Ford Fiesta MK4 (1995 – 2002) Nasıl Araba, Alınır Mı? İnceleme ve Kullanıcı Yorumları

Ford Fiesta’nın ülkemizde ilk satılan kasası olan MK4 nasıl bir araba, alınır mı sorularına yanıt arayacağız. Ayrıca Ford Fiesta 4 inceleme ve kullanıcı yorumu ile test sürüşüne yer vereceğiz.

Ford Fiesta aslında 1970’li yıllarda üretilip satılmaya başlasa da ülkemizde 1997 yılında satılmaya başlamıştır. 4. nesil olan bu fiesta 1997 – 2002 yılları arasında satılmıştır. Daha sonra yerini Mk5 modeline bırakmıştır.

Ford Fiesta MK4 Nasıl Bir Araba?

Fiesta 1997 yılında resmi olarak 5 kapılı hatchback kasa olarak satılmıştır. B segmenti küçük bir otomobildir. Flair, Fun ve Ghia donanım paketleriyle satılmıştır. Flair en çok tutulan paketidir. “ABS, klima, hidrolik direksiyon, elektrikli camlar ve aynalar” gibi özellikleri bulunmaktadır. Fiesta MK4 ülkemizde 5 ileri manuel şanzımanla satılmıştır. Otomatik viteslisi yoktur. Motor teknik özelliklerine bakacak olursak

1.25 Benzinli : En çok tutulan motor budur. 4 silindirli olan bu motor 75 beygir ve 110 Nm tork güç üretmektedir. LPG ile uyumlu bir motor olup, şehir içinde 9.5, şehir dışında 6.2 litre yakıt tüketmektedir.

1.6 Benzinli : Çok fazla tutulmamaktadır. 90 beygir ve 125 Nm tork güç üretmektedir. Daha fazla performans isteyenler tarafından tercih edilebilir bir seçenektir. Şehir içinde 9.6, şehir dışında 6.1 litre yakıt tüketimi verisi vardır. LPG ile uyumlu bir motordur.

Ford Fiesta MK4 Kullanıcı Yorumu

5 yıldan bu yana 2001 model bir Fiesta kullanıyorum. Benim kullanım amacım daha çok şehir içinde evden işe gelip gitmek şeklinde ve işimi fazlasıyla görüyor. Öncelikle içini anlatmaya başlayalım. Ön göğüs ve torpido üstünde sert plastik malzeme kullanılmıştır. Ancak çatlama, kırılma ve solma gibi şeyler olmuyor. Ön tarafının genişliği güzeldir ancak arka diz mesafesi biraz dardır. Ayrıca bagajda LPG takılıysa neredeyse hiç yer kalmıyor. 1.25 litrelik motorunun performansı idare eder. Ama arabaya 4 kişi binip birde klima açılırsa performansını baya bir etkiliyor. Küçük bir otomobil olması sebebiyle şehir içinde fare gibi her yere giriyor. Ayrıca manevra kabiliyeti güzeldir. Fren sistemi güçlüdür ve Fiesta’yı kısa mesafede durdurur. Bir kaç defa uzun yola çıktım ve bir sorun yaşamadım. Motor ve yol sesi içeriye biraz alıyor. Küçük bir otomobil olması sebebiyle yol tutuşu o kadar iyi değildir.

Ford Fiesta MK4 Alınır Mı?

Ford ülkemizin en çok satılan markalarından bir tanesidir. Fiesta’da b segmentinde en çok tutulan modellerden bir tanesidir. Bu arabalar 20 yaşına gelmesine rağmen halen daha tutulmaktadır. Eğer bir tane alacaksanız temiz kullanılmış olmasına özen göstermelisiniz.

Metin Ustaoğlu

İTÜ makine mühendisliği bölümü mezunuyum. 1988 yılında Erzurumda doğdum. Şu anda İstanbul'da kurumsal bir firmada otomotiv danışmanı olarak çalışıyorum.Son yıllarda işim dolayısı ile birçok araba kullanma ve test etme şansım oldu. Çocukluğumdan beri arabalara olan hayranlığım ile geliştirdiğim bilgi birikimimi otobilgisi.com'da sizlerle paylaşıyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu