Daihatsu Applause Nasıl Araba, Alınır Mı? Kullanıcı Yorumları 2022

Daihatsu Applause Nasıl Araba Alınır mı sorusu bu günün inceleme konusudur. Bu gün Japon otomobil üreticisi Daihatsu’nun Applause modeli nasıl bir araba, alınır mı gibi sorulara yanıt arayacağız. Ayrıca Daihatsu Applause kullanıcı yorumuna yer vereceğiz.

Daihatsu Applause Nasıl Bir Araba?

Daihatsu Applause Nasıl Araba Alınır mı sorusu çerçevesinde Japon araba üretimine değinelim. Japon otomobilleri her zaman sorunsuzluk ve uzun ömürlülükleriyle bilinmektedir. Daihatsu, 1960’lı yıllardan bugüne kadar ortak arabalar üretti. Daihatsu Applause ‘de, Toyota Corolla ile kardeş otomobillerdir. 1990 yılında satılmaya başlamış, 1998 yılında ikinci nesili satılmış ve aynı yıl Türkiye’de satışı sonlandırılmıştır.

Daihatsu Applause Nasıl Araba

Daihatsu Applause ‘un her ne kadar Toyota Corolla ile kardeş olduğu sanılsa da parçaları birbirine uymamaktadır. 1990 ile 1995 yılları arasında üretilenlerinde hidrolik direksiyon, elektrikli camlar ve aynalar, klima gibi özellikler bulunmaktadır.

1998 modellerinde ise iki hava yastığı ve ABS gibi özellikler mevcuttur. C segmenti bir otomobil olan Applause, sedan gibi görünse de aslında liftback bir otomobildir.

Daihatsu Applause Motor Performansı

Applause’de 1.6 litre hacminde 105 beygir ve 134 Nm tork güç üreten bir motora sahiptir. Bu motor Toyota üretimi bir motor olmasına rağmen parçaları Corolla ile çok uyumlu değildir.

Yakıt olarak karbüratörlü motorlar arasında en az yakanıdır. Şehir içinde 8, şehir dışında 5 litre yakıt tüketmektedir. 1998 yılında satılan Applause’ler enjeksiyonlu motora sahiptir.

Daihatsu Applause İç Görünümü

Daihatsu Applause Kullanıcı Yorumu

Aşağıda Daihatsu Applause kullanıcılarından bir yorum okuyacaksınız;

Bunlardan 1992 modelinden bir tanesini 2 yıl boyunca kullandım. İlk olarak arabanı içinden başlayacak olursak, ön göğsü yumuşak kaliteli bir malzemeden yapılmıştır. Öyle çatlama ve sol olmuyor. Ayrıca o torpido çekmece şeklinde olduğu için baya değişik bir yapısı var. Altı yere yakın bir otomobildir. Ön tarafının genişliği güzeldir, arka diz mesafesi ise yeterli seviyede.

Yol tutuşu, bu fiyata alınabilecek en iyi c segmenti araçlardan bir tanesidir. Frenleri oldukça güçlüdür. Hidrolik direksiyonu oldukça yumuşaktır. Kliması çalışıyorsa arabanın içini buz gibi yapar. Otobanda çok defa denedim 200 km/s hıza rahatlıkla çıkabiliyor.

Ayrıca motoru güçlü olduğu için rampa çıkarken bayılmıyor. Çoğu benim diyen arabayı geride bırakır. Oldukça performanslı bir motora sahiptir. Bagajı arka camla birlikte açıldığı için oldukça geniş bir hacme sahiptir.

Daihatsu Applause Yandan Görünümü

Daihatsu Applause Alınır Mı?

Applause hakkında bazı detayları konuştuk. Bunlar iyi özelllikler. Buraya kadar hep olumlu yönlerini yazmaya çalıştım. Şimdi ilk olarak Applause yedek parçaları bulunabiliyor mi diyeceksiniz. Evet gerçekten bazı parçalarını bulmak çok zor oluyor. Ben Ankara’da yaşamam rağmen parçalarını bulmakta zorlanıyordum.

Daihatsu Applause ‘un hararet yapmak gibi kronik bir sorunu bulunuyor. Bunun radyatör ve fanı başka bir markanınkiyle değiştirerek bir seviyeye kadar azaltabiliyorsunuz. Termostatsız kullanmak zorunda kalıyordum bu da kış aylarında buz gibi arabada yolculuk yapmama neden oluyordu.

İkinci el piyasası yavaştır. Ancak ucuz alınıp ucuz satılacak cinsten arabalardır. Ben 2020 yılında sol stop lambasına 800 lira para vermiştim. Yani parçaları o derece pahalı bir arabadır.

Metin Ustaoğlu

İTÜ makine mühendisliği bölümü mezunuyum. 1988 yılında Erzurumda doğdum. Şu anda İstanbul'da kurumsal bir firmada otomotiv danışmanı olarak çalışıyorum.Son yıllarda işim dolayısı ile birçok araba kullanma ve test etme şansım oldu. Çocukluğumdan beri arabalara olan hayranlığım ile geliştirdiğim bilgi birikimimi otobilgisi.com'da sizlerle paylaşıyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu