Tata Vista Nasıl Araba, Alınır Mı? İnceleme ve Kullanıcı Yorumları

Bir dönem ülkemizde satış yapan markalardan bir tanesi olan Tata’nın Vista modeli nasıl bir araba, alınır mı sorularına yanıt arayacağız. Ayrıca Tata Vista inceleme, test sürüşü ve kullanıcı yorumuna yer vereceğiz.

2004 yılından sonra Çin ve Hindistan gibi ülkelerin otomobil üreticileri Türkiye pazarına girmişti. Bu kapsamda 2005 yılında Türkiye’de otomobil satışlarına başlayan Tata, 2005 – 2011 yılları arasında Hatchback sınıfında İndica modeli ile yer almıştı. 2011 yılında ise bu model satıştan kaldırılarak yerine daha modern bir model olan Vista’nın satışına başlandı. 2014 yılına kadar satıldıktan sonra Tata’nın Türkiye’den çekilmesiyle birlikte Vista’nın satışı durdurulmuştur.

Tata Vista Nasıl Bir Araba?

B segmenti 5 kapılı hatchback bir model olan Vista tam bir fiyat/performans otomobili olarak karşımıza çıkıyor.  Safire Aura, Quadrojet ve Safire Mystic Plus donanım paketleriyle satılmıştır. düşük fiyatına rağmen sunduğu fazla özellik ile dikkat çekmektedir. “ABS, sürücü ve yolcu hava yastığı, klima, sis farları ve otomatik camlar” gibi donanımlara sahiptir. Vista ülkemizde sadece 5 ileri manuel şanzımanlı vites seçeneği ile satılmıştır. Motor teknik özelliklerine bakacak olursak;

İlginizi çekebilir :  ” Tata Manza Nasıl Araba

1.3 TDI Dizel : Tata, bu motoru Fiat’tan almıştır. Fiat’ın 1.3 multijet motorunun aynısıdır. Zaten bu motorun ne kadar sağlam olduğu tüm dünyada bilinen bir şeydir. 90 beygir ve 200 Nm tork güç üretmektedir. Oldukça sağlam bir motordur. Şehir içinde 6.5, şehir dışında 4.2 litre yakıt tüketmektedir.

1.4 Benzinli : Sağlam bir benzinli motordur. 75 beygir ve 114 Nm tork güç üretmektedir. LPG ile uyumlu bir motor olup, şehir içinde 8, şehir dışında 5 litre yakıt tüketmektedir.

Tata Vista Arkadan Görünüşü

Tata Vista Kullanıcı Yorumu

Tek maaşlı bir çalışan olarak alabileceğin en yeni model otomobili almaya çalışıyordum. Bu sebeple 2012 model bir Vista aldım. Öncelikle bu arabanın çok kaliteli olmadığını zaten sıfır satılırken bile kalite ile değil ucuzluk ile ön plana çıktığını unutmayın. Ön göğüs ve kapı içlerinde sert plastik malzeme kullanılmıştır. Gösterge paneli şoförün önünde değil, orta konsolun üstünde yer almaktadır. Arka diz mesafesi idare eder, ama benim gibi 1.80 ve üstü boyunuz varsa dizlerin ön koltuğun arkasına sıkışıyor. Bagaj hacmi çok geniş değildir. Ama hangi b segmenti hatchback arabanın bagajı geniş ki. Eğer bir Vista alacaksanız 1.3 dizel olanını almanızı tavsiye ederim. Çünkü benzinli motoru şehir içinde biraz hantal kalıyor. Özellikle kalkışlarda ivmelenmesi çok uzun mesafe alıyor. Arabada bir kaç kişi varsa birde klima açarsanız motor resmen can çekişiyor. Bu araba ile uzun yolda giderken çok fazla hız yapmamaya özen göstermelisiniz. Çünkü yan rüzgarlardan acayip bir şekilde etkileniyor. Ayrıca yol tutuşu çok iyi değildir. Virajlarda yana fazla bir şekilde yatıyor. 120 km/s hızdan sonra direksiyonun çok hafiflediğini hissedersiniz, çünkü yola bastığı ağırlık çok fazla şekilde düşüyor. Tasarım olarak çok acayip bir arabadır. O ön farları o kadar büyük yapmanın ne gereği vardı anlamış değilim. Frenleri güçlü olmasına rağmen hafif kasası nedeniyle ABS çok çabuk devreye giriyor.

Tata Vista İçi

Tata Vista Alınır Mı?

Evet buraya kadar bu arabayı hep kötüledim. Ama almadan önce sizin aklınıza gelen ilk soru olan Vista’nın yedek parçaları bulunuyor mu pahalı mı sorusuna cevap verelim. Evet bu arabanın hiçbir şekilde yedek parça sıkıntısı yok. Küçük yerde yaşıyorsanız bile internetten sipariş verdiğinizde kısa süre içerisinde geliyor. Ayrıca yedek parça fiyatları ucuzdur. Zaten dizel motoru Fiat ile aynı olduğu için çok daha düşük bakım ve tamir masrafı çıkıyor. Vista tam bir fiyat/performans arabasıdır. Düşünün ki bu paralara artık 90’lı yıllara ait otomobiller bile zor bulunurken siz 2011 model ve üstü bir araba alabiliyorsunuz. Ne de olsa yeni yenidir diyerek, temiz kullanılmış bir tanesi gönül rahatlığıyla alınabilir. Ama dediğim gibi öyle çok bir beklenti içine girmeyin.

Kaynak: Otobilgisi

Metin Ustaoğlu

İTÜ makine mühendisliği bölümü mezunuyum. 1988 yılında Erzurumda doğdum. Şu anda İstanbul'da kurumsal bir firmada otomotiv danışmanı olarak çalışıyorum.Son yıllarda işim dolayısı ile birçok araba kullanma ve test etme şansım oldu. Çocukluğumdan beri arabalara olan hayranlığım ile geliştirdiğim bilgi birikimimi otobilgisi.com'da sizlerle paylaşıyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu