Volvo 960 Nasıl Araba, Alınır Mı? Kullanıcı Yorumları

Volvo 960 nasıl bir araba? Sürüş tecrübeleriniz nedir? Ya da kullanmak isteyip merak edenlerdenmisiniz. Bu gün, dünyanın en sağlam otomobillerini ürettiği varsayılan Volvo’nun 960 modeli nasıl bir araba, alınır mı gibi sorulara yanıt arayacağız. Ayrıca Volvo 960 kullanıcı yorumuna yer vereceğiz.

Volvo 1990’lı yıllarda keskin hatlara sahip otomobiller üretmekteydi. Ancak her ne olursa olsun Volvo 90’lı yılların en sağlam otomobillerini üreten marka olmuştur. Volvo 960’da köşeli tasarıma sahip E segmenti yani makam arabası konumundaki bir otomobildir. Her ne kadar 1990 yılında üretilmeye başlamış olsa da Türkiye’de 1995 ile 1996 yılları arasında satılmıştır. Ancak tek tük 1997 modellerine rastlanmaktadır. Bunun sebebi 1996 yılında üretilmiş ancak satılmadığı için bir sonraki yıla sarkmış olmasıdır.

Volvo 960 Nasıl Bir Araba?

Tasarım olarak çok geri gibi dursa da, donanım, konfor ve güvenlik açısından oldukça üst düzey bir otomobildir. Donanım olarak “deri koltuklar, dijital klima, elektrikli ve hafızalı koltuklar, dört cam otomatiği, sürücü ve yolcu hava yastığı, sunroof, hız sabitleyici, ABS” gibi pek çok özelliği bulunmaktadır. Otomatik ve manuel vitesli şanzıman seçenekleri vardır. Ülkemizde iki farklı motor seçeneği ile satılmıştır. Bu motorlar

2.5 V6 Benzinli : Çok az sayıda satılmıştır. Bu motor 170 beygir ve 230 Nm tork güç üretmektedir. 6 silindirli 24 valf bir motordur. LPG ile uyumludur. Yakıt tüketimi şehir içinde 12, şehir dışında 8.5 litre olarak ölçülmüştür.

3.0 V6 Benzinli : Volvo 960’da en çok 3.0 litre hacimli 24 valf ve 6 silindirli olan bu motor tutulmuştur. 204 beygir ve 267 Nm tork gibi muazzam bir güç üretmektedir. Şehir içinde 16.5, şehir dışında 9 litre yakıt tüketmektedir. LPG ile uyumlu bir motordur.

Volvo 960 Kullanıcı Yorumu

Volvo 960 nasıl bir araba bunu öğrenmenin en iyi yollarından biride kullanıcıların yorumlarını dinlemektir.  Aşağıda bir kullanıcının yorumunu okuyacaksınız;

Bir alacak karşılığında bunlardan bir tanesini alma zorunluluğunda kalmıştım. İlk olarak şunu söylemeliyim ki aynı yıl üretilen bana göre en kaliteli otomobildir.

İçerisinde öyle kaliteli bir malzeme kullanılmış ki üzerinden yıllar geçmesine rağmen bırakın çatlamayı, soyulmayı ve yırtılmayı solma bile olmamış. Motoru daha çalıştırdığınız anda o gücü sesinden anlayabiliyorsunuz.

Şehir içinde güzel performans sergiliyor. Ara hızlanmalarda insanı koltuğa yapıştırıyor. Ön tarafı ve arka diz mesafesi çok geniş. Frenleri bana göre o dönem üretilmiş en güçlü frenlerdir. Uzun yolda yola resmen yapışıyor. 200 km/s hızla giderken bile güven hissini kaybettirmiyor. Yol tutuşu harikadır.

Volvo 960 Alınır Mı?

Dediğim gibi ben bu arabayı alacağım karşılığında almıştım. Oldukça kaliteli bir araba olmasına rağmen yedek parçaları hem zor bulunuyor hem de çok pahalı. Özellikle kaporta aksamının parçalarına neredeyse düşük model bir arabanın parasını istiyorlar. İkinci el piyasası da çok zayıftır. Böyle kolay kolay satılmıyor.

Metin Ustaoğlu

İTÜ makine mühendisliği bölümü mezunuyum. 1988 yılında Erzurumda doğdum. Şu anda İstanbul'da kurumsal bir firmada otomotiv danışmanı olarak çalışıyorum.Son yıllarda işim dolayısı ile birçok araba kullanma ve test etme şansım oldu. Çocukluğumdan beri arabalara olan hayranlığım ile geliştirdiğim bilgi birikimimi otobilgisi.com'da sizlerle paylaşıyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu