Chrysler Stratus Nasıl Araba? Alınır mı?

Chrysler Stratus nasıl araba? Gençlik yıllarımda kullanma şansım olan, Türkiye’ye geç de olsa gelmiş, Amerikan ikonu bir araç. Şimdilerde ikinci el temiz bir Stratus bulmak çok zor. Gelin bu arabayı birlikte inceleyelim.

Chrysler Stratus Nasıl Araba?

Amerikan otomobil markası Chrysler tarafından 1992 yılında Avrupa piyasasına sunulmuş, 1996 ve 2000 yılları arasında da Türkiye’de satışa çıkarılmış bir araçtır. Chrysler Stratus tam anlamıyla Amerikan tarzında klasiklerden oluşan sedan türünde bir otomobildir.

Chrysler Stratus Nasıl Araba
Chrysler Stratus Nasıl Araba

Güçlü, büyük ve donanımlı araç seven Avrupa piyasası için beklentileri karşılayan bir araç modeli olmuştur. Oldukça donanımlı bir araç olan Stratus geniş ve rahat bir yapıya sahiptir. LE ve LX paketleri ile iki farklı donanımda piyasada yer almıştır. Çıkmış olduğu yıla göre sahip olduğu yüksek teknik ve elektronik özellikleri ile dikkat çeker.

Orta sınıf aile arabası olarak tercih edilen Stratus pek çok Amerikan filminde kullanılmıştır. Neredeyse Amerika’nın ikonik sedan türlerinden biridir. Jeep ve Dodge markalarının da içinde bulunduğu Chrysler 2012 yılı itibari ile Türkiye satışlarını sonlandırmış olup, yetkili servis olarak Tofaş yetkisi altına girmiştir.

Türkiye’de ikinci el Pazar piyasasında yeri olan Stratus konforlu yol tutuş özelliği ile bilinir. Geniş ve büyük olmasına rağmen kaliteli yol tutuş özelliğine sahiptir. 2.0 ve 2.5 V6 seçenekleri ile Türkiye’de iki farklı motor türünde satışa sunulmuştur. Stratus sahip olduğu donanımı ile diğer ünlü markaların D segmenti modellerine kafa tutar. Elektrikli koltukları, aynaları yine elektrikli arka ve ön camları, klima sistemi, ABS ve hava yastığı gibi özellikleri ile kendi yılına göre lüks sayılması normaldir.

Chrysler Stratus Kullanıcı Yorumları

Klasik Amerikan tarzı sedan otomobil özelliklerini taşıyan Stratus orta sınıf bir sedan olsa da diğer markaların orta sınıf sedan modellerinden daha fazla donanıma ve konfora sahiptir. Günümüzde ikinci el araç piyasasında çok fazla etkileşim olmasa da satış pazarı vardır. Stratus ilgilisi için özel sayılan otomobillerden biridir.

Genel olarak Kullanıcı yorumlarında parça sıkıntıları ile ilgili sorunlar görünse de günümüz şartlarında bu durum artık sorun teşkil etmiyor. Bunun dışında belirtilen diğer olumsuz etken ise yakıt tüketiminin fazla olmasıdır. Kronik bir arızaya Stratus modelinde rastlanmamıştır. Genel olarak günümüzde yaşına rağmen lüks görünümü ve konforu ile beğeni kazanmıştır.

Stratus Alınır Mı?

Son zamanlarda daha çok sürücü Chrysler Stratus alınır mı? Sorusunun cevabını aramaya başladı. Son derece kullanışlı bir model olan Chrysler Stratus,  kullanıcıları memnun etmeyi başarıyor ancak aracı aldıktan sonra ne için kullanacağınız da son derece önemli bir kriter.

Eğer, ihtiyacınız olan şey geniş ve kullanışlı bir aile aracı ise, Chrysler Stratus kesinlikle alınabilecek arabalar arasında en üst sıralarda yer alıyor. Ayrıca klasik görünümü de, klasik modellerden hoşlanan sürücüleri kendine çekiyor. Bu nedenle, klasik bir model arıyorsanız da Chrysler Stratus alınabilecek araçlar listesinin üstlerinde yer alıyor.

Metin Ustaoğlu

İTÜ makine mühendisliği bölümü mezunuyum. 1988 yılında Erzurumda doğdum. Şu anda İstanbul'da kurumsal bir firmada otomotiv danışmanı olarak çalışıyorum.Son yıllarda işim dolayısı ile birçok araba kullanma ve test etme şansım oldu. Çocukluğumdan beri arabalara olan hayranlığım ile geliştirdiğim bilgi birikimimi otobilgisi.com'da sizlerle paylaşıyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu