Proton Gen-2 Nasıl Araba, Alınır Mı? İnceleme ve Kullanıcı Yorumları

Malezyalı otomobil üreticisi Proton’un ülkemizde sattığı en son model aracı olan Gen-2 nasıl bir araba, alınır mı sorularına yanıt arayacağız. Ayrıca Proton Gen-2 inceleme, test sürüşü ve kullanıcı yorumuna yer vereceğiz.

Gen-2’yi anlatmaya başlamadan önce biraz tarihi hakkında bilgi vermek bu arabayı anlayabilmeniz hakkında çok daha bilgi verecektir. Proton, Malezya devletinin desteği ile otomobil üretmeye başlamıştır. Bu sırada en çok desteği Japon Mitsubishi’den almıştır. Araçlarında Mitsubishi tabanlı ve motorlu alt yapıları kullanmıştır. Ancak Proton daha sonra Lotus’u alarak dünyada kendinden bir hayli söz ettirmiştir. Artık kendi kendine otomobil yapma becerisini kazandıktan sonra, 2004 yılında Gen-2 modelini piyasaya sürdü. Gen-2 her şeyiyle Proton ve Lotus mühendisleri tarafından tasarlanmıştır. Ülkemizde 2006  yılında satılmaya başlamış ve 2012 yılında Proton’un Türkiye’den çekilmesinden satıştan kaldırılmıştır.

İlginizi çekebilir :  ” Proton Waja Nasıl Bir Araba?

Proton Gen-2 Nasıl Bir Araba?

Lotus’un dünyanın en hafif ve güçlü spor otomobillerini üreten bir firma olduğunu biliyoruz. Bu sebeple Gen-2 üretilirken Lotus mühendisliğinden sonuna kadar faydalanılmıştır. Base Line, High Line, Low Line ve Medium Line donanım paketleri vardır. “ABS, sürücü ve yolcu hava yastığı, klima, otomatik camlar ve aynalar” gibi özelliklere sahiptir. C segmenti hatchback bir otomobil Gen-2’de 1.6 litre hacimli 110 beygir ve 148 Nm tork güç üreten bir motor kullanılmıştır. Bu motor LPG ile tam uyumludur. Hatta fabrika çıkışı LPG’li olarak satılmışlığı bile vardır. Şehir içinde 10.5, şehir dışında 6 litre yakıt tüketmektedir. Lotus mühendisleri tarafından tasarlanmış bir motordur.

Proton Gen-2 Arka ve Yandan Görünüşü

Proton Gen-2 Kullanıcı Yorumu

Elimde çok para yokken Proton’un da sağlam bir otomobil olduğunu düşünerek 2012 modeli bir Proton Gen-2 aldım ve 3 yıldır kullanıyorum. Öncelikle parasına göre alınabilecek en iyi otomobillerden bir tanesi olduğunu söyleyim. İçinde kullanılan malzeme kalitesi ortalamadır. Ön göğüs ve kapı içleri gibi yerlerde sert plastik malzeme kullanılmıştır. Ön tarafının genişliği güzeldir. Arka diz mesafesi her c segmenti bir otomobil gibidir. Arka tarafa 3 kişi rahatlıkla oturabiliyor. Motor performansı güzeldir, ancak yüksek devirlerde kullanmak gerekiyor. Özellikle 3 bin devir üstünde çok daha iyi performans sergiliyor. Şehir içi ara hızlanmalarda güzel ivmelenir. Uzun yolda gayet konforlu bir yolculuk imkanı sunar. Yol ve rüzgar sesini içeriye almaz ancak motor sesini biraz alıyor. Otobanda 180 km/s hıza kadar çıktım ve bana mısın demedi. Yol tutuşu çok güzel bir arabadır. Lotus mühendisliği sonucunda çok üstün bir yol tutuşu olmuş. Çok sert virajlara bile yüksek hızlarda girebiliyorsunuz. Kronik sorunu olarak cam motorları çabuk bozuluyor. Ayrıca üst kapak contası çok uzun ömürlü değil. Frenleri de rakiplerine göre çok güçlüdür.

Proton Gen-2 İçi

Proton Gen-2 Alınır Mı?

Bu paralara alabileceğiniz en kaliteli ve yeni otomobillerden bir tanesidir. Benim de sizin gibi Proton Gen-2 yedek parçaları bulunuyor mu diye kafamda sorular vardı. İhtiyacım olan her parçasını rahatlıkla bulabildim. Ayrıca çok pahalı olduğu da söylenemez. İkinci el piyasası çok zayıftır ama bu Gen-2’nin ucuz bir otomobil olmasını sağlıyor.

Kaynak: otobilgisi

Metin Ustaoğlu

İTÜ makine mühendisliği bölümü mezunuyum. 1988 yılında Erzurumda doğdum. Şu anda İstanbul'da kurumsal bir firmada otomotiv danışmanı olarak çalışıyorum.Son yıllarda işim dolayısı ile birçok araba kullanma ve test etme şansım oldu. Çocukluğumdan beri arabalara olan hayranlığım ile geliştirdiğim bilgi birikimimi otobilgisi.com'da sizlerle paylaşıyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu