Mazda Lantis Nasıl Araba, Alınır Mı? İnceleme ve Kullanıcı Yorumları

Japon otomobil üreticisi Mazda’nın kısa bir dönem üretip sattığı model olan Lantis nasıl bir araba, alınır mı sorularına yanıt arayacağız. Ayrıca Mazda Lantis inceleme, test sürüşü ve kullanıcı yorumuna yer vereceğiz.

Dünya’nın en sağlam otomobil üreten markalarından bir tanesi olan Mazda Lantis modelini ilk olarak 1993 yılında üretmeye başlamış olsa da ülkemizde 1996 yılında satışa sunmuştur. Ülkemizde çok satılmamıştır. Zaten Dünya pazarında da öyle çok rağbet gören bir model olmamıştır. Bu sebeple Lantis’in 1998 yılında üretimi sonlandırılmıştır.

Mazda Lantis Nasıl Bir Araba?

Mazda 323 ile aynı şase ve platform üzerinde üretilen Lantis, C segmenti hatchback bir otomobildir. 323 Hb’nin tersine farları açılıp kapanan değildir ve tampon üzerinde küçük bir alanda yer almaktadır. Lantis ülkemizde tek donanım paketiyle satılmıştır. Özellik olarak “klima, hidrolik direksiyon, hava yastığı, dört cam otomatiği ve elektrikli aynalar” gibi özelliklere sahiptir. Ancak klima opsiyonel olarak sunulduğu için her Lantis’te olacak diye bir şart yoktur. Lantis 5 ileri manuel ve 4 ileri otomatik şanzımanlı vites seçenekleriyle yer almıştır. Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de 2 farklı benzinli motor ile satılmıştır. Motor teknik özellikleri ise şu şekilde;

1.8 Benzinli : En çok tutulan motor seçeneğidir. 1.8 litre hacimli 16 valf olan bu motor 131 beygir ve 152 Nm tork güç üretmektedir. Performans olarak gayet tatmin edicidir. Şehir içinde 11.5, şehir dışında 6.5 litre yakıt tüketmektedir. Eğer bir Lantis alacaksanız bu motora sahip olanını almanızı tavsiye ederim.

2.0 Benzinli : Ülkemizde çok az sayıda satılmıştır. Mazda’nın genelde 6 silindirli muhteşem performanslı bir motordur. Ancak yakıt tüketiminin fazla olması sebebiyle çok tercih edilemez. 2.0 litre hacimli 24 valf olan bu motor 170 beygir ve 185 Nm tork güç üretmektedir. Şehir içinde 13, şehir dışında 7.6 litre yakıt tüketmektedir.

Mazda Lantis Arkadan Görünüşü

Mazda Lantis Kullanıcı Yorumu

Elimde çok para yokken ben kaliteli bir otomobile sahip olmak istiyordum. Bu sebeple Mazda kalitesine güvenerek temiz bir Lantis aldım ve 2 yıl boyunca kullandım. Şimdi size Lantis hakkında bildiğim her şeyi anlatacağım ki almadan önce sizde iyi bilin. Öncelikle aracın içinden başlayacak olursak gayet geniş ve konforlu bir iç mekana sahiptir. Koltuklarında kullanılan sünger kalitelidir. Ayrıca arka diz mesafesi gayet geniştir. Ön göğüs, torpido üstü ve kapı içleri gibi yerlerde kaliteli bir kaplama malzemesi mevcuttur. Üstünden yıllar geçmesine rağmen çatlama ve solma gibi şeyler asla olmuyor. Motor performansı çok güzeldir. Şehir içinde ara hızlanmalarda kolay ivmelenir. Örneğin bir yokuşta durdunuz kalkarken gaza bastığınızda gitmem demez. Uzun yol ve yüksek hızlarda gayet stabildir. Ben otobanda 200 km/s hıza çıktığımı bile biliyorum. Yol tutuşu o döneme göre en iyilerden bir tanesidir. Arkasını öyle kolay kolay savurmaz. Ayrıca hızlandıkça yola daha çok yapışır. Motor, rüzgar ve yol sesini içeriye çok fazla almaz. Bu sebeple konforlu bir yolculuk imkanı sunar. Frenlerinde dört disk kullanılmıştır ve arabayı kısa mesafede durdurabilir. Kısacası parasına göre alınacak en iyi otomobillerden bir tanesi olarak görülmektedir.

Mazda Lantis İçinden Görüntü

Mazda Lantis Alınır Mı?

Evet bu kadar kaliteli ve donanımlı olmasına rağmen fiyatları çok ucuz bir arabadır. Bunun sebebi Lantis’in çok sorunlu bir otomobil olmasından kaynaklanıyor. Ben temiz kullanılmış bir tanesini almama rağmen özellikle elektrik sorunları canımdan bezdirmişti. Motorunda kronik olarak yağ yakma problemi var. Sıfır motor yaptırdım hem de Mazda servisinde yine de yağ yakıyordu. En sonunda usta bu arabaya ne yaparsan yap yağ yakmasını engelleyemezsin demişti. Ben aldıktan sonra neredeyse bir Lantis parası daha harcadım ve artık canımdan bezdirmişti. Eğer alacaksanız temiz olanını alın derim ama nafile gerçekten elektronik aksamı çok sorunlu bir arabadır. Kendinize macera aramaya gerek yok diye düşünüyorum.

otobilgisi

Metin Ustaoğlu

İTÜ makine mühendisliği bölümü mezunuyum. 1988 yılında Erzurumda doğdum. Şu anda İstanbul'da kurumsal bir firmada otomotiv danışmanı olarak çalışıyorum.Son yıllarda işim dolayısı ile birçok araba kullanma ve test etme şansım oldu. Çocukluğumdan beri arabalara olan hayranlığım ile geliştirdiğim bilgi birikimimi otobilgisi.com'da sizlerle paylaşıyorum.

Bir Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu