Tata İndigo Nasıl Araba, Alınır Mı? İnceleme ve Kullanıcı Yorumları

Hindistanlı otomobil üreticisi Tata’nın sedan kasa aracı olan indigo nasıl bir araba, alınır mı sorularına yanıt arayacağız. Ayrıca Tata İndigo inceleme, test sürüşü ve kullanıcı yorumuna yer vereceğiz.

Tata, özellikle Hindistan ve çevre ülkelerde güzel satış rakamları yakalayan markadır. Ülkemizde de Pickup tarzı araçlarda uzun süredir yer almaktaydı. Ancak 2004 yılında Türkiye pazarında da satışa çıkacağını duyurdu. İlk olarak İndica ve İndigo modellerini satışa sundu. Tata İndica hatchback kasa iken İndigo ise Sedan kasa olarak piyasaya sürüldü. Tıpkı Fiat Palio ve Albea ilişkisinde olduğu gibi. Zaten Tata, otomobil üretirken Fiat’tan oldukça fazla yardım almıştır. İndigo, Türkiye’de 2005 – 2011 yılları arasında satılmıştır.

Tata İndigo Nasıl Bir Araba?

Sedan kasa olan İndigo, b segmenti bir otomobildir. Oldukça kaliteli olan İndigo Comfort ve Trend donanım paketleriyle satılmaktadır. O zamanlar en ucuza alınabilecek otomobil unvanını taşıyordu. “ABS, sürücü ve yolcu hava yastığı, klima, otomatik ön camlar ve hidrolik direksiyon” gibi özelliklere sahiptir. Tata İndigo’da 5 ileri manuel şanzımana yer verilmiştir. Tata İndigo Marina adı altında station wagon kasa tipi de satılmıştır. Ülkemizde 2 farklı motor seçeneği ile satılmıştır. Motor teknik özellikleri ise şu şekilde;

1.4 MPFI Benzinli : 4 silindirli olan bu motor 85 beygir ve 120 Nm tork güç üretmektedir. LPG ile uyumlu bir motordur. Şehir içinde 10.5, şehir dışında 6 litre yakıt tüketmektedir.

1.4 TDI Dizel : Fiat’tan destek alınarak üretilmiş dizel motordur. Bu motora sahip İndigo’lar o zamanlar en ucuz dizel sloganıyla satılıyordu. 70 beygir ve 135 Nm tork güç üretmektedir. Şehir içinde 9.5, şehir dışında 5.5 litre yakıt tüketmektedir.

Tata İndigo Yandan Görünüşü

Tata İndigo Kullanıcı Yorumu

Cebimde Tofaş alacak kadar para varken ben hem daha üst model hem de daha donanımlı bir otomobil arıyordum. Bu sebeple tercihini İndigo’dan yana kullandım. İlk olarak anlatmaya içinden başlayacak olursak, çok kaliteli bir malzemeye sahip değildir. Örneğin ön göğüs ve torpido üstünde çocuk oyuncağı plastik gibi bir malzeme kullanılmış. İçinin genişliği güzeldir. Örneğin ön koltukları kendi boyuma göre ayarladığımda arka diz mesafesi gayet yeterli. 3 yetişkin biraz sıkışarak otursa da iki kişi hiç zorlanmadan oturabiliyor. 1.4 dizel motorunun performansı fena sayılmaz. Ancak turbo devreye girmeden önce çok baygın. Ayrıca sesli çalışan bir motora sahip. İndigo’nun ses yalıtımının da zayıf olduğunu düşünürseniz baya bir ses alıyor içine. Şehir içinde ara hızlanmalarda biraz hantal kalıyor. Özellikle klima açıksa ve arabada 2-3 kişi varsa yokuş çıkarken baya bir zorlanıyor. Uzun yolda ise 120 km/s hızdan sonra rüzgar ve yol sesini alıyor. Yine motor sesi de olduğu gibi arabanın içinde. Aerodinamik yapısı hız yapmaya pek uygun değil. Özellikle arkasını savurmaya çok meyilli. Frenleri tatmin edici seviyede güçlüdür. Yine de Tata İndigo kullanırken oldukça dikkatli olmakta fayda var. Yol ıslaksa çabuk kızaklayıp ABS’yi devreye sokuyor.

Tata İndigo İçi

Tata İndigo Alınır Mı?

Öncelikle sizin aklınızdaki soru yedek parçaları bulunuyor mu olacaktır. Evet yedek parça konusunda hiç bir sıkıntı yok ve parça fiyatları hiç pahalı değil. İkinci el piyasası ise çok hızlı olmasa da elde kalıp satılmayacak arabalar kategorisinde değildir. Bu arabanın çok kaliteli olduğunu kimse iddia etmiyor. Ama bu paralara alabileceğiniz en yeni ve donanımlı araçlardan bir tanesi. Tofaş yerine çok daha mantıklı bir tercih bence.

otobilgisi

Metin Ustaoğlu

İTÜ makine mühendisliği bölümü mezunuyum. 1988 yılında Erzurumda doğdum. Şu anda İstanbul'da kurumsal bir firmada otomotiv danışmanı olarak çalışıyorum.Son yıllarda işim dolayısı ile birçok araba kullanma ve test etme şansım oldu. Çocukluğumdan beri arabalara olan hayranlığım ile geliştirdiğim bilgi birikimimi otobilgisi.com'da sizlerle paylaşıyorum.

Bir Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu