Anadol A Nasıl Araba, Alınır Mı? İnceleme ve Kullanıcı Yorumları

Türkiye’nin ilk yerli otomobillerinden bir tanesi olan Anadol’un A serisi nasıl bir araba, alınır mı sorularına yanıt arayacağız. Ayrıca Anadol A inceleme ve kullanıcı yorumuna yer vereceğiz.

Koç Holding’in girişimleri tarafından Amerikan, Ford ile işbirliği ile Türkiye’nin ilk otomobil fabrikalarından bir tanesi de Anadol A ilk olarak 1969 yılında üretilmeye başladı ve 1979 yılına kadar üretimde kaldı. Anadol, dizayn edilirken Türkiye şartlarındaki kullanım amaçları düşünüldü. Kaportasının hafif ve sağlam olması için bir çeşit cam elyafının sertleştirilmiş hali olan fiberglass teknolojisi kullanılmıştır. Halk arasında “eşekler yiyor“, “inekler kemiriyor“, koyunlar ve keçiler yiyor” gibi laflar tamaman asılsızdır ve uydurmadır.. Çünkü kaportasında kullanılan malzeme camdır ve herhangi bir canlı tarafından yenilmez. Aslında Anadol fiber glass teknolojisi ile Türk insanını tanıştıran markadır.

Anadol Nasıl Bir Araba?

Ford, alt yapısı ve motoru kullanılarak üretilmiş bir otomobildir. Üretimi 1990 yılına kadar devam etmiştir. Anadol 600D adı altında otosan kamyonet olarakta üretilmiştir. Daha sonraları ise Anadol otomobiller kesilerek bir çoğu kamyonete çevrilmiştir. Anadol’un 1.2, 1.3 ve 1.6 litrelik motor seçenekleri bulunmaktaydı. Hatta 1.6 motorlar çok başarılı bulunduğu için daha sonra Ford Taunuslarda kullanılmıştır. Pek konforlu bir otomobil olduğu söylenemez. Ancak yıllara meydan okuyan bir kaportası vardır. Onun yaşına gelmiş pek çok arabada çürükler varken Anadol’un kasasında buna rastlayamazsınız. Çünkü fiberglass malzemeden yapılmıştır.

Anadol Kullanıcı Yorumu

Dedemin bunlardan bir tane vardı ve araba kullanmayı öğrendiğim ilk otomobil bu arabaydı. İçerisinde her şey sadelikten yana kullanılmıştır. Yolda giderken motoru bağırır ancak bağırdığı kadar hızlı gitmezdi. Yol tutuşu çok zayıftı. Frenleri ise ne kadar çare bulmaya çalışsakta hiç bir zaman iyi tutmazdı. Yakıt olarak motoruna göre çok fazla tüketirdi. Yıllarca bizim kahrımızı çekmişti. Kaportası çok zayıftı ve en ufak darbede bile kırılırdı. Sıcağa hiç gelmezdi ve motoru hemen hararet yapardı.

Anadol Alınır Mı?

Bu arabalar artık günlük rutin kullanmak için değil, klasik arabalar sınıfına girdi. Eski araba merakı olanlar ve otomobil kolleksiyonerleri tarafından tercih ediliyor. Çok olmasa da tek tek kamyonet olanları özellikle kağıt toplayacı ve hurdacılar tarafından kullanılıyor.

Metin Ustaoğlu

İTÜ makine mühendisliği bölümü mezunuyum. 1988 yılında Erzurumda doğdum. Şu anda İstanbul'da kurumsal bir firmada otomotiv danışmanı olarak çalışıyorum.Son yıllarda işim dolayısı ile birçok araba kullanma ve test etme şansım oldu. Çocukluğumdan beri arabalara olan hayranlığım ile geliştirdiğim bilgi birikimimi otobilgisi.com'da sizlerle paylaşıyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu