Opel Manta 2.0 GTE Nasıl Araba, Alınır Mı? İnceleme ve Kullanıcı Yorumları

Opel’in 80’li yıllara damgasını vuran modellerinden bir tanesi olan Manta nasıl bir araba, alınır mı sorularına yanıt arayacağız. Ayrıca Opel Manta inceleme, test sürüşü ve kullanıcı yorumuna yer vereceğiz.

Opel’in 80’li yıllarda üretmiş olduğu efsane otomobillerden bir tanesidir. Spor araba olarak geçen Manta, Ülkemize de getirilmiştir. Şimdileri ise piyasada çok az sayıda görülmektedir. Zaten satılırken genelde otomobil koleksiyoncuları tercih ediyorlar. Yine de Manta o yıllarda onlarca kez otomobil yarışlarını kazanmış bir araba olarak hafızalarda yerini korumaktadır.

Opel Manta Nasıl Bir Araba?

Spor, tek kapılı bir coupe otomobil olan Manta tasarım olarak daha çok Amerikan arabalarına benzemektedir. Ön farları tıpkı bizim Murat 131 şahinler gibi yan yana iki yuvarlaktan oluşur. Manta için asıl kara şimşek iddiaları vardır. Daha çok Amerikan Pontiac ile benzerlikler taşımaktadır. Donanım olarak bir şey yoktur. Zaten o zamanlar neredeyse hiç bir arabada klima, hidrolik direksiyon gibi şeyler bulunmuyordu.

Kaputunun altında 2.0 litrelik 115 beygirlik motor bulunmaktadır. Manta’nın ağırlığı 1.100 kilo olduğu için motor güzel taşıyor.

Opel Manta Arkadan Görünüşü

Opel Manta Kullanıcı Yorumu

Bir arkadaşım eski klasik araba merakı olduğu için bir Opel Manta topladı ve geçtiğimiz hafta sonu bende test etme fırsatı buldum. Arabayı görünce acaba bu ne diye önce düşündüm. Sonra bana markasının Opel olduğunu söyledi. Ben Chevrolet falan diye düşünmüştüm. Neyse geçtim direksiyonuna Ankara’nın yokuşlu şehir içi yollarında biraz turladım. Yolda görenler dönüp bir daha bakıyorlar. 2 kişilik bir otomobil diyebilirim. Ön tarafının genişliği çok güzel. Ayrıca uzun yıllar öncesi üretilmesine rağmen ön göğüs ve kapı içlerinde hiç çatlama ve solma yok. Camlarında çıta olmaması ayrı bir hava katmış. Motor ve yol sesini olabildiğince içine alıyor. Otobanda 150 – 160 km/s hıza kadar rahatlıkla çıktı. Ancak yol tutuşu fena halde kötü. Arabanın acemisiyseniz arkasını hemen savuruyor. Frenleri de yeni yapılmış olmasına rağmen ben sevmedim.

Opel Manta Alınır Mı?

Evet sizin aklınıza ilk olarak bu arabanın yedek parçaları bulunuyor mu sorusu gelecek. Arkadaşım orjinal toplamış ve pek çok parçasını Amerika ve Almanya’dan getirtmiş. Opel parçacılarında bulamıyorsunuz ancak şansınız varsa hurdacılarda belki bulabilirsiniz. İkinci eli hiç yok ve sadece meraklıları alıyor. Onlarda hobi amaçlı alıyorlar. Günlük kullanımlar için uygun bir otomobil değil.

Kaynak: otobilgisi

Metin Ustaoğlu

İTÜ makine mühendisliği bölümü mezunuyum. 1988 yılında Erzurumda doğdum. Şu anda İstanbul'da kurumsal bir firmada otomotiv danışmanı olarak çalışıyorum.Son yıllarda işim dolayısı ile birçok araba kullanma ve test etme şansım oldu. Çocukluğumdan beri arabalara olan hayranlığım ile geliştirdiğim bilgi birikimimi otobilgisi.com'da sizlerle paylaşıyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu