Nissan Maxima 2.0 QX Nasıl Araba, Alınır Mı? İnceleme ve Kullanıcı Yorumları

Japon otomobil üreticisi Nissan’ın d segmentinde modeli olan Maxima nasıl bir araba, alınır mı sorularına yanıt arayacağız. Ayrıca Nissan Maxima inceleme, test sürüşü ve kullanıcı yorumuna yer vereceğiz.

Nissan’ın Amerikan pazarını hedefleyerek ürettiği modeli olan Maxima lüks sınıfta yer alan yani E segmenti bir otomobildir. Ülkemizde resmi olarak 1995 yılında satılmaya başlamıştır. 1999 yılında satıştan kaldırılmış, 2001 yılında makyajlı kasa ile tekrar satılmaya başlamıştır. Ancak aynı yıl satışına ara verilmiş ve 2004 yılında yeni kasası satılmaya devam etmiştir. 2005 yılında ise ülkemizdeki satışı artık tamamen durdurulmuştur.

İlginizi çekebilir :  “Nissan Laurel Altima Nasıl

Nissan Maxima Nasıl Bir Araba?

E segmenti bir otomobil olan Maxima gerçekten parasına göre alınabilecek en donanımlı ve lüks otomobillerden bir tanesidir. 1995 modelinde bile ABS, sürücü ve yolcu hava yastığı, dijital klima, elektrikli camlar, elektrikli yan aynalar” gibi özellikler bulunmaktadır. Hele 2004 yılında satılmaya başlanan yeni kasasında 8 hava yastığı, deri koltuk ve elektrikli koltuklar, ön ve arka kol dayama, immobilizer, fonksiyonel direksiyon, elektrikli koltuklar, hız sabitleyici, yol bilgisayarı ve soğutmalı torpido gibi pek çok özelliği gövdesinde barındırmaktadır. Maxima’da 5 ileri manuel ve a 4 ileri otomatik şanzıman seçenekleri vardır.

Maxima ülkemizde V6 2.0 litrelik motor ile satılmıştır. 140 beygir ve 177 Nm tork güç üreten motor ile satılmıştır. LPG ile uyumlu bir motor olup V6 motorlara göre gayet ekonomik bir veri olan şehir içinde 12.5, şehir dışında 7.5 litre yakıt tüketmektedir. Ayrıca çok az sayıda 3.0 litrelik motorlarda satılmıştır.

Nissan Maxima Kullanıcı Yorumu

Aslında elimdeki para ile bir Clio veya ne biliyim onun benzeri bir araba alabilirdim. Ama ben lüks bir otomobile binmek istiyordum. Maxima hakkında internette çok fazla bilgi kirliliği var. Ben size kullanıcısının ağzından Maxima’yı anlatacağım. Öncelikle lüks ve konforlu olan Mercedes bile bu arabanın yanında halt etmiş onu bilin. Daha içine oturduğunuz anda kaliteyi hissediyorsunuz. İç genişliği mükemmeldir. Hele arka diz mesafesi bacak bacak üstüne atsanız bile diziniz ön koltuğa değmez. O derece geniştir yani. Kapı içlerinde hakiki deri döşeme mevcuttur. Motoru çalıştırdığınızda V6’nın o muhteşem sesi insanı kendinden geçiriyor. Ön göğüste ve kapı içlerinde kullanılan ahşap kaplama harika bir lüks görüntüsü katıyor. Motor performansı idare eder. Aslında iyi ama V6 olunca insan daha fazlasını bekliyor. Şehir içinde ara hızlanmalarda gayet yeterlidir. Ama bu arabanın bir uzun yol aracı olduğunu unutmayın. Ben, iki çocuğum, eşim ve kaynanam Ankara’dan Antalya’ya rahat rahat gidip geliyoruz. Uzun yolda resmen asfalta yapışıyor. Yol tutuşu muhteşem seviyede, Toros dağlarının o sert virajlarını bile bana mısın demeden hızlı bir şekilde dönüyorsunuz. Maxima’nın içinde kendinizi zırhlı bir tank kullanıyormuş gibi hissediyorsunuz. Yol, motor ve rüzgar sesini asla içeriye almıyor.

Nissan Maxima İçi

Nissan Maxima Alınır Mı?

Parasına baktığınız zaman aynı parayla çok daha donanımsız ve küçük arabaları alabilirsiniz. Öncelikle herkes yedek parçaları bulunuyor mu diye soruyor. Evet ben Ankara’da aradığım her parçasını rahatlıkla bulabildim. Ha biraz pahalı ama bence aldığınız konfora fazlasıyla değer. İkinci eli çok hızlı değildir ama Maxima hastaları var ve öyle elde kalıp satılmayacak bir araba değildir. 2 yıldır bende bakım harici sanayiye gitmedim. Herkes 6 silindir çok yakar diyor ama 4 silindirli bir 2.0 motordan daha az yakıyor. Bence temiz kullanılmış bir tanesi gönül rahatlığıyla alınabilir.

otobilgisi

Metin Ustaoğlu

İTÜ makine mühendisliği bölümü mezunuyum. 1988 yılında Erzurumda doğdum. Şu anda İstanbul'da kurumsal bir firmada otomotiv danışmanı olarak çalışıyorum.Son yıllarda işim dolayısı ile birçok araba kullanma ve test etme şansım oldu. Çocukluğumdan beri arabalara olan hayranlığım ile geliştirdiğim bilgi birikimimi otobilgisi.com'da sizlerle paylaşıyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu