Mazda 6 Üçüncü Nesil Nasıl Araba, Alınır Mı? İnceleme ve Kullanıcı Yorumları

Mazda 6 serisinin ülkemizde satılan son kasası olan 3. nesil Mazda 6 nasıl bir araba, alınır mı sorularına yanıt arayacağız. Ayrıca Mazda 6 üçüncü nesil inceleme, test sürüşü ve kullanıcı yorumuna yer vereceğiz.

Uzun yıllar Mazda 626 serisi ile yoluna devam eden marka bu serinin son kasası olan Mazda 626 GF kasasının üretimini durdurmuş ve 2006 yılında yerine 6 serisi modellerini piyasaya sürmüştür. 2013 yılında ise bu serinin son kasasını satışa sunmuştur. Ancak Türkiye’de çok fazla satılmadığı için 2020 yılında satıştan kaldırılmıştır.

Mazda 6 Üçüncü Nesil Nasıl Bir Araba?

Mazda için Dünya’da pek çok kişi Premium sınıfta bir otomobil olduğunu söyler. Mazda 6 ise tasarım olarak rakiplerinden daha önde gelen modellerden bir tanesidir. Üçüncü nesilde keskin hatları ve kızgın görünüşü ile dikkatleri üzerine çekmişti. D segmenti yani orta-üst sınıf bir otomobil olan Mazda 6 “Skyactive-G Power Sense, Sky-G Power ve Sport” paketleriyle yer almıştır. ABS, ASR, ESP, deri döşeme, yokuş kalkış desteği, multimedya ekranı, elektrikli ve ısıtmalı koltuklar, şerit değiştirme asistanı, hız sabitleyici, start-stop, virajlara duyarlı mercekli farlar ve pek çok yardımcı sensör olmak üzere pek çok özelliğe sahiptir.

6 ileri manuel ve 6 ileri otomatik şanzıman seçenekleri ile gelmiştir. Ancak Mazda 6’nın en çok dikkat çeken yönü ise motorudur. Dünya’nın en ekonomik benzinli motorlarından bir tanesidir. 2.0 litre hacimli bu motor 165 beygir ve 210 Nm tork güç üretmektedir. 2 litrelik bir hacmi olmasına rağmen şehir içinde 7.5, şehir dışında 5 litre yakıt tüketmektedir. Bu kadar düşük yakıt verisini pek çok dizel motor bile sağlayamıyor.

Mazda 6 Arka ve Yandan Görünüşü

Mazda 6 Üçüncü Nesil Kullanıcı Yorumu

D segmenti bir otomobil arıyordum ve param Passat almaya yetmiyordu. Bende araştırmalarım sonucunda tasarımına da bayıldığım 2018 model bir Mazda 6 aldım ve 1 yıldır kullanıyorum. Her şeyden önce arabanın bir ruhu var ve trafikte çok dikkat çekiyor. Görenler dönüp bir daha bakıyorlar. Hatta bunun markası ne diyen soranlar bile var. Aynı model Mercedes ile kıyasladığım zaman kalite olarak neredeyse hiç bir farkı yok. Ön göğüs, torpido üstü ve kapı içleri gibi yerlerde dikişli deri kaplama kullanılmıştır. İçerisi bir makam arabası gibi geniştir.

Arka diz mesafesi çok uzundur ve 3 yetişkin bile rahat rahat sığabilir. 2.0 motoru ise gördüğüm en iyi benzinli motorlardan bir tanesi. Arabanın kasasını çok güzel taşıyor. Şehir içinde ara hızlanmalarda ivmelenmesi harika. Otomatik şanzımanının vites geçişleri sarsıntısız ve seri. Motorun gücü tekerlere çok güzel bir şekilde aktarıyor. Geçtiğimiz yaz tatil için Ankara’dan Antalya’ya gidip geldim ve sanki uçak konforu gibiydi. İstanbul’a giderken son hız testi yaptığımda 220 km/s hıza hiç zorlanmadan çıktı. Ayrıca yüksek hızlarda bile verdiği güven hissini hiç kaybettirmiyor. Yol tutuşu muhteşemdir ve sert virajlara bile yüksek hızlarda girebilirsiniz.

Mazda 6 Üçüncü Nesil Alınır Mı?

Rakipleri olan diğer D segmenti araçlarla kıyasladığınız zaman Mercedes ve BMW’nin bir tık altında Audi kalitesinde bir arabadır. Ülkemizde çok tutulmuyor olması bu kadar kaliteli bir otomobile az para ile sahip olabilmemizi sağlıyor. Bana soracak olursanız özellikle benim arabam tasarım olarak dikkat çekici olsun diyorsanız mutlaka Mazda 6’ya bakmanızı öneririm.

Kaynak: otobilgisi

Metin Ustaoğlu

İTÜ makine mühendisliği bölümü mezunuyum. 1988 yılında Erzurumda doğdum. Şu anda İstanbul'da kurumsal bir firmada otomotiv danışmanı olarak çalışıyorum.Son yıllarda işim dolayısı ile birçok araba kullanma ve test etme şansım oldu. Çocukluğumdan beri arabalara olan hayranlığım ile geliştirdiğim bilgi birikimimi otobilgisi.com'da sizlerle paylaşıyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu