Kia Magentis Nasıl Araba, Alınır Mı? İnceleme ve Kullanıcı Yorumları

Güney Koreli otomobil üreticisi Kia’nın d segmenti aracı olan Magentis nasıl bir araba, alınır mı sorularına yanıt arayacağız. Ayrıca Kia Magentis inceleme, test sürüşü ve kullanıcı yorumlarına yer vereceğiz.

Hyundai ile ortak otomobiller üreten Kia, 2001 yılında Hyundai Sonata’nın ikiz kardeşi olan Magentis’i ülkemizde satışa sundu. 2010 yılına kadar satılmış ancak istenilen satış rakamlarını bir türlü tutturamamıştır.

Kia Magentis Nasıl Bir Araba?

Kia özellikle Amerikan pazarına çok daha ağırlık vermektedir. Bu sebeple bazı araçları Amerikan tarzı büyük ve donanımlı oluyor. Magentis’de bu tür otomobillerden bir tanesidir. Türkiye’de yaklaşık 10 yıl boyunca satılmasına rağmen çok az sayıda satılmıştır. Magentis LX ve SE donanım paketleriyle yer almıştır. ABS, 6 hava yastığı, dijital klima, hız sabitleyici, yokuş kalkış desteği, ESP, deri koltuk döşemeleri, elektrikli ve ısıtmalı koltuklar, yağmur ve far sensörü, soğutmalı torpido, elektrikli camlar ve aynalar gibi pek çok özelliğe sahiptir. 6 ileri tam otomatik ve 6 ileri manuel şanzımanlı vites seçenekleri vardır. Magentis Türkiye’de 2.0 litre hacimli benzinli ve dizel motor seçenekleri ile yer almıştır.

2.0 Benzinli : Çok sağlam ve dayanıklı bir motordur. 2.0 litre hacimli 16 valf olan bu motor 144 beygir ve 188 Nm tork güç üretmektedir. LPG ile uyumlu bir motor olup, şehir içinde 10.5, şehir dışında 6.2 litre yakıt tüketmektedir.

2.0 CRDi Dizel : Dünyanın en sağlam ve performanslı motorlarından bir tanesidir. 140 beygir ve 305 Nm tork güç üretmektedir. Eğer bir Magentis almak istiyorsanız bu motorlu olanını almanızı tavsiye ederim. Şehir içinde 8.1, şehir dışında 5 litre yakıt tüketmektedir.

Kia Magentis Kullanıcı Yorumu

Elimdeki parayla alabildiğim en donanımlı ve konforlu arabayı almak istiyordum. Bu sebeple araştırma yaparken Magentis’i gördüm ve özellikle yabancı sitelerde kullananların çok memnun olduğu gördüm. Bu sebeple bende 2007 model bir dizel otomatik Magentis aldım. Öncelikle içinden başlayacak olursak oldukça kaliteli bir iç mekana sahiptir. Her şeyin en iyisi kullanılmıştır. İddia ediyorum aynı model Passat’ı getirin Magentis ona her konuda fark atacaktır. Ön göğüs ve kapı içlerinde kaliteli bir deri kaplama kullanılmıştır. Deri koltuklarında kullanılan kaplama çok güzeldir. Öyle soyulma gibi şeyler asla olmuyor. Donanım olarak her şey var. Konfor adına düşünülmeyen şey yok. Motor performansı çok güzeldir. Zaten CRDi motor performansıyla bilinmektedir. Gaza yüklendiğim anda koltuğa yapıştırıp hızlanıyor. Şehir içinde ara hızlanmalarda ivmelenmesi gayet güzeldir. Uzun yolda ise adeta uçak konforunda bir yolculuk imkanı sunuyor. Çok defa 200’ün üstünde hıza çıktım ve bana mısın demedi. Hızlandıkça yola yapışan bir araba. Yol tutuşu çok harikadır. Nice sert virajlara yüksek hızlarda girmeme rağmen en ufak bir savrulma veya güvensizlik hissi yaratmıyor. Zaten çok güven bir araba. İçinde otururken sanki bir tank kullanıyormuş gibi sağlamlık hissi veriyor.

Kia Magentis Alınır Mı?

Evet buraya kadar Mangentis’in hep iyi yönlerini anlatmaya çalıştım. Sizin aklınızda yedek parçaları bulunuyor mu sorusu var. Motor, mekanik ve yürüyen aksam parçalarında hiç bir sıkıntı yok. Ancak kaporta diğer aksam parçalarını çok zor  bulunuyor. Bulsanız bile çok para istiyorlar. İkinci eli de çok zayıftır. Ama bu bence böyle bir kaliteli arabayı alabilmek için avantaj. Tüm bu koşulları göz önünde bulundurduğunuzda bu kadar kaliteli bir arabaya bu paraya sahip olamazsınız.

otobilgisi

Metin Ustaoğlu

İTÜ makine mühendisliği bölümü mezunuyum. 1988 yılında Erzurumda doğdum. Şu anda İstanbul'da kurumsal bir firmada otomotiv danışmanı olarak çalışıyorum.Son yıllarda işim dolayısı ile birçok araba kullanma ve test etme şansım oldu. Çocukluğumdan beri arabalara olan hayranlığım ile geliştirdiğim bilgi birikimimi otobilgisi.com'da sizlerle paylaşıyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu