Toyota Corona Nasıl Araba, Alınır Mı? İnceleme ve Kullanıcı Yorumları

Toyota’nın d segmenti otomobili olan olan Corona nasıl bir araba, alınır mı sorularına yanıt arayacağız. Ayrıca Toyota Corona inceleme ve kullanıcı yorumuna yer vereceğiz.

Toyota’nın Carina modelinden önce ürettiği Corona, ilk olarak 1985 yılında ülkemizde satılmaya başlamış ve 1996 yılına kadar satılmıştır. Satıldığı dönemlerde hiçte fena olmayan satış rakamları yakalamıştır.

Toyota Corona Nasıl Bir Araba?

Ülkemizde 3 farklı kasası satılmıştır. Sedan kasa tipiyle satılan Corona’da 5 ileri manuel ve 4 ileri otomatik şanzıman seçenekleri vardır. GLi ve XL donanım paketleri mevcuttur. 1986 modelinde bile klima, hidrolik direksiyon ve elektrikli camlar gibi özellikler bulunmaktadır. 1994 yılında ABS ve hava yastığı gibi özellikler eklenmiştir. 1.6, 1.7 ve 2.0 litrelik motor seçenekleri vardır. En çok tutulan motoru 2.0 litre hacimli olanıdır. Bu motor 133 beygir ve 183 Nm tork güç üretmektedir. LPG ile tam uyumlu bir motor olup şehir içinde 12, şehir dışında 7.5 litre yakıt tüketmektedir.

Toyota Corona Kullanıcı Yorumu

Toyota kalitesi nedeniyle Tofaş şahin’den biraz daha pahalıya bu arabalardan bir tanesini aldım ve 4 yıldır kullanıyorum. Oldukça sağlam ve kaliteli bir otomobil. İçi çok geniş. Ön koltukları arkaya doğru ittirdiğimde arka diz mesafesi hala daha kalıyor. Üretiminin üzerinden 30 yıla yakın bir zaman geçmesine rağmen döşemelerinde ve göğüste en ufak bir çatlama ve solma dahi olmuyor. Motor performansı çok güzel. Şehir içinde gaza yüklendiğimde arkamda çoğu arabayı bırakıyorum. Oldukça sessiz ve konforlu bir otomobil. Çok defa uzun yola çıktım ve bana bir kere bile sorun çıkartmadı. Yol tutuşu çok güzeldir. Ne sert virajlara çoğu arabanın giremediği hızlarla girmişliğim var. Otobanda 160 ortalama ile gidiyorum ve yola resmen yapışıyor. Frenleri o kadar güçlü ki çoğu 2010 model ve üstü c segmenti otomobilden daha güzel. Klima zaten bu arabalarda meşhur. Kavurucu yaz sıcaklarında arabanın içini buz gibi yapıyor.

Toyota Corona Alınır Mı?

Ne yalan söyleyim bu arabada iyiki çok fazla tutulmuyor. Yoksa bu para ile böylesine kaliteli arabaya hayatta binemezdik. Yedek parça sıkıntısı kesinlikle yok. İkinci el piyasası biraz zayıf öyle kolay kolay satılacak bir otomobil değil.

Metin Ustaoğlu

İTÜ makine mühendisliği bölümü mezunuyum. 1988 yılında Erzurumda doğdum. Şu anda İstanbul'da kurumsal bir firmada otomotiv danışmanı olarak çalışıyorum.Son yıllarda işim dolayısı ile birçok araba kullanma ve test etme şansım oldu. Çocukluğumdan beri arabalara olan hayranlığım ile geliştirdiğim bilgi birikimimi otobilgisi.com'da sizlerle paylaşıyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu