Hyundai Genesis Nasıl Araba, Alınır Mı? İnceleme ve Kullanıcı Yorumları

Hyundai’nin amiral gemisi konumdaki modeli olan Genesis nasıl bir araba, alınır mı sorularına yanıt arayacağız. Ayrıca Hyundai Genesis inceleme, test sürüşü ve kullanıcı yorumuna yer vereceğiz.

Güney Koreli otomobil üreticisi Hyundai’nin üretmiş olduğu en lüks model olan Genesis ülkemizde 2009 – 2011 yılları arasında satılmış bir arabadır. Dünya’da her ne kadar hala daha satılıyor olsa da Türkiye istediği satış rakamlarını yakalayamadığı için satıştan kaldırılmıştır.

Hyundai Genesis Nasıl Bir Araba?

E segmenti yani üst segment bir otomobil olan Genesis için pek çok otomobil eleştirmeni, Lexus’a benzediği ve tasarımının çalındığı yorumunu yapıyorlar. Her ne olursa olsun gerçekten çok kaliteli ve donanımlı bir otomobildir. Bizim ülkemizde Hyundai denildiği zaman alt-orta sınıf otomobiller akla gelirken Genesis bu tür eleştirilerin uzağındadır. Piyasada Mercedes E ve BMW 5 serisi ile rekabet edebilmek amacını gütmektedir. Özellikle Amerika pazarında gayet ilgi gören bir modeldir. “aırmatıc,  geri görüş ve ön görüş kameraları, sunroof-lexıcon gelişmiş ses sistemi, anahtarsız giriş ve çalıştırma, adaptif hız sabitleyici, bütün koltuklarda ısıtma, ön koltuklarda soğutma, elektrikli arka perde  elektrikli ayarlanabilir arka koltuklar, arkadan kumanda edilebilir medıa  hafızalı sürücü koltuğu, elektrikli ayarlanabilir direksiyon, 6’lı cd changer, spor süspansiyon seçeneği, elektrikli bagaj kapağı, elektrikli katlanan yan aynalar, otomatik kararan yan aynalar, genişletilmiş merkezi medya ve bilgi ekranı, deri ön konsol, auto hold, elektrikli park freni, 18” çok kollu çelik jantlar,  çok fonksiyonlu deri/ahşap direksiyon, ekstra arka klima havalandırmaları, xenon farlar” gibi pek çok özelliğe sahiptir.

İlginizi çekebilir :  ” Hyundai İ40 Nasıl Bir Araba?”

Genesis’in rakiplerinden ayrılan en büyük yönü Coupe ve Sedan kasa tiplerinde üretilmiş olmasıdır. Tasarım olarak gerçekten çok güzel ve yakışıklı bir otomobildir. Motor teknik özelliklerine bakacak olursak;

2.0L TCI : Coupe kasa tipiyle birlikte satılmıştır turbo beslemeli harika performanslı bir motordur. 210 beygir ve 295 Nm tork güç üretmektedir. Şehir içinde 14, şehir dışında 8.5 litre yakıt tüketmektedir. Performans olarak bakacak olursak 0-100 hızlanması 7.4 saniye olarak ölçülmüştür. Genesis’in ağırlığının 2 tonun üstünde olduğunu düşünürsek gayet güzel bir veridir.

3.8 Benzinli : 6 silindirli olan bu motor sedan kasa tipiyle birlikte satılmıştır. 303 beygir ve 360 Nm tork güç üretmektedir. Şehir içinde 15.5, şehir dışında 7.5 litre yakıt tüketmektedir. 0-100 hızlanması 6.5 saniyedir. Rakiplerinde kullanılan motorlara göre çok daha performanslıdır.

Hyundai Genesis İçi

Hyundai Genesis Kullanıcı Yorumu

Uzaktan ilk gördüğümde Mercedes geliyor sanmıştım. Bu arabanın 2.0 motorlu olanıyla bir hafta sonu vakit geçirme fırsatım oldu. Öncelikle içinden başlayacak olursak, gayet kaliteli bir malzeme ve işçilik kullanılmasına rağmen ön orta konsol tasarımını ben hiç beğenmedim. Biraz daha şık bir tasarıma sahip olabilir. Ön tarafının genişliği güzeldir. Tek kapılı olmasına rağmen coupe otomobiller içinde en uzun arka diz mesafesine sahip otomobillerden bir tanesidir. 2.0 motor bu kadar büyük ve ağır kasayı çekmez diye düşünürken şehir içinde harika işler çıkardığını görünce performansına hayran kaldım. Gaza bastığınız zaman sizi koltuğa yapıştırıyor. Şehir içinde ara hızlanmalarda gayet güzel iş çıkartıyor. Öyle bayılıyım, çekmeyim gibi şeyler asla hissetmiyorsunuz. Yüksek hız testi yapmak için otobana çıktığımda altımda resmen bir canavar vardı. 220 km/s hıza kadar hiç zorlanmadan çıktı. Aslında bassam daha fazla giderdi ama ben emanet araba ne olur ne olmaz diye temkinli davrandım. Arabada nasıl bir fren sistemi kullanıldı bilmiyorum ama benim kullandığım tüm otomobil marka ve modelleri arasında en güçlü fren sistemine sahip olanıydı. Yüksek hızlarda bile gayet stabil, güvenli ve kısa mesafe içerisinde Genesis gibi ağır bir otomobili durdurabiliyor.

Hyundai Genesis Sedan

Hyundai Genesis Alınır Mı?

Bu arabanın rakipleri olan BMW ve Mercedes’ten hiçbir eksik yanı yok. Fiyatı ise onlardan çok daha uygun. Ben her arabanın mutlaka bir alıcısı olduğunu düşünüyorum. Temiz bir tanesi gönül rahatlığıyla alınabilecek otomobiller arasında.

Kaynak: otobilgisi

Metin Ustaoğlu

İTÜ makine mühendisliği bölümü mezunuyum. 1988 yılında Erzurumda doğdum. Şu anda İstanbul'da kurumsal bir firmada otomotiv danışmanı olarak çalışıyorum.Son yıllarda işim dolayısı ile birçok araba kullanma ve test etme şansım oldu. Çocukluğumdan beri arabalara olan hayranlığım ile geliştirdiğim bilgi birikimimi otobilgisi.com'da sizlerle paylaşıyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu