Suzuki Baleno Nasıl Araba, Alınır Mı? İnceleme ve Kullanıcı Yorumları

Japon otomobil üreticisi Suzuki’nin Baleno modeli nasıl bir araba, alınır mı sorularına yanıt arayacağız. Ayrıca Suzuki Baleno inceleme ve kullanıcı yorumuna yer vereceğiz.

Suzuki çok sağlam otomobiller üreten bir modeldir. Neredeyse tüm modelleri uzun ömürlü olmasıyla bilinen bir markadır. Baleno’da b segmentinde yer alan bir modelidir. İlk olarak 1995 yılında üretilmeye başlamış aynı yıl ülkemizde de satışa sunulmuştur. 2002 yılında üretimi durdurulmuştur. Ancak Suzuki 2015 yılında yeniden yeni kasasını satışa sunmuştur ve 2016 – 2018 yılları arasında ülkemizde satılmıştır. Baleno her ne kadar günümüzde halen sıfır olarak hala üretiliyor olsa da Türkiye’de satışı durdurulmuştur.

Suzuki Baleno Nasıl Bir Araba?

Yazımızda 2015 yılından sonra üretilen Baleno’yu anlatmaya başlamadan önce Baleno 1 modelinden biraz bahsetmek istiyorum. 1995 yılında üretilmeye başladığında C segmenti sedan bir model olarak piyasaya sürülmüştü. Hidrolik direksiyon, klima, elektrikli camlar ve aynalar gibi özellikleri vardır. Sedan kasa olarak satılan Baleno 1 gerçekten çok güzel arabaydı. Ancak ülkemizde hiç bir zaman hak ettiği değeri bulamadı. 1. nesil baleno’nun motor teknik özelliklerine bakacak olursak;

1.6 Benzinli : 1. nesil Baleno’da en çok tutulan motor seçeneğidir. 98 beygir ve 127 Nm tork güç üreten taş gibi sağlam motordur. LPG ile tam uyumlu olup, şehir içinde 9, şehir dışında 5.5 litre yakıt tüketmektedir.

Birinci Nesil Suzuki Baleno

1.8 GTX : Gerçekten o zamanlar üretilen en sağlam motorlardan bir tanesidir. 121 beygir ve 152 Nm tork güç üretmektedir. Şehir içinde 10.5, şehir dışında 6.5 litre yakıt tüketmektedir. Ayrıca LPg ile uyumlu bir motordur.

Birinci nesil baleno’da 5 ileri manuel ve 4 ileri otomatik şanzıman seçenekleri mevcuttur.

2. nesil baleno ise 2015 yılında piyasaya çıkmıştır. Bu sefer 1. nesile göre boyutları küçülmüştür. Ayrıca b segmenti hatchback bir model halini almıştır. GL ve Techno donanım paketleriyle satılmıştır. Genelde CVT otomatik vitesli olarak satılsa da 5 ileri manuel şanzımanlı olanları da vardır. ABS, ESP, klima, 4 hava yastığı, hız sabitleme, yol bilgisayarı, ön kol dayama, yağmur ve far sensörü, gündüz ledleri ve elektrikli camlar gibi özellikleri vardır.

İkinci Nesil Suzuki Baleno Arkadan Görünüşü

1.2 litrelik 4 silindirli dualjet motor ile satılmıştır. Bu motor 90 beygir ve 120 Nm tork güç üretmektedir. LPG ile tam uyumlu bir motor olup şehir içinde 7.5, şehir dışında 5 litre yakıt tüketmektedir.

Suzuki Baleno Kullanıcı Yorumu

Ailemizde iki farklı Baleno oldu. Bunlardan ilki 96 model diğeri ise 2016 modeldir. İlk olarak 96 model 1. kasa hakkında düşüncelerimi paylaşayım. Almadan önce herkes alma bu ne biçim araba, alinde kalır, satamazsın gibi laflar edip duruyordu. Bende bir Tofaş şahin almaktansa bunu alırım diyerek cesaretimi toplayıp bir Suzuki Baleno 1.6 aldım. Aldığım için de çok memnunum. Birinci nesil Baleno’da kullanılan malzeme kalitesi gerçekten çok iyidir. Ön göğüs, torpido ve kapı kollarında kaliteli bir kaplama var. Üzerinden yıllar geçmesine rağmen ne bir çatlama ne de bir solma olmuyor. 1.6 motoru şehir içinde güzel performans sergiliyor. Ara hızlanmalarda iyi iş çıkarıyor. Yokuşlarda durup kalkerken güzel ivmeleniyordu. Otomatik şanzımanı sorunsuzdur ve vites geçişlerini hissettirmez. Hidrolik direksiyonu oldukça yumuşaktır. Frenleri çok güçlüdür. Bendekinin kliması buzdolabı buzluğu gibi soğutuyordu.

Birinci Nesil Suzuki Baleno İçi

Bu arabayı sattıktan sonra ailecek çok memnun kalmıştık. Eşim için otomatik ve sorunsuz bir araba almayı planlıyordum. Elimizdeki parayla alabileceğimizin en iyisini almaya çalışıyorduk. Ararken aklıma bir anda daha önce kullandığım Baleno geldi ve 2016 model 1.2 motorlu otomatik vitesli olanından bir tane eşime aldık. Hala daha kullanıyor ve bir kere bile sorun çıkartmadı. Ara sıra bende kullanıyorum. B segmenti olmasına rağmen içi o kadar geniş ki çoğu C segmenti otomobilden bile geniş. Motoru gayet atak ve performanslı. Yol tutuşu çok güzel, sert virajlarda bile arkasını kolay klay savurmuyor. Donanım olarak ağzına kadar dolu. Vallahi 3 yıldır kullanıyoruz daha bir kere bile sanayi yüzü göstermedi bize. Kaya gibi sağlam bir araba.

İkinci Nesil Suzuki Baleno İçi

Suzuki Baleno Alınır Mı?

Her iki kasasını da kullanmış birisi olarak kesinlikle alabilirsiniz. Birinci nesil olanlarının yedek parçaları internette bolca var. Ayrıca büyükşehirlerde parça sıkıntısı yaşamazsınız. İkinci el piyasası biraz zayıf ama bu arabanın ucuz olmasına neden oluyor. Eğer bir bayan arabası düşünüyorsanız 2. neslini, ucuz ama kaliteli bir otomobil düşünüyorsanız 1. neslini gönül rahatlığıyla alabilirsiniz. Yedek parça fiyatları hiç pahalı değil.

Metin Ustaoğlu

İTÜ makine mühendisliği bölümü mezunuyum. 1988 yılında Erzurumda doğdum. Şu anda İstanbul'da kurumsal bir firmada otomotiv danışmanı olarak çalışıyorum.Son yıllarda işim dolayısı ile birçok araba kullanma ve test etme şansım oldu. Çocukluğumdan beri arabalara olan hayranlığım ile geliştirdiğim bilgi birikimimi otobilgisi.com'da sizlerle paylaşıyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu