2011 Model Dacia Sandero Stepway Alınır Mı?

2011 yılında sıfır olarak aldığım ve hala kullandığım Dacia Sandero Stepway hakkında konuşacağız.

2011 yılında sıfır olarak aldığım ve hala kullandığım Dacia Sandero Stepway hakkında konuşacağız.

2011 Model Dacia Sandero Stepway Alınır Mı
2011 Model Dacia Sandero Stepway Alınır Mı

10 yıldan uzun bir zamandır bu arabayı kullanıyorum. Çevrede herkes yok şöyle dandik, şöyle kötü gibi laflar deyip duruyorlar. Ben 27 Aralık 2010 yılında 26 bin 400 liraya sıfır olarak aldım. Tamam çok kaliteli bir otomobil değil. Yol tutuşu öyle çok yüksek değildir.

2011 Model Dacia Sandero Stepway İç Tasarım

Ayrıca içerisinde kullanılan malzeme kalitesi kötüdür. Ön torpido üstünde ve kapı içlerinde sert plastik kullanılmıştır. Ön koltuklarının süngeri yarımdır.  Yani arkada oturan birisi ön koltuklara dizlerini dayadığında sadece vinlex kaplama olduğunu ve dizlerinin içine girdiğini görebilir.

Araç Performans

Benim aracım 70 beygir ve 170 Nm tork güç üreten 1.5 Dci yani Renault’un dizel motorlusu. Performans olarak köyü değildir. Tatmin eder. Ayrıca yakıt olarak en az yakan dizel motorlardan bir tanesidir.


Dacia Sandero Stepway Yakıt Tüketimi

Bir depo mazot atıyorum ki depo 45 litre alıyor. Ankara şehir içi trafiğinde 900 km’den fazla kullanıyorum. 10 yıldır kullanmama rağmen daha bir kere bile sorun çıkarmadı. Bakımlarını aksatmıyorum ama arıza da vermiyor. Özellikle motor ve mekanik aksam olarak çok sağlam bir arabadır.

Bu arabanın en çok iyiliğini köy yollarında görüyorsunuz. Benim gibi bir ayağı köyde olan birisi için biçilmiş kaftan. Tarlaya bile gittiğim oluyor. Altının yerden yüksek olması sebebiyle bir jip havası var.

Motor, yol ve rüzgar sesini içeriye alıyor. Yani yalıtımı zayıftır. Dacia, Renault’un alt markası olduğu için kaliteden çok uzak. Ve donanım olarak ta çok bir şey yok mesela benim aracım 2011 model olmasına rağmen bir hava yastığı, abs, ön iki cam otomatiği özellikleri vardır.

CD çaları bile track cd çalıyor. Mesele sileceklere su püskürtmek için kolu çektiğinizde silecekler çalışmıyor. Veya ön cam otomatikleri orta konsola koyulmuş. Ayrıca kapanana kadar elinizi basılı tutmanız gerekiyor.

Son Söz

Uzun lafın kısası, ben bir araba sahibi olayım, sorunsuz olsun, az yaksın diyorsanız tam size göre bir otomobil. Ancak çok fazla bir şey beklememek gerekiyor. Bana göre tam alt sınıf aracıdır. Yıllardır sorunsuz bir şekilde kullanıyorum.

Metin Ustaoğlu

İTÜ makine mühendisliği bölümü mezunuyum. 1988 yılında Erzurumda doğdum. Şu anda İstanbul'da kurumsal bir firmada otomotiv danışmanı olarak çalışıyorum.Son yıllarda işim dolayısı ile birçok araba kullanma ve test etme şansım oldu. Çocukluğumdan beri arabalara olan hayranlığım ile geliştirdiğim bilgi birikimimi otobilgisi.com'da sizlerle paylaşıyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu