Hyundai İX20 Nasıl Araba, Alınır Mı? İnceleme ve Kullanıcı Yorumları

Hyundai’nin kısa bir dönem sattığı modeli olan İX20 nasıl bir araba, alınır mı sorularına yanıt arayacağız. Ayrıca Hyundai İX20 inceleme, test sürüşü ve kullanıcı yorumuna yer vereceğiz.

Hyundai, Türkiye’nin en çok satılan otomobil markalarından bir tanesidir. Ancak her modeli istenilen satış grafiğini yakalayamamıştır. İX20’de bu modellerden bir tanesidir. Ülkemizde çok kısa bir dönem satışta kalan İX20 çok fazla tercih edilmemiştir. İlk olarak 2011 yılında satışa çıkmış ve 1 yıl sonunda 2012 yılında satıştan kaldırılmıştır.

İlginizi çekebilir : ” Hyundai İ30 Nasıl Bir Araba

Hyundai İX20 Nasıl Bir Araba?

B segmenti bir otomobil olan İX20 biraz MPV görüntüsü sergiliyor. Aslında İ20’nin daha yükseltilmiş hali diyebiliriz. Çok tutulmamasının sebebi İ20’nin gölgesinde kalması diyebiliriz. Mode (boş) ve Prime (dolu) olmak üzere iki paket ile satılmıştır. ABS, ESP, sürücü ve yolcu hava yastıkları, cam tavan, hız sabitleyici, dijital klima ve yol bilgisayarı gibi özelliklere sahiptir. 5 ve 6 ileri manuel ve 4 ileri otomatik şanzımanlı vites seçenekleri ile satılmıştır. Hyundai İX20 3 farklı motor seçeneği ile gelmiştir. Teknik özelliklerine bakacak olursak;

1.4 Benzinli : Az tutulan motor seçeneğidir. 90 beygir ve 137 Nm tork güç üretmektedir. LPG ile uyumlu bir motordur. Şehir içinde 7.5, şehir dışında 5.5 litre yakıt tüketimi vardır.

1.4 CRDi Dizel : En çok tercih edilen motor bu dizel olanıdır. Zaten bir İX20 almak istiyorsanız bu motora sahip bir tanesini almanızı öneririm. Bu motorla birlikte 6 ileri manuel şanzımanda gelmiştir. 90 beygir ve 225 Nm tork güç üretmektedir. Gayet performanslı ve ekonomik bir motordur. Şehir içinde 5, şehir dışında 4.2 litre yakıt tüketimi vardır.

1.6 Benzinli : En çok tutulan benzinli motor seçeneğidir. Eğer alacaksanız bu motora sahip bir tanesini almanızı öneririm. 125 beygir ve 156 Nm tork gibi güzel bir güç değeri vardır. LPG ile uyumlu olup şehir içinde 8.5, şehir dışında 5.5 litre yakıt tüketmektedir.

Hyundai İX20 Arkadan Görünüşü

Hyundai İX20 Kullanıcı Yorumu

Özellikle yerden yüksek bir araba olması sebebiyle tercih ettiğim bir arabadır. 4 yıldan bu yana kullanıyorum ve tam bir şehir içi otomobili olduğunu söylebilirim. İçine oturduğunuzda yerden yüksekte duruyorsunuz ve sanki bir MPV veya Jip kullanıyormuş havası veriyor. Ön tarafının genişliği güzeldir, tavanı yüksek olduğu için ferah bir iç ortam sunuyor. Arka diz mesafesi çok uzun değildir ama bu araba zaten küçük aile aracı olduğundan çok fazla arkasına oturan olmuyor. Ön göğüs ve kapı içleri gibi yerlerde sert plastik malzeme kullanılmıştır. Biraz daha kaliteli bir malzeme olsaydı daha iyi olurdu diye düşünüyorum. Otomatik şanzımanı idare eder işte, vites geçişlerini hissettiriyor ama yokuşlarda falan asla geri kaydırma yapmıyor. 1.4 dizel motoru arabanın kasası ile çok uyumlu. Şehir içinde ara hızlanmalarda falan güzel ivmeleniyor. Mesela ışıklarda durdunuz ve kalkarken gitmem demiyor. Gaza yüklendiğinizde sizi koltuğa yapıştırıyor. Ama Hyundai’nin genelinde olduğu gibi sesli çalışan bir motordur. Çok defa uzun yola gittim. Yüksek hızlarda biraz dikkatli olmak gerekiyor. Yüksek bir tasarımı olduğundan alt rüzgarı çok alıyor. 120 – 130’un üstüne çıktığınızda yolda gezinmelere başlıyor ve yan rüzgarlardan epey etkileniyor. Frenleri gayet güçlüdür ve arabayı kısa mesafe içerisinde düz bir şekilde durdurabiliyor. Ön göğüs biraz yüksek olduğundan görüş açısı yakın mesafelerde çok iyi değildir.

Hyundai İX20 İçi

Hyundai İX20 Alınır Mı?

Fiyatına baktığınız zaman hiçte ucuz bir otomobil olmadığını göreceksiniz. Zaten tutulmayan bir model olduğu için alırım kâr edip satarım mantığındaysanız bu araba size göre değil. Ancak şehir içi için çok ideal bir arabadır. Bayan sürücüler içinde tercih edilebilir bir seçenektir. Yedek parçaları bulunuyor mu diye soracak olursanız, zaten yürüyen, mekanik ve motor aksam parçalarının bir çoğu Hyundai İ20 ile birebir uyumlu. Diğer parçaları da piyasada bolca mevcut. Zaten öyle sorunlu bir araba değildir. Mesela 4 yıldır bende olmasına rağmen daha bir kere bile arıza vermedi. Bakımlarını zamanında yaptırdığınız sürece daha uzun yıllar sorunsuzca kullanılacak arabalardan bir tanesidir. Almadan önce temiz kullanılmış bir tanesini araştırmanızı öneririm.

Kaynak: otobilgisi

Metin Ustaoğlu

İTÜ makine mühendisliği bölümü mezunuyum. 1988 yılında Erzurumda doğdum. Şu anda İstanbul'da kurumsal bir firmada otomotiv danışmanı olarak çalışıyorum.Son yıllarda işim dolayısı ile birçok araba kullanma ve test etme şansım oldu. Çocukluğumdan beri arabalara olan hayranlığım ile geliştirdiğim bilgi birikimimi otobilgisi.com'da sizlerle paylaşıyorum.

Bir Yorum

  1. Hundai İX20 1.6 Premier otomatik vites aracımla şehirler arası otoyolda 140-160 km/s ile giderken,ıslık çalar gibi rüzgar uğultusu oluyor,klimayı serinlemek için açtığımda da yüksek motor sesi rahatsız edici şekilde duyuluyot.Nedeni hakkında bilginizi paylaşırsanız sevinirim.Teşekkür ederim.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu