Volvo V50 Nasıl Araba, Alınır Mı? İnceleme ve Kullanıcı Yorumları

Volvo’nun SW yani Station Wagon kasası olan V50 nasıl bir araba, alınır mı sorularına yanıt arayacağız. Ayrıca Volvo V50 inceleme, test sürüşü ve kullanıcı yorumuna yer vereceğiz.

Volvo’nun sağlamlığı dillere destandır. Ancak bu sağlamlık bana göre 90’lı yıllarda kaldı. Volvo iflasın eşiğine geldikten sonra Ford ve Mazda ile ortak şaseye sahip otomobiller üretmeye başladı. V50’de Focus ve Mazda ile aynı platformda üretilmiş bir arabadır. Her ne kadar üretimine 2003 yılında başlanmış olsa da ülkemizde satışı 2005 yılında başlamıştır. 2008 yılında ilk makyajını geçirmiş ve 2010 yılında ikinci makyajını geçirmiştir. Zaten 2012 yılında üretimden kaldırılmış bir arabadır.

Volvo V50 Nasıl Bir Araba?

D segmenti orta üst sınıf bir aile otomobili olan Volvo V50, ülkemizde çok fazla tutulmamıştır. Bunun sebebi Volvo’nun Türkiye’de yedek parçalarının ve servisinin pahalı olması yatar. Ancak V50 oldukça kaliteli ve donanımlı bir otomobildir. Drive, Dynamic ve Premium donanım paketlerine sahiptir. 6 ileri manuel ve 5 ileri otomatik şanzıman seçenekleri vardır. ” Dijital klima, derinlik ayarlı direksiyon, hız sabitleyici, mercekli ön farlar, far yıkama, 6 hava yastığı, yol bilgisayarı, yağmur ve far sensörü, elektrikli ve katlanır yan aynalar, yokuş kalkış desteği, ABS, ESP ve ASR” gibi pek çok özelliğe sahiptir. Motor teknik özellikleri ise şu şekilde

1.6 Benzinli : Çok fazla tutulmamış motor seçeneğidir. 101 beygir ve 150 Nm tork güç üretmektedir. LPG ile uyumlu bir motor olup şehir içinde 9.5, şehir dışında 5.8 litre yakıt tüketmektedir.

1.6 D Dizel : En çok tutulan motor seçeneğidir. Zaten bu motor seçeneği dışında olanların satışı bir elin parmaklarını geçmez. 110 beygir ve 240 Nm tork güç üretmektedir. Şehir içinde 6.5, şehir dışında 4.5 litre yakıt tüketmektedir.

V50’nin ayrıca 1.8 (125 beygir), 2.0 D (136 beygir), 2.4 litre 5 silindirli 170 beygir, 2.5 T5 (220 beygir) güç üreten motor seçenekleri mevcuttur.

Volvo V50 Kullanıcı Yorumu

Elimdeki parayla 2009 model bir Clio veya bir Linea alabilirdim ama ben kaliteli bir araba sahibi olmak istiyordum. Bu sebeple bir Volvo V50 aldım ve 6 yıldır severek kullanıyorum. Öncelikle aracın içini anlatmaktan başlayalım. Bildiğiniz S40 ile aynı kokpit ve iç mekana sahip. Sadece onun station wagon kasası. Ön göğüs ve kapı içleri gibi yerlerde kaliteli bir malzeme kullanılmıştır. İç mekan genişliği harikadır. Örneğin ön koltuğu en arkasına kadar çeksem bile arka koltukta oturan kişini rahatsız olmaz. Yan yana 3 kişi rahatlıkla arkasına oturabiliyor. Özellikle benim gibi sürekli uzun yol yapan birisiyseniz çok güzel bir aile otomobilidir. Bagajı geniş ve içi ferahtır. Tavan yüksekliği nedeniyle içinde yolculuk yapanlar hiç rahatsız olmuyor. Motor ve yol sesini asla içine almıyor. Yol tutuş olarak ortalamanın üstündedir. Station wagon olmasına rağmen arkasını öyle kolay kolay savurmuyor. Çok defa Ankara’dan Erzurum’a gidip geldim ve hiç rahatsızlık hissi duymadım. Frenleri çok güçlüdür ve arabayı kısa mesafede durdurabilir. V50’nin içinde otururken kendinizi güvende hissediyorsunuz. Yani araba dediğin zaten kullanıcısına güven verecek değil mi?

Volvo V50 Alınır Mı?

Öncelikle sizin aklınızda V50’nin parçaları bulunuyor mu ve pahalı mı sorusu var. Hemen cevap veriyim. Yedek parçalarını bulmak çok zor değil. Motor, mekanik aksam parçaları Ford ile uyumlu olduğu için pahalı da değil. Ancak kaporta ve plastik aksam gibi Volvo’ya has parçalara ihtiyacınız olursa çok astronomik rakamlar istiyorlar. İkinci el piyasası çok hızlı değil. Ama bu böyle kaliteli bir arabanın ucuz olmasını sağlıyor. Genelde aileler kullandığı için temizini bulmakta kolay oluyor.

Kaynak: otobilgisi

Metin Ustaoğlu

İTÜ makine mühendisliği bölümü mezunuyum. 1988 yılında Erzurumda doğdum. Şu anda İstanbul'da kurumsal bir firmada otomotiv danışmanı olarak çalışıyorum.Son yıllarda işim dolayısı ile birçok araba kullanma ve test etme şansım oldu. Çocukluğumdan beri arabalara olan hayranlığım ile geliştirdiğim bilgi birikimimi otobilgisi.com'da sizlerle paylaşıyorum.

Bir Yorum

  1. Motor wolvo motoru mu Ford motoru mu,
    Yukarı daki bilgilerden anladığım kadarıyla Ford motor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu