Mazda 2 Nasıl Araba, Alınır Mı? İnceleme ve Kullanıcı Yorumları

Mazda’nın b segmenti hatchback modeli olan 2 nasıl bir araba, alınır mı sorularına yanıt arayacağız. Ayrıca Mazda 2 inceleme ve kullanıcı yorumuna yer vereceğiz.

Mazda’nın B segmenti aracı olan 2 ilk olarak 2009 yılında satışa çıkmıştır. Ülkemizde çok fazla tercih edilmediği için 2013 yılında satıştan kaldırılmıştır.

Mazda 2 Nasıl Bir Araba?

Mazda 2 tam bir şehir içi kullanımlar için üretilmiş otomobildir. Küçük boyutları ve manevra kabiliyeti ile öne çıkmaktadır. Fun,Go, High, Play ve Sport donanım paketleri vardır. En çok tutulan paketi 1.5 Go olarak karşımıza çıkıyor. “ABS, ESP, hız sabitleyici, yol bilgisayarı, sürücü ve yolcu hava yastığı, dört cam otomatiği ve elektrikli aynalar” gibi özellikler bulunmaktadır. Mazda 2’de 5 ileri manuel ve 4 ileri otomatik şanzıman seçenekleri vardır. Motor teknik özellikleri ise şu şekilde;

1.3 Benzinli : 4 silindirli olan bu motor 86 beygir ve 122 Nm tork güç üretmektedir. Şehir içinde 7.6, şehir dışında 5 litre yakıt tüketmektedir. LPG ile tam uyumlu bir motordur.

1.5 Benzinli : En çok tutulan motor seçeneğidir. 103 beygir ve 137 Nm tork güç üreten 4 silindirli motor şehir içinde 7.6, şehir dışında 5 litre yakıt tüketmektedir. Dünyanın en az yakan benzinli motorlarından bir tanesidir. Ayrıca oldukça sağlam ve uzun ömürlü bir motordur.

Mazda 2 İçi

Mazda 2 Kullanıcı Yorumu

Kız kardeşim için otomobil arayışındayken, Mazda’nın sorunsuzluğunu bildiğimiz ve fiyatının uygun olması sebebiyle 2010 model bir Mazda 2 aldık ve hala daha kullanıyor. Bu arabayı bende arada sırada kullanıyorum. İlk olarak içinden anlatmaya başlayım. Ön göğüs, torpido üstü ve kapı içleri gibi yerlerde sert plastik malzeme kullanılmıştır. Mazda’dan daha kalitelisini beklerdim. Ön tarafının genişliği güzel ancak arka tarafı çok dar ve boğucu. Bagaj hacmi de çok az. Bebek arabası bile zor sığıyor. 1.5 litrelik motorunun performansı çok güzel. Sanki bir spor otomobil gibi hızlanıyor. Şehir içinde ara hızlanmaları olsun, yokuşlarda durup kalkerken ivmelenmesi olsun harikadır. Bir kaç defa uzun yola gittim. Yol tutuşu boyutlarına göre çok iyidir. Ayrıca çok yüksek hızlara da çıkabilmektedir. Biz arabaya LPG taktırmadık çünkü çok az yakıyor.

Mazda 2 Arkadan Görünümü

Mazda 2 Alınır Mı?

Evet eğer amacınız şehir içi kullanımlar ise Mazda 2 rakiplerine göre bence daha kaliteli bir seçenek. yedek parça sorunu bulunmuyor. Ancak parçaları hep orijinal olduğu için biraz pahalı. İkinci el piyasası zayıf. Yine de bu fiyatlara alabileceğiniz en iyi b segmenti otomobiller arasında yer alıyor.

Metin Ustaoğlu

İTÜ makine mühendisliği bölümü mezunuyum. 1988 yılında Erzurumda doğdum. Şu anda İstanbul'da kurumsal bir firmada otomotiv danışmanı olarak çalışıyorum.Son yıllarda işim dolayısı ile birçok araba kullanma ve test etme şansım oldu. Çocukluğumdan beri arabalara olan hayranlığım ile geliştirdiğim bilgi birikimimi otobilgisi.com'da sizlerle paylaşıyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu