Tata Manza Nasıl Araba, Alınır Mı? İnceleme ve Kullanıcı Yorumları

Hindistanlı otomobil üreticisi Tata’nın çok tutulmayan modeli olan Manza nasıl bir araba, alınır mı sorularına yanıt arayacağız. Ayrıca Tata Manza inceleme, test sürüşü ve kullanıcı yorumuna yer vereceğiz.

Tata, ülkemizde bir dönem satış yapmış otomobil markasıdır. Araçları genelde ucuz ama donanımlı olmasıyla bilinir. Manza’da 2012 yılında ülkemizde satışta kalmıştır. Çok fazla tutulmayan bir modeldir. Zaten Tata’nın kendisi bile çok satılmazken bu kadar çirkin araba tasarlayınca neredeyse hiç satılmadı. ü

Tata Manza Nasıl Bir Araba?

Tata, otomobil üretirken Fiat’tan yardım almıştır. Bu sebeple araçları Fiat’ın modellerine benzemektedir. Ancak Manza dünyadaki hiç bir arabaya benzemez. Bunun sebebi tasarımının bana göre üretilmiş en çirkin otomobil olmasından kaynaklanıyor. Önden bakınca yine biraz idare eder ama arka tasarımı tam bir facia. Manza’da gösterge paneli ön göğüsün ortasında yer almaktadır. Ülkemizde 5 ileri manuel vites seçeneği ile satılmıştır. Aura 1.4 Safire ve Ignis 1.4 Safire donanım paketleriyle yer almıştır. “ABS, sürücü ve yolcu hava yastığı, klima, hidrolik direksiyon, dört cam otomatiği, elektrikli yan aynalar, ayarlanabilir direksiyon ve sis farları” gibi özelliklere sahiptir.

İlginizi çekebilir :  ” Tata İndica Nasıl Araba?

Kaputunun altında 1.4 litre hacimli 16 valf benzinli motor bulunmaktadır. 4 silindirli olan bu motor 90 beygir ve 122 Nm tork güç üretmektedir. LPG ile tam uyumlu bir motor olup şehir içinde 9, şehir dışında 5.2 litre yakıt tüketmektedir. Oldukça sağlam ve ekonomik bir motordur.

Tata Manza Yandan Görünüşü

Tata Manza Kullanıcı Yorumu

Herkes ne kadar çirkin derse desin ben 2012 model bir tanesini Tofaş parasının biraz üstüne aldım ve 3 yıl boyunca kullandım. Neden aldığımı aşağıda açıklayacağım zaten. Öncelikle içinden başlayacak olursak ön göğüs ve kapı içleri gibi yerlerde sert plastik malzeme kullanılmıştır. Malzeme kalitesi öyle çok iyi sayılmaz. Ancak içi dış görünüşüne göre çok daha geniştir. Arka tarafa 3 yetişkin oturabilir ve diz mesafesi yeterli seviyededir. Bagajı 460 litre gibi devasa bir hacme sahiptir. Kamyonet kasası gibi bagajı var. Motoru gayet sessiz çalışır. Motor performansı idare eder. Şehir içinde ara hızlanmalarda ivmelenmesi yeterlidir ama bir spor araba performansı beklemeyin tabi. Bu araba ile çok defa uzun yola gittim. Bagajına iki bebek arabası ve bavulları sığdırabiliyordum. Manza almamın zaten en büyük sebeplerinden bir tanesi bagaj hacminin geniş olmasıydı. Yol tutuşu öyle çok iyi değildir. Zaten aerodinamik yapısı yüksek hızlara göre değil. Mesela 140 – 150 km hızı geçinde yolda gezinmeye başlıyor. Hızınız yüksekken biraz sert bir viraja girin yana fazla yatıyor ve hiç güven vermiyor. Frenleri idare eder. Ancak yine de çok güvenmeyin çünkü kızaklamaya çok müsait. Eğer bir Manza alacaksanız sınırlarınızı bilmelisiniz. Arabada 4 kişi farken bir de klima açarsanız motor performansı düşüyor. Bu şekilde bir yokuş çıkmaya kalktığınızda hantal kalıyor.

Tata Manza Arkadan Görünüşü

Tata Manza Alınır Mı?

Evet buraya kadar hakkında bildiğim yer şeyi anlatmaya çalıştım. Yedek parçaları bulunuyor mu diye soracak olursanız ben hiç bir parçasını bulmakta zorlanmadım. Ayrıca parça fiyatları da pahalı değil. İkinci eli çok hızlı değildir. Ancak bu Manza’nın ucuz bir otomobil olmasını sağlıyor. Manza alınır mı? Bence alınır arkadaş bu fiyata bu kadar yeni modelli ve donanımlı başka hangi marka var ki. Zaten sorunlu bir araba değil. Kullandığım süre boyunca beni sanayiye hiç götürmedi. Tata’dan bir Mercedes kalitesi beklemeyin.

otobilgisi

Metin Ustaoğlu

İTÜ makine mühendisliği bölümü mezunuyum. 1988 yılında Erzurumda doğdum. Şu anda İstanbul'da kurumsal bir firmada otomotiv danışmanı olarak çalışıyorum.Son yıllarda işim dolayısı ile birçok araba kullanma ve test etme şansım oldu. Çocukluğumdan beri arabalara olan hayranlığım ile geliştirdiğim bilgi birikimimi otobilgisi.com'da sizlerle paylaşıyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu