Fiat Egea Nasıl Araba, Alınır Mı? İnceleme ve Kullanıcı Yorumları

Fiat’ın ülkemizde üretip tüm Dünya’ya ihraç ettiği model olan Egea nasıl bir araba, alınır mı sorularına yanıt arayacağız. Ayrıca Fiat Egea inceleme, test sürüşü ve kullanıcı yorumuna yer vereceğiz.

Fiat, Türkiye’de en çok yatırımı olan bir İtalyan otomobil markasıdır. Uzun yıllardır Türkiye’nin en çok satılan markalarından bir tanesi olmuştur. Türkiye pazarında genelde ucuz otomobiller ile satış yapmaktadır. 2006 yılında Linea modelini satmaya başladıktan sonra satış rekorları kırmıştır. Ancak eskiyen Linea’nın yerine daha modern tasarımlı bir araba olan Egea modelini 2014 yılında tanıttı ve 2015 yılında tüm Dünya ile birlikte Türkiye’de de satmaya başladı. Neredeyse tüm Fiat modelleri gibi Egea’da en çok satılan otomobil modellerinden bir tanesidir. Günümüzde hala daha sıfır olarak üretilip satılmaktadır. Egea, Avrupa’da Fiat Tipo, Amerika’da ise Dodge Neon adıyla satılmaktadır. Egea hâlâ daha günümüzde sıfır olarak üretilip satılmaktadır. Başta şirketler olmak üzere pek çok kesim tarafından tercih edilen bir modeldir. Egea, bana göre ucuz otomobiller arasında en iyisidir.

Fiat Egea Nasıl Bir Araba?

Egea, teknik özelliklerine baktığınız zaman kağıt üzerinde B segmenti geçmesine rağmen, boyutları c segmenti bir otomobildir. Sedan kasalar için bu durum geçerliyken, hatchback ve station wagon kasaları C segmenti olarak geçmektedir. Egea’nın hiç bir zaman çok kaliteli bir otomobil olduğu iddia edilmemiştir. Ancak az para ile en çok şeyi sunan bir arabadır. Easy, Easy Plus, Easy Stil, Lounge, Mirror, Street, S-Design, Lounge, Lounge Plus, Urban ve Urban Plus donanım paketleri bulunmaktadır. Easy en boş paketi olup, 1.3 dizel motorda en dolusu Urban, 1.6 motorda ise Lounge paketidir. Urban donanım paketinde ” ABS, ESP, kör nokta uyarı desteği, kablosuz telefon şarjı, Carplay / Androidauto destekli 10″ tablet ekran, anahtarsız çalıştırma, şerit takip asistanı, hız sabitleyici ve trafik işaretleri tanıma sistemi, yorgunluk uyarı asistanı, çarpışma uyarı ve otomatik frenleme sistemi, ön park sensörü, akıllı uzun farlar” gibi pek çok özellik bulunmaktadır. Egea motor teknik özellikleri ise şu şekilde;

1.0 Firefly : 2021 yılında satılmaya başlamış motor seçeneğidir. 3 silindirli olan bu turbo destekli motor 100 beygir ve 190 Nm tork güç üretmektedir. Dünya’nın en ekonomik benzinli motorlarından bir tanesidir. Şehir içinde 5.8, şehir dışında 5 litre yakıt tüketmektedir. Ortalama yakıt tüketimi ise 5.3 litre olarak ölçülmüştür.

1.3 Multijet Dizel : Egea’nın en çok tutulan motor seçeneğidir. Zaten bu motor sağlamlığı ve performansıyla dikkat çekmektedir. Bana göre dünya üzerindeki en iyi dizel motordur. 95 beygir ve 200 Nm tork güç üretmektedir. Şehir içinde 5.2, şehir dışında 3.6 litre yakıt tüketmektedir.

1.4 Fire Benzinli : Fiat’ın çok uzun yıllardır üretip ve geliştirdiği benzinli motordur. Ölümsüz motor olarak adlandırılmaktadır. 95 beygir ve 127 Nm tork güç üretmektedir. LPG ile uyumlu bir motor olup şehir içinde 7.8, şehir dışında 5 litre yakıt tüketmektedir.

1.4 T-Jet : Lounge Plus donanım paketiyle birlikte satılan motor seçeneğidir. 1.4 litrelik turbo destekli bu motor 120 beygir ve 215 Nm tork güç üretmektedir. Şehir içinde 7.7, şehir dışında 5.0 litre yakıt tüketimi vardır. Fiyatının çok yüksek olması nedeniyle çok fazla tutulmamıştır.

1.6 E-torq : 2016 – 2019 model yılları arasında Egea ile birlikte satılmış motordur. 110 beygir ve 152 Nm tork güç üretmektedir. LPG ile uyumlu mu diye soracak olursanız evet iyi bir işçilikle uyumludur. Şehir içinde 8.5, şehir dışında 5 litre yakıt tüketim verisi vardır.

1.6 Multijet Dizel : Eğer aile için yani binmek için bir Egea alacaksanız mutlaka bu motora sahip olanını almanızı tavsiye ederim. İlk başlarda üretilenlerde 12 beygir olanları varken 2021 yılından sonra üretilen Egea’larda 130 beygir ve 320 Nm tork güce çıkartılmıştır. Çok performanslı ve ekonomik bir dizel motordur. Şehir içinde 5.5, şehir dışında 3.8 litre yakıt tüketmektedir.

Fiat Egea Kullanıcı Yorumu

Ben bu arabayı almadan önce çok araştırma yaptım. Aslında param ile çok daha kaliteli ve donanımlı bir araba alabilirdim. Ancak alacağım otomobil ikinci el olacaktı. Bende sıfır 2021 model bir Egea aldım ve 8 aydır kullanıyorum. Öncelikle almadan önce test sürüşünde bile çok hoşuma gitmişti. Egea’yı kullanmayan herkes bu arabayı kötülüyor. Size öncelikle içinden anlatmaya başlayım. İçi C segmentindeki pek çok arabadan daha geniştir. Arka koltuklarına 3 yetişkin rahatlıkla oturup yolculuk yapabiliyor. Tam Türkiye şartları için üretilmiş bir otomobildir. Ön göğüs, kapı içleri ve torpido üstü gibi yerlerde sert plastik malzeme kullanılmasına rağmen sanıldığı kadar kalitesiz değildir. Örneğin bir Honda Civic ile kıyasladığınız zaman aynı kalitede. Koltukları gayet rahattır ve kaliteli bir sünger malzeme kullanılmıştır. Gündüz ledleri bile çoğu arabaya göre daha şık ve kalitelidir. Bendeki 1.6 dizel motorlu olanı ama 1.3 olanını da kullandım. 1.3 multijet motoru Egea’nın kasasına gayet yeterli geliyor. Çekmez diyenler yalan söylüyor. 1.3 dizel motor arabayı şahlandırıyor. Yokuşlarda falan ivmelenmesi çok güzel. Ancak ben 1.6 olanını almayı tercih ettim. Öyle bir dizel motor ki daha performanslısını görmedim. Özellikle turboya geçtikten sonra insanın tansiyonunu düşürecek kadar bir güç uyguluyor. Araba ile istediğiniz dik yokuşta istediğiniz viteste gidebiliyorsunuz. Zaten bendeki 6 ileri manuel şanzıman olmasına rağmen 7. vitesi bile istediği oluyor. 180 – 200 km/s hızlara hiç zorlanmadan çıkıyor. Örneğin bir rampa çıkarken gaza yüklediğimde hiçbir araba yetişemiyor.  Yol tutuşu fena sayılmaz ama virajlara girerken yine de dikkatli olmanızda fayda. Fren sistemi gayet güçlüdür ve arabayı kısa mesafede durdurabiliyor.

Fiat Egea Alınır Mı?

Evet bu arabayı eğer ikinci el olarak alacaksanız çok iyi incelemelisiniz. Özellikle 1.3 dizel ve 1.4 benzinli motorları taksi çıkması veya şirketlerde çalışmış olabiliyor. Tabi el elin eşeğini türkü söyleyerek çağırdığı için yıpranmış olacaktır. Hangi markayı alırsanız alın şirket tarafından kullanıldıysa o araba hor kullanılmış demektir. Egea, rakipleri olan Peugeot 301, Citroen C-Elysee, Renault Clio Symbol veya yeni Renault Tailant’tan daha iyi bir arabadır. Bundan hiç bir şüpheniz olmasın. Yedek parça konusuna gelince. Öyle sorunlu bir otomobil değildir. Egea’nın kronik arızaları bulunmuyor. Zaten parça ihtiyacınız olursa da piyasada bolca bulabilirsiniz. Ayrıca yedek parça fiyatları çok ucuz. İkinci el piyasası ise çok hızlıdır. Özellikle 1.3 dizel ve 1.4 benzinli motorları peynir ekmek gibi satılıyor. Sonuç olarak bir Egea alacaksanız mutlaka öncesinde kullanmanızı tavsiye ederim.

Kaynak: otobilgisi

Metin Ustaoğlu

İTÜ makine mühendisliği bölümü mezunuyum. 1988 yılında Erzurumda doğdum. Şu anda İstanbul'da kurumsal bir firmada otomotiv danışmanı olarak çalışıyorum.Son yıllarda işim dolayısı ile birçok araba kullanma ve test etme şansım oldu. Çocukluğumdan beri arabalara olan hayranlığım ile geliştirdiğim bilgi birikimimi otobilgisi.com'da sizlerle paylaşıyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu