldım ve 2 yıl boyunca kullandım. Öncelikle tasarımından başlayacak olursak. Arkadan baktığınız zaman tamponlar harici Broadway ile aynı görüntüye sahiptir. Ancak önden daha farklıdır. Çünkü farları enlemesine daha geniştir ve çift haznelidir. Selektörler bir yan bölmede ortaya doğru yer alır. İçinde de farklılar vardır. Koltukları kadife döşemelidir ve yükseklik ayarı vardır. Kapı içlerinde de koltuk döşemelerinin aynısı kadife kaplama kullanılmıştır. Ön göğsünde kullanılan malzeme kalitesi iyidir. Öyle çatlama ve solma gibi şeyler olmuyor. İç genişliği ise Broadway ile aynıdır. Ön tarafının genişliği güzeldir ama arka diz mesafesi biraz dardır. Bagajı ise gayet geniştir. Motor performansı ise çok ataktır. Şehir içinde ara hızlanmalarda güzel ivmelenir. Altı yerden yüksek olduğu için keçi gibi her yere tırmanır. Benim gibi bir ayağı köyde olanlar için oldukça kullanışlıdır. Ben tarlaya bile gidiyordum bir sorun yaşamadan. Çok otomobilin giremediği yollara Fairway ile girerdim. Yakıt tüketimi biraz fazladır. Uzun yolda yüksek hızlara rahatlıkla çıkabilir. Ben bir kere test ettim ve 200’ü gördüm. Ancak yol tutuşu çok iyi olmadığı için yüksek hızlarda hiç güven vermiyor. Frenleri çok güçlü sayılmaz, özellikle yol ıslaksa hemen kızaklıyor.

Renault 9 Fairway İçi

Renault 9 Fairway Alınır Mı?

Fairway’in tutulmamasının sebebi 1.6 motor olmasıdır. İnsanlar yakıt tüketimini düşündükleri için bu arabayı fazla tercih etmemiştir. Motor yedek parçaları Broadway’e göre biraz daha pahalıdır. Ancak bulmakta zorluk yaşamazsınız. Temiz kullanılmış bir tanesi alınacak en iyi ucuz arabalardandır. İkinci eli çok hızlı olmasa da elde kalıp satılmayacak araba değildir.

otobilgisi

Metin Ustaoğlu

İTÜ makine mühendisliği bölümü mezunuyum. 1988 yılında Erzurumda doğdum. Şu anda İstanbul'da kurumsal bir firmada otomotiv danışmanı olarak çalışıyorum.Son yıllarda işim dolayısı ile birçok araba kullanma ve test etme şansım oldu. Çocukluğumdan beri arabalara olan hayranlığım ile geliştirdiğim bilgi birikimimi otobilgisi.com'da sizlerle paylaşıyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu