Citroen Xsara Nasıl Araba, Alınır Mı? İnceleme ve Kullanıcı Yorumları

Citroen’in değeri bilinmeyen araçlarından bir tanesi olan Xsara nasıl bir araba, alınır mı sorularına yanıt arayacağız. Ayrıca Citroen Xsara inceleme, test sürüşü ve kullanıcı yorumuna yer vereceğiz.

Fransız otomobil üreticisi Citroen’in ürettiği kaliteli arabalardan bir tanesi olan Xsara ilk olarak 1998 yılında satılmaya başlamıştır. 2001 yılında makyajlı kasaları piyasaya sürülmüş ve 2005 yılında satıştan kaldırılarak yerini Citroen C4 modeline bırakmıştır.

Citroen Xsara Nasıl Bir Araba?

Xsara oldukça kaliteli bir otomobil olmasına rağmen ülkemizde tutulmadığı için fiyatları ucuzdur. C segmenti liftback kasa olan Xsara SX ve VTR donanım paketleri yer almaktadır. “ABS, dijital klima, 4 hava yastığı, elektrikli camlar ve aynalar, yol bilgisayarı” gibi özelliklere sahiptir. Xsara, Peugeot 307 ile aynı şase ve motor kullanılarak üretilmiştir. 5 ileri manuel şanzımanının yanı sıra 4 ileri otomobil vites seçenekleri mevcuttur.

1.4 HDi Dizel : 2004 yılında gelmiş bir motordur. Zaten HDi motorlar ekonomik ve uzun ömürlü olmasıyla bilinirler. HDi teknolojisinin ilk örneklerinden olduğu için motor performansı o kadar güzel değildir. 68 beygir ve 160 Nm tork güç üretmektedir. Şehir içinde 5.7, şehir dışında 3.8 litre yakıt tüketmektedir. Xsara’nın kasasına biraz güçsüz kalmaktadır.

1.4 Benzinli : Tutulmayan motor seçeneklerinden bir tanesidir. Xsara’nın kasasına güçsüz kalmaktadır. 75 beygir ve 111 Nm tork güç üretmektedir. LPG ile uyumlu bir motor olup şehir içinde 9.7, şehir dışında 5.8 litre yakıt tüketmektedir.

1.6 Benzinli : Peugeot 307 ile ortak kullanılan bir motordur. En çok tutulan motor seçeneğidir. LPG ile uyumlu bir motordur. Ancak alüminyum subap olması sebebiyle subap eritmektedir. LPG’de en az yakan motorlardan bir tanesidir. İlk kasalarda yer alanları 88 beygir iken 2001 yılından sonra 109 beygir olmuştur. Şehir içinde 9.5, şehir dışında 5.5 litre yakıt tüketmektedir.

1.8 benzinli 90 beygir, 1.9 TD 69 beygir ve 2.0 benzinli 90 beygir motor seçenekleri de mevcuttur.

Citroen Xsara Arka ve Yandan Görünüşü

Citroen Xsara Kullanıcı Yorumu

Çok bir param yoktu ama ben Avrupa arabaya binmek istiyordum. 2013 yılından 2016 yılına kadar bir Citroen Xsara kullandım ve aracımdan gayet memnundum. Bendeki 2004 modeldi. Öncelikle içinden anlatmaya başlayacak olursak ön göğüs ve kapı içlerinde çok kaliteli bir malzeme kullanılmıştır. Zamanla çatlama ve solma gibi şeyler asla olmuyor. İçi gayet geniştir. Arka diz mesafesi yeterlidir. Üç yetişkin bile rahatlıkla sığabilir. 1.6 benzinli motorunun performansı güzeldir. Ancak yüksek devirlerde güzel iş çıkartıyor. Motor sesini içeriye 3 bin devirden sonra alıyor. Arka süspansiyonları çok sert olduğu için çukurlardan geçerken çok ses çıkartıyor. Ama bu yol tutuşunun artmasına olanak sağlıyor. Bagajı hatchback arabalara göre çok daha geniştir. Uzun yolda 150-160 km/s hızla hiç zorlanmadan gidiyor. Yol tutuşu gayet güzel bir arabadır. Virajlarda kolay kolay arkasını bırakmaz. Frenleri ise muhteşem bir şekilde çok güçlüdür ve arabayı kısa mesafede rahatlıkla durdurabiliyor.

Citroen Xsara Alınır Mı?

Fiyatına baktığınız zaman tam bir fiyat/performans otomobili olduğunu anlayacaksanız. Ama alırken ben 2001’den sonra üretilen makyajlı kasalarını almanızı tavsiye ederim. Çünkü ilk modellerinde çok fazla elektrik aksam sıkıntısı çıktığı söyleniyor. Bu arızalar makyajlı kasayla birlikte giderilmiştir. Yedek parçalarını bulmak zor değil. Zaten motor, mekanik ve yürüyen aksam parçaları Peugeot 307 ile ortak olduğu için sıkıntı olmuyor. İkinci eli çok hızlı olmasa da gideri var. Almadan önce temiz kullanılmış bir tanesini almaya özen gösterin. Eğer anlamayan ustalar tarafından çok kurcalandıysa fazla arıza veriyor.

Kaynak: otobilgisi

Metin Ustaoğlu

İTÜ makine mühendisliği bölümü mezunuyum. 1988 yılında Erzurumda doğdum. Şu anda İstanbul'da kurumsal bir firmada otomotiv danışmanı olarak çalışıyorum.Son yıllarda işim dolayısı ile birçok araba kullanma ve test etme şansım oldu. Çocukluğumdan beri arabalara olan hayranlığım ile geliştirdiğim bilgi birikimimi otobilgisi.com'da sizlerle paylaşıyorum.

Bir Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu