Hyundai Centennial Nasıl Araba, Alınır Mı? İnceleme ve Kullanıcı Yorumları

Güney Koreli otomobil üreticisi Hyundai’nin Amerikan pazarı için ürettiği modeli olan Centennial nasıl bir araba, alınır mı sorularına yanıt arayacağız. Ayrıca Hyundai Centennial inceleme, test sürüşü ve kullanıcı yorumuna yer vereceğiz.

Hyundai Dünya’nın en büyük otomobil üreticilerinden bir tanesidir. Ayrıca Amerikan pazarında da ciddi bir payı vardır. Bazı modellerinde sadece Amerikan pazarını düşünerek üretim yapmıştır. Centennial’de bu modellerden bir tanesidir. Üretildikten sonra bir çoğu Amerika pazarında satışa çıkmıştır. 1999 – 2008 yılları arasında üretilen Centennial tek tük ülkemizde de mevcuttur.

Hyundai Centennial Nasıl Bir Araba?

Evet bir arkadaşımın vasıtasıyla 2006 model bir Centennial kullanma fırsat buldum. Öncelikle bu aracın E segmenti lüks sınıfta yer alan bir otomobil olduğunu söyleyelim. Gerçekten çok kaliteli ve donanımlı bir araçtır. ABS, ESP, 10 hava yastığı, hız sabitleyici, dijital klima, elektronik el freni, deri kaplama koltuklar, ısıtmalı ve hafızalı koltuklar vs. ” gibi aklınıza gelebilecek her türlü özelliğe sahiptir. 3.5 V6 210 beygir, 3.8 V6 24V 252 beygir ve 4.5 V8 270 beygirlik benzinli motor seçenekleri ile satılmıştır.

Hyundai Centennial Kullanıcı Yorumu

Bir arkadaşımdan aldığım bu araba ile bu hafta sonu biraz vakit geçirme fırsatı buldum. Öncelikle devasa boyutlara sahip bir otomobil. Daha uzaktan gördüğünüzde bir Amerikan aracı olduğunu anlıyorsunuz. İçine oturduğunuzda ise kocaman bir alan sizi karşılıyor. Yayla gibi geniş bir içi var. Ayrıca içinde her şeyin en kalitelisi kullanılmış. Ön göğüs, kapı içleri ve koltuk döşemelerinde deri kaplama malzeme kullanılmıştır. Arka diz mesafesi o kadar geniş ki 2 metreden uzun birisinin bile dizler ön koltuğa asla değmez. Benim kullandığım 3.8 litrelik 252 beygir motora sahip olanıydı. Motor performansı çok güzel. Gaza yüklendiğinizde motorun o hırıltısı muhteşem ses çıkartıyor. Şehir içi ara hızlanmalarda ivmelenmesi güzel. Ancak otomatik şanzımanının vites geçişlerini çok sevmedim. Vites geçişleri çok sarsıntılı oluyor. Birazda yüksek hız performansı için otobana çıktım. Gaza bastığımda 220 km/s hıza kadar hiç zorlanmadan çıktı. Frenleri çok güçlü ve yüksek hızlarla bile giderken arabanın o koca cüssesini kısa mesafede durdurabiliyor. Yol tutuşu gerçekten çok üstün sert virajlara bile yüksek hızlarda girebiliyor.

Hyundai Centennial Alınır Mı?

Evet Amerikan arabalarına özel bir merakınız varsa koleksiyonluk olarak bir tanesini alabilirsiniz. Ancak günlük kullanımlar için uygun değil. Çünkü ülkemizde yedek parçaları mevcut değil. Ayrıca ikinci el piyasası da hiç yok. Zaten ilan sitelerinde bile bu model Hyundai kategorisi yok.

Metin Ustaoğlu

İTÜ makine mühendisliği bölümü mezunuyum. 1988 yılında Erzurumda doğdum. Şu anda İstanbul'da kurumsal bir firmada otomotiv danışmanı olarak çalışıyorum.Son yıllarda işim dolayısı ile birçok araba kullanma ve test etme şansım oldu. Çocukluğumdan beri arabalara olan hayranlığım ile geliştirdiğim bilgi birikimimi otobilgisi.com'da sizlerle paylaşıyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu