Audi A1 Nasıl Araba, Alınır Mı? İnceleme ve Kullanıcı Yorumları

Audi’nin b segmenti otomobili olan A1 nasıl bir araba, alınır mı sorularına yanıt arayacağız. Ayrıca Audi A1 inceleme, test sürüşü ve kullanıcı yorumuna yer vereceğiz.

Alman otomobil devi Audi’nin b segmentindeki modeli olan A1, Volkswagen Polo ve Seat İbiza ile aynı platformda üretilmiş bir otomobildir. Türkiye’de ilk olarak 2011 yılında satışına başlamış ve 2018 yılında satıştan kaldırılmıştır. Ancak Dünya’da 2021 yılı sonlarına kadar satışı devam etmiştir.

Audi A1 Nasıl Bir Araba?

VAG grubunun elinde Volkswagen, Audi ve Seat gibi markalar bulunuyor. Bir otomobil üretirken genelde birbirinin aynısı araçları üretir. Aynen Skoda Superb ve Volkswagen Passat ilişkisinde olduğu gibi. Audi A1 üretilirken de, Volkswagen Polo ve grubun diğer üyesi Seat İbiza’nın platformu kullanılmıştır. A1 üç ve beş kapılı versiyonları bulunmaktadır. Zaten iç kabin İbiza’ya çok fazla benzemektedir. Ancak Audi A1 premium sınıfa hitap eden bir model olarak karşımıza çıkıyor. Ambition ve Attraction donanım paketleriyle satılmıştır. Standart özelliklere ek olarak “multimedya ekranı, F1 vites, yağmur ve far sensörü, ABS, ASR, ESP, 6 hava yastığı, dijital klima vb.” gibi özellikler bulunmaktadır. A1 motor teknik özellikleri ise şu şekilde;

1.4 TFSI : 2011 – 2012 yılları arasında yer almış bir motordur.185 beygir ve 250 Nm tork güç üreten muhteşem performanslı bir motordur. 0-100 hızlanması pek çok spor otomobilde bile görülmeyecek derecede 6.9 saniye olarak ölçülmüştür. Şehir içinde 7.5, şehir dışında 5.1 litre yakıt tüketimi vardır. Sakin kullanımda karma yakıt tüketimi 5.5, 5.7 litre arasında geziyor. Ayrıca 140 beygirlik başka bir versiyonu da mevcuttur.

1.6 TDI : İki farklı güve sahip olanı vardır. Birisi 90, diğeri 105 beygir gücündedir. En çok tutulan motor seçeneğidir. Yakıt tüketimi şehir içinde 5.2, şehir dışında 3.8 litredir.

Audi A1 Arkadan Görünüşü

Audi A1 Kullanıcı Yorumu

Uzun yıllar Honda Jazz kullandıktan sonra yine aynı segmentteki ancak daha kaliteli bir otomobile geçmek istedim ve bir Audi A1 aldım. 5 yıldır kullanıyorum ve aracımdan çok çok memnunum. Tek olduğum için genelde arka tarafa oturan olmuyor. Ancak arka diz mesafesinin dar olduğunu belirtiyim. Ön tarafının genişliği yeterli seviyededir. İçerisinde kullanılan malzeme Audi’den beklediğimden daha düşük çıktı. Ön göğüs ve kapı içleri gibi yerlerde bildiğiniz sert plastik malzeme kullanılmış. Parmağımla vurunca tak tak ses çıkıyor. Küçük bir araba olmasına rağmen muhteşem bir yol tutuşu vardır.

Örneğin Antalya’ya giderken Toros dağlarının o sert virajlarına bile yüksek hızlarda girebiliyor. Otobanda hız testi yaptığımda 200 km/s hıza rahatlıkla çıkabiliyor. Ayrıca ses yalıtımı çok başarılı olduğundan yol ve motor sesini asla içeriye almıyor. Bagaj hacmi çok küçük olduğu için bir iki çanta dışında bir şey sığmıyor. Koltuklarında sert bir sünger kullanılmış. Bu da uzun yolculuklarda rahatsızlık veriyor. Şehir içinde ise tam bir fare gibi otomobil. Ara hızlanmalarda harika ivmeleniyor. Dik bir yokuşta durdunuz kalkarken gaza bastığınızda sizi koltuğa yapıştırıyor. Şanzımanı ise gayet başarılı. S-tronic şanzımanı harika performans sergiliyor. Sert virajlarda araca motor freni yaptırıyor. Ayrıca DSG gibi sorunlu bir şanzımanda değil.

Audi A1 İçi

Audi A1 Alınır Mı?

Ben bu arabayı almadan önce aynı para ile kendisinden daha 3-4 yaş daha genç bir Clio alabilirdim. Ancak ben o kadar parayla daha yaşlı olmasına rağmen hem donanım, hem de kalite olarak Clio’dan kat kat güzel olan A1’i aldım. Gerçekten aldığımıza hiç pişman değilim. Benim gibi genelde şehir içi kullanımlara uygun kaliteli bir otomobil arıyorsanız Audi A1 alınabilecek otomobillerin ilk sıralarında geliyor.

Kaynak: otobilgisi

Metin Ustaoğlu

İTÜ makine mühendisliği bölümü mezunuyum. 1988 yılında Erzurumda doğdum. Şu anda İstanbul'da kurumsal bir firmada otomotiv danışmanı olarak çalışıyorum.Son yıllarda işim dolayısı ile birçok araba kullanma ve test etme şansım oldu. Çocukluğumdan beri arabalara olan hayranlığım ile geliştirdiğim bilgi birikimimi otobilgisi.com'da sizlerle paylaşıyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu