Honda Jazz Nasıl Araba? Alınır mı?

Honda Jazz Nasıl Araba sorusunu incelemeden önce önemli bir detaya bakalım. Honda Jazz kullanıcılarının ortak bir cümlesi vardır. İnsanın kendine ait bir arabası olması çok güzel bir duygudur, hele bir de o araç Honda Jazz ise araç sahibinin keyfine deymeyin.

Honda Jazz Nasıl Araba?

Sizlere geniş alanları, konforlu koltukları ve güvenlik donanımlarıyla trafikte çok rahat edeceğiniz Honda Jazz Nasıl Araba, Honda Jazz Otomatik, Honda Jazz fiyatı ne kadar gibi sıkça sorulan soruların cevabını vermeden, Honda’nın başarı hikayesinden kısaca bahsetmek istiyoruz.

Honda Jazz Nasıl Araba?
Honda Jazz Nasıl Araba?

Honda’nın Başarı Hikayesi

1948 yılında Soichiro Honda tarafından Japonya’da kurulan Honda, o yıldan bugüne kadar dünyanın bir numaralı motor üreticisi olmuştur.

Üretimi ile geniş kitlelere hitap eden firmanın dünyada çok sayıda alıcı kitlesi olurken, özellikle Amerika, Kanada, Hong Kong, Güney Amerika ve Asya ülkelerinin genelinde Japonya’nın ilk temsilcisi olarak dayanıklılık ve teknolojisi ile satış rekorları kırdı.

Merkezi Tokyo’da olan Honda, dünya çapında pek çok ülkede üretim ve satış yapmaktadır.

1906’da doğup 1991’de vefat eden bir Japon girişimci olan Soichiro Honda, bugün, “Arabada Japon’dan şaşmayacaksın” felsefesinin sahibi diyebiliriz. 140 farklı ülkede varlığını sürdüren Honda, bugün dünyanın en büyük şirketlerinden birisi olarak dikkat çekiyor.

Geçmişten günümüze motor sporlarındaki başarıları ile de ön plana çıkan Honda, ayrıca dünyada ilk kez Hava yastıklı (Airbag) motosikleti üreten firma olarak bilinmektedir. Honda’nın küçük sınıfta yer alan modelidir. Sadece Hatchback karoserle satılmaktadır. Sedan versiyonu Honda City olarak adlandırılmıştır.

İlk Nesil Honda Jazz

Kaliteli markanın bir versiyonu Honda Jazz Nasıl Araba konusunu ilk piyasaya çıkan araçla devam ettirmek yerinde olacak. Zira Honda’nın 2001 yılından beri ürettiği küçük otomobil olan ve Japonya, Çin, Kuzey ve Güney Amerika piyasalarında yerini alan Honda Fit, sahneye çıktı.

İlk nesil Jazz olarak bilinen araçta standart olarak ABS, 4 Hava Yastığı, Çocuk koltuğu, Klima, 14 inç jantlar ve 4 koltuk; opsiyonel olarak ESP, Park Sensörü, katlanabilen koltuklar, alaşımlı jant, Start-stop Sistemi, ASR ve Hill Holder gibi donanımlar yer alırken, 2008’de ise 2. nesil Honda Jazz satışa sunuldu.

2008’de araba piyasalarına giriş yapan Honda Jazz, küçük sınıfın en gözde modellerinden birisidir. Hibrit teknolojisinin yanı sıra barındırdığı donanım ve teknolojilerle sınıfının standartlarını yeniden belirlemeye hazırlanan Honda Jazz, kullanıcısına üç farklı sürüş modu sunuyor.

Olağanüstü Performans

Şehir içi sürüşte olağanüstü bir performans sergileyen Jazz, çevre dostu ve ekonomik bir yapı da sergiliyor. Bünyesinde barındırdığı donanım ve teknolojilerle sınıfının standartlarını belirlemeyi sürdürüyor.

Yeni Honda Jazz

Yeni Honda Jazz, e:HEV hibrit teknolojisi ile performanslı ve yüksek verimlilik seviyesine sahip bir sürüş deneyimi sağlıyor. Yeni kompakt sınıf model artan yolcu konforu, ileri teknoloji, gelişmiş araç içi bağlanabilirlik çözümleri ve uzaktan hizmet erişimi gibi çözümlerle segmentinin en cazip paketini araç kullanıcılarına sunuyor.

Honda’nın 2022 yılında tüm modellerinin elektrikli veya hibrit olmasını hedefleyen ‘Elektrik Vizyon Stratejisi’nde önemli bir yere sahip olan yeni Honda Jazz, Avrupa genelinde son derece gelişmiş bir hibrit güç-aktarma sistemiyle satışa sunuyor. Honda, ayrıca aktif güvenlik kadar pasif güvenliğe de dikkat ediyor.

Yeni Honda Jazz’da olası bir kaza anında yolcuları korumak üzere yeni ön orta hava yastığı da dâhil olmak üzere 10 adet hava yastığı bulunuyor. Söz konusu yenilikçi orta hava yastığı, sürücü koltuğunun arkasına entegre edilirken, çarpışma anında yandan açılarak yolcuların özellikle baş bölgelerini koruyor.

109 PS güç üretebilen elektrikli motor ve 98 PS güç üreten benzinli motora sahip olan Honda Jazz e:HEV’de 3 farklı sürüş modu bulunur. Bunlar benzinli, elektrikli ve hibrit olarak adlandırılır. Araç en yüksek sürate hibrit sürüş modu ile ulaşır. Honda Jazz e:HEV ile ulaşabileceğiniz maksimum hız ise 175 km/s’dir.

Honda Jazz e:HEV’in elektrikli araçlarda olduğu gibi dışarıdan özel bir tertibat ile şarj edilmesine gerek yoktur. Araç, hareket ettiğiniz veya yavaşladığınız zamanlarda devreye giren özel geri kazanım teknolojileri ile bataryasını kendi kendine doldurabilir.

Honda Jazz Otomatik

Honda Jazz Otomatik son zamanlarda oldukça fazla dikkat çeken bir model. Elektrik Çağı” giderek yaklaşırken, Honda mühendisleri de otomatik otomobillere yönelip, o yönde muhteşem projelere imzalarını atıyor. Dolayısı ile sanıyoruz Honda Jazz Nasıl Araba sorusunun cevabı aslında zihninizde ortaya çıkmaya başlamıştır. Çünkü teknoloji donanımlı bir araçtan bahsediyoruz.

Aradığınız teknoloji ve performansa sahip Honda modellerinde Honda Jazz Otomatik dikkat çekiyor. Otomatik şanzımanı gayet başarılı olan aracın, kliması ile bu sıcak havalarda aracın içini güzel soğutmaktadır.

Honda mühendisleri, Jazz’ın aerodinamik açıdan daha verimli hale gelebilmesi için dış tasarımda olabildiğince yalın ve dinamik hatlar kullanırken, Honda Jazz Otomatik kendine özgü iç ve dış tasarımı ile artık daha çekici.

Honda Jazz İç Tasarım

Jazz, Kablosuz Apple CarPlay desteği gibi teknolojileri ile dünyaya bağlanmanızı ve keyifli sürüş dinamikleri ile sevdiğiniz şarkılar veya akıllı asistanları bir araya getirerek, yolculuğunuza keyif katacak.

Avrupa’nın en prestijli kuruluşları arasında yer alan Euro NCAP’in testlerine katılan Honda Jazz, 5 yıldız almayı başardığını da sizlere bir kez daha hatırlatalım.

Kablosuz Apple CarPlay ve Android Auto destekleriyle multimedya ekranına kolayca bağlanıp telefonunuzda yer alan uygulamaları, ekran aracılığıyla da kullanabileceğiniz araçta, ayrıca Siri gibi akıllı asistanlarla komutları sesli şekilde vermeniz ve cevabını almanız mümkündür.

Müzik dinlemek, geri görüş kamerasını kullanmak veya navigasyondan yararlanmak için Honda mühendisleri tarafından geliştirilen 9” Honda CONNECT dokunmatik multimedya ekrandan da yararlanabilirsiniz.

Honda mühendislerinin hem Formula 1 pistlerinde hem de üretim süreçlerinde elde ettiği hibrit otomobil deneyimi, Honda Jazz e:HEV’de birleşti. Tercihiniz dinamik ve yüksek performanslı bir hibrit otomobilse Jazz sizi bekliyor.

Yani, otomatik şanzımanlı bir otomobil kullanmaya alışık bir araç sürücüsüyseniz, yeni Honda Jazz’ı da aynen bu şekilde kullanabilirsiniz.

Honda Jazz Fiyat

Honda Jazz fiyat açısından da her bütçeye hitap eden bir model. Yenilenen tasarımı ve gelişmiş teknolojik özellikleri ile Honda Jazz, uygun fiyatlarla siz sevenlerini bekliyor.

Uyarlanabilir Hız Sabitleyici, önceden belirlediğiniz hızda kesintisiz bir şekilde hareket etmenizi sağlar. Ayrıca gelişmiş teknolojileri ile trafik işaretlerini tanır ve otomatik olarak kurallara uyar.

Otomobilin şerit ortasında kalmasına yardımcı olan sistem, sürüş boyunca direksiyon düzeltme gereksinimini azaltırken daha az stresli ve daha dingin bir sürüş deneyimi sağlıyor.

Kör noktada kalan araçları tespit ederek ilgili tarafın yan aynasında yanıp sönen bir ışıkla sizi uyarır. Bu sayede şerit değişikliğini daha güvenli yapmanızı sağlar.

Honda Jazz Çarpışma Testi
Honda Jazz Çarpışma Testi

Honda Jazz Sürüş Güvenliği

Sürüş güvenliğini en üst seviyeye taşımak için radar ve sensörlerle donatılan Jazz, gelişmiş sürücü destek sistemlerini standart olarak sunar.

Jazz, her zaman olduğu gibi kendine özgü çizgileri ve fonksiyonelliği ile tüm gözleri üzerine çekiyor. Jazz’a benzersiz güzellik katan özelliklerinin yanı sıra dış tasarımındaki dikkat çekici çizgiler, hem modern bir imaj sunuyor hem de aerodinamik açıdan verimlilik sağlıyor.

Jazz Crosstar, entegre tavan raylarıyla uzun yolculuklar için bavulunuzu veya valizinizi ya da çantanızı koyabileceğiniz, tavanda pratik ve oldukça geniş bir depolama alanı sunacak. Özgün ön ızgarasıyla kolayca fark edilen Jazz, bir önceki nesle göre daha güçlü ve kaslı bir tasarıma sahiptir.

Aracın dinamik görünümünü tamamlayan 16” alaşımlı jantlar, otomobilin akıcı sürüş performansına da katkıda bulunuyor.

Jazz’ın dış görünümünü sevdiyseniz konforlu ve ferah yaşam alanı sizi daha da meraklandırıp, heyecan verici olacak. Honda mühendisleri, iç mekânda rahat ve keyifli bir sürüş deneyimi yaşamanız için geniş görüş açılarıyla panoramik manzaranın keyfini çıkarabilmeniz için A sütunu özenle tasarladı.

Sürücülere, A sütunları, gizlenmiş silecekleri ve panoramik ön camı ile sürüş pozisyonundan taviz vermeden benzersiz bir görüş açısı sunacak. Böylece hem hayata geniş çerçeveden bakmaları sağlanacak hem de kör noktaları azaltıp sürüş güvenliğini artıracak.

Geniş iç mekan, şık ve modern ön konsol tasarımıyla öne çıkan Honda Jazz, ergonomik olarak tasarlanan tuş takımları, dokunma hissini benzersiz kılmak için oldukça yumuşak malzemeler ile üretildi. Yeni 7” dijital gösterge ile 9” Honda CONNECT dokunmatik multimedya ekranı ise sürüş anında aradığınız bilgilere ulaşmanızı ve telefonunuzda yer alan uygulamaları yönetmenizi sağlayacak ve özellikle uzun yolculuğunuz daha eğlenceli ve çekilir olacak.

Önceki Jazz nesillerinde olduğu gibi sınıfının en geniş yaşam alanlarından birini yen, Jazz’da da sunmaya devam eden Honda mühendisleri, arka koltuklar dik konumdayken 304 litre olan bagaj hacmi, koltukların katlanmasıyla bin 205 litreye kadar çıktı.

Honda Jazz Sihirli Koltuklar

Jazz’ın Sihirli Koltuklarından haberiniz var mıydı? Sihirli Koltuklar ile her zaman size ayak uyduruyor ve kabin içerisinde çok yönlü kullanım imkanı veriyor. Tek hareketle 60:40 oranında katlanabilen koltuklar, arka koltukların olduğu bölümü de depolama alanı olarak kullanmanızı sağlayacak.

Ayrıca dikey pozisyona da getirilebilen Sihirli Koltuklar, yanınızdan ayırmak istemediğiniz eşyalarınızı kabin içerisinde depolamanızı da mümkün kılacak.

Belinizi destekleyen rahat ön koltuklar, yarış pistlerinde gördüğünüz araçlarda olduğu gibi yorgunluğu azaltan özelliklere sahip olduğunu da belirtelim. Arkadaki depolama alanı ve ek USB bağlantı noktaları ile ön kol dayama gibi detaylar da araç içindeki herkesin, yolculuğun keyfini sürmesine yardımcı olacak.

Honda Jazz e:HEV, sorunsuz bir hibrit sürüş deneyimine sahip olmanız için 3 farklı sürüş modundan güç aldı. Sürüş tarzınıza ve yol durumuna göre Jazz, benzinli ve elektrikli sürüş modları arasında geçiş yapıyor. Maksimum güce ihtiyacınız olduğunu düşündüğü anda ise hibrit sürüş moduna geçiyor ve aradığınız performansa ulaşmanızı sağlıyor.

Honda Jazz’ın fiyatı, hibrit araç teşviki gibi bazı özel durumlarda dönemsel olarak değişiklik göstermektedir. Ayrıca her araçta olduğu gibi donanım seviyesine göre farklar bulunduğu için, bu nedenle Honda Otomobil Fiyat Listesi kontrol edilip Honda Jazz’ın fiyatının incelenmesi gerekir.

Honda Jazz ikinci el fiyatları da sıfır araç fiyatları gibi değişkenlik göstermektedir.

Fiyatlar, ikinci el araç piyasasındaki gelişmelere değişmektedir. İyi kullanılmış, bakımları düzenli yapılmış bir Jazz, ikinci el araç olarak da araç sürücülerinin vazgeçilmezi olabilir. Honda Jazz için, otomatik şanzımanlı, benzinli, az yakan, ikinci el bir aile otomobilidir de diyebiliriz.

Anahtarsız giriş ve çalıştırma sistemi sayesinde çantanızda ya da cebinizde anahtarı aramak ya da anahtarı kaybetmek gibi bir durumda kalmayacağınız Jazz’da, benzer bir şekilde araçtan ayrılırken kapı kollarına ufak bir dokunuşla aracı kilitleyebilirsiniz.

Sonuç

Honda Jazz Nasıl Araba sorusunu cevaplamaya çalıştık. Cevapladıkta. Bu noktada gün ışığı beyazı, kozmik gri ve kristal kırmızı renk seçenekleri arasında olan Honda Jazz’ın, dayanıklılık potansiyelinin çok yüksek olduğunu ve motorunun kolay kolay arıza vermediğini gururla ifade edebiliriz.

Yedek parça ve usta sıkıntısı ve servis bakımı yaşamayacağınız binek araç Honda Jazz, özellikle kadın kullanıcıların da dikkatini çekmektedir. Honda her ne kadar çok kaliteli bir marka olarak bilinse de Honda’nın Jazz modeli, ülkemizde daha çok fazla tutulmuş ve tercih edilmiştir.

Honda’nın resmi sitesinden de faydalandığımız bu içeriğimizin sonuna gelirken, dünyanın en büyük otomobil ve motor üreticileri arasında yer alan Honda’nın Jazz modelini ister sıkışık şehir içi trafiğinde isterseniz yemyeşil ormanların sarmaladığı virajlı dağ yollarında kullanabilirsiniz. Böylece Honda Jazz Nasıl Araba noktasında daha yakından tanımış ve keyfini çıkarmış olacaksınız.

Keyifli, iyi, kazasız sürüşler dileriz.

Metin Ustaoğlu

İTÜ makine mühendisliği bölümü mezunuyum. 1988 yılında Erzurumda doğdum. Şu anda İstanbul'da kurumsal bir firmada otomotiv danışmanı olarak çalışıyorum.Son yıllarda işim dolayısı ile birçok araba kullanma ve test etme şansım oldu. Çocukluğumdan beri arabalara olan hayranlığım ile geliştirdiğim bilgi birikimimi otobilgisi.com'da sizlerle paylaşıyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu