Rover 214 Si ve SLi Nasıl Araba, Alınır Mı? İnceleme ve Kullanıcı Yorumları

İngiliz otomobil üreticisi Rover’ın c segmenti hatchback modeli olan 214 nasıl bir araba, alınır mı sorularına yanıt arayacağız. Ayrıca Rover 214 Si ve SLi incelemesi ve kullanıcı yorumuna yer vereceğiz.

Rover, İngiltere menşeili bir otomobil markasıdır. Otomobillerinin ucuz ve donanımlı olmasıyla bilinir. 90’lı yıllar ve 2000’lerin başında Türkiye’de de satılmıştır. Ancak firma 2005 yılında iflas ettikten sonra Türkiye pazarından çekilmiştir. Rover 214, 1994 ve 1999 yılları arasında satılmıştır.

Rover 214 Nasıl Bir Araba?

Rover 216 hatchback bir otomobildir. 3 ve 5 kapılı versiyonları bulunmaktadır. 4 ileri otomatik ve 5 ileri manuel şanzımanlı vites seçenekleri mevcuttur. Si ve SLi olmak üzere 2 donanım paketi vardır. “ABS, klima, hidrolik direksiyon, otomatik camlar, hava yastığı ve elektrikli aynalar” gibi zamanına göre güzel donanımları vardır.

Rover 214’te 1.4 litre hacimli 103 beygir ve 127 Nm tork güç üreten 4 silindirli motor bulunmaktadır. LPG ile çok uyumlu bir motor değildir. Şehir içinde 10, şehir dışında 6 litre yakıt tüketmektedir.

Rover 214 Arkadan Görünümü

Rover 214 Kullanıcı Yorumu

Fiyatına aldanıp bende bu arabalardan bir tanesini aldım ve hayatımın hatasını ettim. İlk olarak iyi yönlerini anlatalım. Parasına göre çok fazla donanım sunar. Tasarımı oldukça modern bir otomobildir. Sessiz çalışan bir motoru vardır. Ayrıca performans olarak güzeldir. Şehir içi ara hızlanmalarda yokuşlarda falan ivmelenmesi gayet güzeldir. Ancak bu araba gerçekten çok sorunlu. Hiç durmadan bir arıza açıyor. Frenlerini ne yaptırırsanız yaptırın çok güçlü olmuyor. Bu arabalarda kronik sorun olarak hararet problemi var. Yazın sıcaklarda hararet yapıyor. Orijinal fan ve bakır radyatör taktırdım yine de hararet yaptı. 2 yılda 3 kere conta yaktım. Motoru çok sağlam değildir ve çabuk yağ yakmaya başlar. Yedek parçaları artık zor bulunuyor. Kaporta aksam parçaları çok pahalı.

Rover 214 Alınır Mı?

Buraya kadar ben her şeyi anlatmaya çalıştım. Alıp almamak size kalmış. Ama eğer mutlaka alacağım diyorsanız önce Rover’dan anlayan bir usta bulun ve ona arabayı iyice gösterin. Ya değilse benim gibi sanayiden eve gelirken aracınız tekrar bozulur.

Metin Ustaoğlu

İTÜ makine mühendisliği bölümü mezunuyum. 1988 yılında Erzurumda doğdum. Şu anda İstanbul'da kurumsal bir firmada otomotiv danışmanı olarak çalışıyorum.Son yıllarda işim dolayısı ile birçok araba kullanma ve test etme şansım oldu. Çocukluğumdan beri arabalara olan hayranlığım ile geliştirdiğim bilgi birikimimi otobilgisi.com'da sizlerle paylaşıyorum.

5 Yorum

  1. Hararet ve conta yakma problemi ojinal termostatinin yan sanayi olmasidir. R19 termostati takarak bu problemi ortadan kaldirirsiniz. Degisim zamani gelen parcalarin ariza yapmasi normal, bu kasa da bu konfor ve genislikte ayni modele sahip ornek bir hatcback araba daha yok.

  2. rover214 si bu fiyatlara alınabilecek en sağlam çevik ekonomik ve donanımlı araçlardandır.. Düzenli bakımlarla sorunsuz ve keyifle kullanırsınız.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu