Chevrolet Spark Nasıl Araba, Alınır Mı? İnceleme ve Kullanıcı Yorumları

Chevrolet’in A segmenti mini otomobili olan Spark nasıl bir araba, alınır mı sorularına yanıt arayacağız. Ayrıca Chevrolet Spark inceleme, test sürüşü ve kullanıcı yorumuna yer vereceğiz.

Chevrolet, Opel ve Daewoo aynı şirket çatısı altında üretim yapan markalardır. Chevrolet, Türkiye pazarına Daewoo üretimi otomobillere kendi logosunu basarak araçlar getirmiştir. Spark’ta bu modellerden bir tanesidir. Aslında Daewoo Matiz, olan Spark ülkemizde ilk olarak 2005 yılında satılmaya başlamıştır. 2008 yılına kadar satıldıktan sonra bir sene satışına ara verilmiş, 2010 yılında ise 2. nesli satışa sunulmuştur. 2013 yılında ise Chevrolet’in Türkiye’den çekilmesi nedeniyle satışı yeniden durdurulmuştur.

Chevrolet Spark Nasıl Bir Araba?

A segmentinde mini bir model olan Spark tam bir şehir içi otomobilidir. 1 nesli tasarım olarak Matiz’e çok benzese de 2 nesli gerçekten çok güzeldir. Bayan sürücüler tarafından tercih edilebilir ucuz ama kaliteli bir araba olarak karşımıza çıkıyor. birinci nesilde (2005-2008) SE ve SX, ikinci nesilde LS, LT ve LTZ donanım paketleriyle satılmıştır. LTZ en full paketi olup küçücük boyutlarına rağmen ABS, ASR, EBD, yokuş kalkış desteği, 10 hava yastığı, 4 cam otomatiği, yol bilgisayarı, klima ve fonksiyonel direksiyon gibi özelliklere sahiptir. 1. nesil olanlarında 5 ileri manuel ve 4 ileri otomatik şanzıman seçenekleri sunulurken, 2010 yılından sonra satılmaya başlanan 2 nesillerde sadece 5 ileri manuel şanzıman yer almıştır. Spark’ta kullanılan motorlarda Daewoo üretimidir. Motor teknik özelliklerine bakacak olursak;

0.8 Benzinli : 2005 -2008 yılları arasında satılan Spark’larda yer alan motordur. 3 silindirli olan bu motor 52 beygir ve 72 Nm tork güç üretmektedir. 1 nesilde en çok tercih edilen motor seçeneğidir. LPG ile uyumludur. Şehir içinde 7, şehir dışında 4.3 litre yakıt tüketimi vardır.

İlginizi çekebilir : ” Chevrolet Cruze Nasıl Araba?

1.0 Benzinli : Yine 1 nesil Sparklar ile gelmiş 4 silindirli bir motordur. 66 beygir ve 91 Nm tork güç üretmektedir. LPG ile tam uyumlu bir motordur. Şehir içinde 7.2, şehir dışında 4.8 litre yakıt tüketimi verisi vardır.

1.2 Benzinli : 2010 model ve üstü olan 2 nesil Spark ile beraber gelmiş motor seçeneğidir. Zaten 2 nesilde sadece bu motor ile satış olmuştur. 4 silindirli olup, 82 beygir ve 111 Nm tork güç üretmektedir. Şehir içinde 6.7, şehir dışında 4.2 litre yakıt tüketmektedir. LPG ile uyumlu bir motordur.

Chevrolet Spark Kullanıcı Yorumu

Kız kardeşim için bundan 6 yıl kadar önce 2006 model bir 1. nesil spark almıştık. Fiyatı ucuz, şehir içi kullanımı kolay olsun diyerekten aldık. Hem fiyatı ucuzdu hem de güzel bir arabaydı. O kadar sevdi ki, onu satıp bu sefer 2012 modelini aldık ve hala daha kullanıyor. Gerçekten parasına göre alınabilecek en güzel bayan odaklı otomobillerden bir tanesidir. İçinin genişliği A segmenti olduğu için öyle çok fazla sayılmaz. Ama çocukları okula götürüp gelirken, işe gelip giderken rahatlıkla kullanıyor. Şehir içinde gayet atik bir motor performansı vardır. Ara hızlanmalarda güzel ivmelenir. Öyle basınca gitmem demez. Arka diz mesafesi çok geniş sayılmaz zaten bu tür arabalar aile değil genelde tek başına kullananlar düşünülerek üretilmiş arabalardandır. Bizde 6 yıldır eski ve yeni kasası olmasına rağmen bir kere bile sorun çıkartmadı. Zaten ufak tefek parçalarını bulmak çok kolay ve yedek parça fiyatları gayet ucuz. Yol tutuşu çok iyi değildir, çünkü küçük bir otomobil. Ben bununla bir kere uzun yolda gittim. 120 – 130 km hıza kadar bir şey yok ama daha fazlasında yolda gezinmeye başlıyor. Ayrıca yan rüzgarlardan çok fazla etkilenen bir yapısı var. Yol tutuşu öyle aman aman güzel değildir. Sınırlarını bilerek kullanmanızı tavsiye ederim.

Yeni Kasa Chevrolet Spark Arkadan Görünüşü

Chevrolet Spark Alınır Mı?

Evet a segmenti en ucuz ve donanımlı otomobillerden bir tanesidir. Asla bir kronik sorunu yoktur. Yakıt olarak çok ekonomiktir. Yedek parçaları hem kolay bulunuyor hem de ucuz. İkinci eli çok güçlü olmasa da bu arabayı takip eden bir kitle var.

Kaynak: otobilgisi

Metin Ustaoğlu

İTÜ makine mühendisliği bölümü mezunuyum. 1988 yılında Erzurumda doğdum. Şu anda İstanbul'da kurumsal bir firmada otomotiv danışmanı olarak çalışıyorum.Son yıllarda işim dolayısı ile birçok araba kullanma ve test etme şansım oldu. Çocukluğumdan beri arabalara olan hayranlığım ile geliştirdiğim bilgi birikimimi otobilgisi.com'da sizlerle paylaşıyorum.

3 Yorum

  1. Arkadaşlar 2013.ltz sparkım var vites teli, YAKIT pompası sorun olduğu zama an yedek parçalarını.hiç bir serviste bulunmuyor yurt dışı sipariş verildiği zaman ortalama 45 gün beklemek zorunda kalıyoruz, servisler tamir için savsaklıyor… ÇOK PİŞMANIM..?

  2. merhaba arkadaslar aracin performansindan bahsedebilirmiziniz. mesela bolu cikisindan biraz daha dik bir cikisi 5 kisi ile cikabilir mi ?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu