Ford Taurus Nasıl Araba, Alınır Mı? İnceleme ve Kullanıcı Yorumları

Ford’un Amerikan pazarı için ürettiği modeli olan Taurus nasıl bir araba, alınır mı sorularına yanıt arayacağız. Ayrıca Ford Taurus inceleme, test sürüşü ve kullanıcı yorumuna yer vereceğiz.

Ford iki çeşit otomobil üretmektedir. Bunlardan birincisi Avrupa pazarı diğeri ise Amerikan pazarı için olanlardır. Avrupa pazarı için daha küçük hacimli motorlara ve boyutlara sahip olanlar iken Amerikan pazarı için olanları daha çok büyük motorlu ve iri cüsseli otomobillerdir. Taurus’ta Amerikan pazarı için üretilmiş bir model olup, Avrupa ve Türkiye pazarında bir dönem satılmıştır. Türkiye’de 1995 – 1997 yılları arasında satılmıştır. Piyasada daha çok 1996 model Taurus bulunmaktadır.

Ford Taurus Nasıl Bir Araba?

E segmenti lüks sınıfta yer alan Taurus gerçekten dönemine göre çok güzel özelliklere sahip bir otomobildir. Bizde 1996 model bir tane vardı ve “abs, hava yastığı, elektrikli camlar, yol bilgisayarı, hız sabitleyici, dijital klima, deri direksiyon” gibi pek çok özelliği vardı. Taurus’ta 3.0 litre hacminde V6 motor bulunmaktadır. Bu motor 145 beygir ve 230 Nm tork güç üretmektedir. Bu açıdan baktığınız zaman motor hacmine göre güçsüz bir motordur. LPG ile uyumlu bir motor olmasına rağmen sakin kullanımda bile şehir içi 15 litrenin altına düşmeyen bir yakıt tüketimi var. Biraz yüksek devir kullansanız 20 litrenin üstüne hemen çıkıyor.

Ford Taurus Kullanıcı Yorumu

Parasına göre kaliteli bir otomobil olduğunu düşünerek bir Taurus almıştım ve 1 yıl boyunca kullanmıştım. İlk olarak içinden anlatmaya başlayacak olursak gerçekten çok kaliteli bir malzeme ve işçilik kullanılmıştır. Ön göğüs ve kapı içleri gibi yerlerde kaliteli bir kaplama kullanılmıştır. İçi yayla gibi geniştir. Arka diz mesafesi çok uzundur. Ayrıca koltuklarında kaliteli bir sünger kullanılmıştır. Motor performansı öyle çok üst düzey değildir. 3.0 litre olmasına rağmen öyle güzel ivmelenmiyor. İnsan 3 bin motor deyince gaza bastığında uçup gidecek otomobil bekliyor ama malesef öyle değil. Uzun yolda ve yüksek hızlarda gayet güzel. 180 – 200 hızlara kadar çıkmışlığım var. Yol tutuşu güzeldir ve hızlandıkça yola daha çok yapışır. Zaten Ford’un hemen her aracı yol tutuşunun üstünlüğü ile meşhurdur. Frenleri çok güçlüdür ve koskoca Taurus’u kısa mesafede durdurabilir. Kliması  sıcak yaz aylarında bile arabanın içini buz gibi yapar.

İlginizi Çekebilir : ” Ford Granada Nasıl Bir Araba?

Ford Taurus Alınır Mı?

Bu arabayı fiyatına bakıp ucuz diye sakın almaya kalkmayın. Bir defa kesinlikle yedek parça sıkıntısı var ve kolay kolay bulunmuyor. Diğer bir eksi yönü ise yakıt tüketiminin fazlalığı. Amerikalılar yakıta ucuza sahip oldukları için bir otomobilin ne kadar yatığına pek bakmazlar. Ancak bizim ülkemizde pahalı olduğundan göz ardı edemeyiz. Tamam parasına göre çok kaliteli bir otomobil ancak bunun bir satması var. Satmaya kalktığınızda neredeyse hiç kimse aramıyor. Arayanlar ise Tofaş parası teklif ediyorlar. Ford Taurus alınır mı dersek eğer özel bir merakınız yoksa bence hiç bulaşmayın derim.

Kaynak: otobilgisi

Metin Ustaoğlu

İTÜ makine mühendisliği bölümü mezunuyum. 1988 yılında Erzurumda doğdum. Şu anda İstanbul'da kurumsal bir firmada otomotiv danışmanı olarak çalışıyorum.Son yıllarda işim dolayısı ile birçok araba kullanma ve test etme şansım oldu. Çocukluğumdan beri arabalara olan hayranlığım ile geliştirdiğim bilgi birikimimi otobilgisi.com'da sizlerle paylaşıyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu