Opel Zafira Nasıl Araba, Alınır Mı? İnceleme ve Kullanıcı Yorumları

Opel’in MPV sınıfında 7 kişilik aracı olan Zafira nasıl bir araba, alınır mı sorularına yanıt arayacağız. Ayrıca Opel Zafira inceleme, test sürüşü ve kullanıcı yorumuna yer vereceğiz.

MPV sınıfı otomobiller ülkemizde hiçbir zaman öyle çok fazla satılmamıştır. Zafira’da bunlardan bir tanesidir. Aslında Avrupa pazarında güzel satış rakamları yakalamasına rağmen ülkemizde çok değer görmemiştir. Zafira oldukça kaliteli bir otomobildir. Büyük aileler tarafından çok daha iyi tercih edilebilir bir araba olarak karşımıza çıkıyor. Zafira Türkiye’de ilk olarak 2000 yılında satılmaya başlamış, 2005 yılında 2. nesli kasalar gelmiş 2012 yılında ise 3. nesili Zafiralar satılmıştır. Ancak istenilen satış rakamlarını bir türlü yakalayamadığı için 2015 yılında ülkemizdeki satışı durdurulmuştur.

İlginizi çekebilir :  ” Opel Meriva Nasıl Araba

Opel Zafira Nasıl Bir Araba?

7 kişilik bir MPV sınıfı aile otomobili olan Zafira güzel bir otomobildir. Türkiye’de istenilen değeri göremediğini düşünüyorum. Comfort, Cosmo, Edition, Elegance, Enjoy ve GL donanım paketleriyle satılmıştır. İlk başlarda 4 ileri otomatik iken daha sonraları 5 ileri otomatik şanzıman ile satılmaya başlamıştır. Ayrıca 5 ve 6 ileri manuel vites seçeneği vardır. 1.4, 1.6, 1.6 CDTI, 1.8, 1.9 CDTI, 2.0 CDTI, 2.0 DTI, 2.2 16V ve 2.2 DTI  motor seçenekleri vardır. En çok 16 litre benzinli motoru satılmıştır. Bu motor 115 beygir ve 155 Nm tork güç üretmektedir. LPG ile uyumlu bir motordur. Ancak çok ekonomik olduğu söylenemez. Aslında Opel’in yıllardır pek çok modelinde kullanmasına rağmen Zafira’nın kasası ağır olduğu için yakıt tüketimi biraz fazladır. Şehir içinde 11.5, şehir dışında 7 litre yakıt tüketmektedir.

Opel Zafira Arkadan Görünümü

Opel Zafira Kullanıcı Yorumu

3 çocuğum olduğu için normal 4 kişilik otomobillerde çok zorluk yaşıyordum. Bu sebeple kendime 7 kişilik bir aile aracı arıyordum. Aslında Ford C-Max ararken, fiyatının uygun olması ve Opel’in kaliteli olduğunu düşündüğümden  2010 model bir Zafira aldım ve 4 yıl boyunca kullandım. Öncelikle şunu söyleyim benim gibi büyük bir aileniz varsa mutlaka almanız gereken arabalardan bir tanesidir. Hem fiyatı uygun hem de kaliteli bir araba, Neyse içinden başlayacak olursak bazı 7 kişilik geçen arabaların arka 2. sıra koltukları çok dar oluyor. Ama Zafira’nın öyle değil.  her yanında bir saklama gözü olduğundan küçük parçaları koyabiliyorsunuz. İçine oturduğunuzda sanki bir jip kullanıyormuş gibi hissediyorsunuz. Yerden yüksek olduğundan şehir içi sıkışık trafikte insanı bunaltmıyor. Çok defa uzun yola gittim ve bir sorun yaşamadım. Motor, yol ve rüzgar sesini içine almıyor. Uzun yolda 150 km hız ortalama ile rahatlıkla gidebiliyor. Ancak 1.6 motor rampalara geldiğinizde güçsüz kalıyor. Örneğin arabada birkaç kişi varken yokuş çıkarken ivmelenmekte zorlanıyor. Rampalara geldiğinizde aşağıdan kaptırıp yüksek devirde çıkmanız gerekiyor. Bu da yakıtın artmasına neden oluyor. Yol tutuşu çok üstündür. Yerden yüksek bir MPV olmasına rağmen tıpkı bir otomobil gibi yol tutuşu güzeldir. Ağır kasası nedeniyle yan rüzgarlardan öyle çok fazla etkilenmiyor.

Opel Zafira Alınır Mı?

Evet eğer bir MPV almak istiyorsanız listenizin ilk sıralarında olması gerektiğini düşünüyorum. Yedek parçası bulunuyor mu diye soracak olursanız pek çok parçası Opel’in astra gibi araçlarında kullandığı ortak parça olduğundan sıkıntı yaşamıyorsunuz. Gerçi kaporta ve plastik aksam parçaları da kolay bulunuyor. İkinci el piyasası çok hızlı değildir. Ancak bu Zafira’nın kötü olduğundan değil ülkemizde MPV tarzı arabaların çok tutulmamasından kaynaklanıyor. Dediğim gibi temiz kullanılmış bir tanesini gönül rahatlığıyla alabilirsiniz.

Kaynak: otobilgisi

Metin Ustaoğlu

İTÜ makine mühendisliği bölümü mezunuyum. 1988 yılında Erzurumda doğdum. Şu anda İstanbul'da kurumsal bir firmada otomotiv danışmanı olarak çalışıyorum.Son yıllarda işim dolayısı ile birçok araba kullanma ve test etme şansım oldu. Çocukluğumdan beri arabalara olan hayranlığım ile geliştirdiğim bilgi birikimimi otobilgisi.com'da sizlerle paylaşıyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu