Honda Legend 3.5 Nasıl Araba, Alınır Mı? İnceleme ve Kullanıcı Yorumları

Honda’nın lüks otomobili olan Legend nasıl bir araba, alınır mı sorularına yanıt arayacağız. Ayrıca Honda Legend inceleme, test sürüşü ve kullanıcı yorumuna yer vereceğiz.

Honda’nın süper lüks aracı olan Legend, ülkemizde resmi olarak 1996 – 2002 yılları arasında satılmıştır. Ancak daha eski ve yeni modellerini de görmek mümkündür. Bunun sebebi gümrük girişli olarak getirilmesidir. Legend, her ne kadar ülkemizde kısa bir süre satılmış olsa da Dünya’da satışı 2014 yılında sonlandırılmıştır. Bu araba için Japon Mercedes’i denilmektedir.

Honda Legend Nasıl Bir Araba?

F segmenti yani süper lüks otomobiller sınıfında yer alan Legend, dönemine göre pek çok markayı geride bırakır. Ben böyle donanımlı ve konforlu bir araba görmedim. Örneğin 2002 modelinde ABS, ASR, ESP, 10 hava yastığı, hafızalı, ısıtmalı ve elektrikli koltuklar. Bizon derisi koltuk döşemeleri, çift bölgeli dijital klima, elektrikli direksiyon, yağmur ve far sensörü,  soğutmalı torpido, elektrikli ön ve arka perdeler, iç ambiyans aydınlatma, maun kaplama iç trimler, arka makam perdesi, elektrikli bagaj vs.” gibi daha burada sayamadığım pek çok özelliğe sahiptir. Yani bu özellikler günümüzde bile pek çok otomobilde bulunmuyor. Zaten Legend üretilirken daha çok Amerikan pazarı hedeflenmiştir. Ancak Türkiye’de de satılmıştır. Kaputunun altında 3.5 litre hacimli 6 silindirli bir motor bulunmaktadır. Bu motor 205 beygir ve 297 Nm tork gibi harika bir performans sunmaktadır. Ancak ne kadar güçlü motor o kadar çok yakıt olduğu için şehir içinde 17.5, şehir dışında 9.5 litre yakıt tüketmektedir.

Honda Legend Kullanıcı Yorumları

Aslında elimdeki parayla piyasası çok daha iyi olan bir Fiat Palio veya ne biliyim Renault Clio alabilirdim. Ancak ben bineceğim arabanın tank gibi olmasını ve aynı zamanda donanımlı olmasını istiyordum. Araştırma yaparken Honda Legend’e denk geldim ve 2002 model olanını aldım. Öncelikle size donanım ve iç mekanının kalitesinden bahsedeyim. Arabada aklınıza gelebilecek her türlü donanım var. Koltuklarında öyle bir kaliteli deri döşeme kullanılmış ki ben Mercedes’te bile bu kadar iyisini görmedim. İçi salon gibi geniş. Arka koltuğunda 4 kişi bile rahatlıkla yolculuk yapabilir. İçine oturduğunuzda verdiği güven hissi harika. Sanki onun içindeyken bir şey olmayacakmış gibi hissediyorsunuz. Kaportası o kadar sağlam ki vurduğunuz zaman betona vuruyormuş sanıyorsunuz. Motor performansı ise çok üstün. Arabanın ağırlığının 2 tona yaklaşık olduğunu düşünürsek güzel ivmeleniyor. Gaza basınca gitmem demiyor. yokuşlarda ivmelenmesi güzeldir. Otomatik şanzımanı hem sağlam hem de sessiz ve sarsıntısız vites geçişleri sağlıyor. Uzun yolda ise uçak gibi konforlu bir araba. Bir keresinde otobanda 220 km/s hıza hiç zorlanmadan çıktım ve en ufak bir titreme ve rüzgar sesi bile almadı içine. Yol tutuşu çok üstündür. Tatile giderken Torosların o sert virajlarını yüksek hızlarda dönebiliyor.

Honda Legend İçi

Honda Legend Alınır Mı?

Evet şimdi sizin aklınızdaki ilk soru yedek parçaları bulunuyor mu olacaktır. Ben Ankara’da biraz zorlansam da alıyordum. Ancak almadan önce temiz bir tanesini almaya özen gösterin. Çünkü ne kadar çok özellik o kadar çok arıza demektir. Benim aracım temiz olduğu için öyle çok fazla arıza çıkartmıyor. Yedek parça fiyatları pahalı. İkinci el piyasası ise yok denecek kadar azdır.

Kaynak: otobilgisi

Metin Ustaoğlu

İTÜ makine mühendisliği bölümü mezunuyum. 1988 yılında Erzurumda doğdum. Şu anda İstanbul'da kurumsal bir firmada otomotiv danışmanı olarak çalışıyorum.Son yıllarda işim dolayısı ile birçok araba kullanma ve test etme şansım oldu. Çocukluğumdan beri arabalara olan hayranlığım ile geliştirdiğim bilgi birikimimi otobilgisi.com'da sizlerle paylaşıyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu