Alfa Romeo 75 Nasıl Araba, Alınır Mı? Kullanıcı Yorumları 2022

Dünyanın en garip tasarımlı otomobillerinden bir tanesi olan Alfa Romeo 75 nasıl bir araba, alınır mı sorularına yanıt arayacağız. Ayrıca Alfa Romeo 75 kullanıcı yorumuna yer vereceğiz.

Alfa Romeo her zaman dünyanın en güzel ve ilginç tasarımlı otomobillerini üretmiştir. Ancak 75 güzel olmasını geçin, bir zamanlar dünyanın en çirkin otomobili olarak adlandırılmıştır. Ülkemize 1988-1992 yılları arasında özel sipariş üzerine getirilmiş bir modeldir.

Alfa Romeo 75 Nasıl Bir Araba?

Bu araba dış tasarım olarak değil iç tasarım olarak da gerçekten çok farklı bir otomobil. Ön göğüs çok kısa tutulmuştur. Cam açma düğmeleri falan farklı yerdedir. Alfa Romeo 75 ‘de Twinspark 2.0 litre hacminde üstten çift eksantrikli bir motor vardır.

Trigeri kayış değil, zincirdir. Bu motor 148 beygir güç üretmektedir. Şanzımanı eski olduğu için motorun gücünü tam olarak aktarmakta zorlanıyor. Egzoz borusuna arabanın arkasında tam ortada yer almaktadır.

Alfa Romeo 75’te de dion tüpü adı verilen, şimdiki lüks arabalarda bulunan bağımsız süspansiyonun atası olarak bilinen süspansiyon kullanılmıştır. Şehir içinde 12, şehir dışında 8 litre yakıt tüketmektedir.

Alfa Romeo 75 İçi

Alfa Romeo 75 Kullanıcı Yorumu

Yaklaşık 1 yıl kadar kullandım bunlardan bir tanesini. Farklı olmak istiyorsanız bundan daha farklısını bulamayacağınızdan emin olun. İçerisi oldukça geniş bir otomobildir. Zaten d segmenti olması sebebiyle arka diz mesafesi çok geniştir.

Bu arabalar üretilirken daha çok Amerikan pazarı hedeflenmiştir.  Motoru gayet performanslıdır. Şehir içinde ara hızlanmaları olsun yokuşlarda durup kalkarken ivmelenmesi olsun harikadır.

Bir kaç defa uzun yolda çıktım ve 200 km/s hıza kadar hiç zorlanmadan çıkabildim. Süspansiyonları sayesinde yol tutuşu güzeldir. Ancak kasislerden ve çukurlardan geçerken çok fazla ses çıkartan bir süspansiyonu var.

Alfa Romeo 75 Alınır Mı?

İkinci el fiyatları garip bir şekilde çok yüksek bir otomobildir. Ben kullandığım sürece bir kaç defa yedek parça ihtiyacım oldu. Motor yedek parçaları fiat ve alfa romeo’nun emsal yıllarda üretilen araçlarıyla uyum sağladığı için işini bilen usta bulabiliyor.

Ancak kaporta ve aksesuar parçalarını bulmak imkansız. Mesela ben arka stop lambasını bulamayıp, bir stopçuda yeniden döktürmüştüm. Bazı parçalarını ise ebay üzerinden yurt dışından getirtmiştim. Satılığa koyduğumda ise sadece bu arabaya meraklı olanlar aramıştı ve içlerinden bir tanesi almıştı.

Metin Ustaoğlu

İTÜ makine mühendisliği bölümü mezunuyum. 1988 yılında Erzurumda doğdum. Şu anda İstanbul'da kurumsal bir firmada otomotiv danışmanı olarak çalışıyorum.Son yıllarda işim dolayısı ile birçok araba kullanma ve test etme şansım oldu. Çocukluğumdan beri arabalara olan hayranlığım ile geliştirdiğim bilgi birikimimi otobilgisi.com'da sizlerle paylaşıyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu