Tofaş Arıza Lambaları Anlamları | Arıza İşareti

Türkiye’nin bir dönem en çok satılan otomobil markalarından bir tanesi olan Tofaş’ın gösterge panelindeki arıza lambası ve işaretlerinin ne anlama geldiğini açıklayacağız.

Tofaş ülkemizde 1970’li yıllardan 2002 yılına kadar üretim yapmış markadır. Zaten daha sonra Aynı fabrikada Fiat modellerinin üretimini yapmıştır. Tofaş ülkemizde en çok tutulan otomobil modellerinden bir tanesi olmuştur. Çok özelliği olmamasına rağmen sorunsuzluğu ve ucuz yedek parçaları ile dikkat çekmiştir. Tofaş’ın çok fazla donanımı olmaması arıza olasılığını da en aza indirgiyor. Tofaş’ın gösterge panelinin sol tarafında duran işaretler aracın ışıklandırma ve sinyal donanımıyla ilgili iken sağ tarafından duranlar motor ve mekanik aksam parçalarının kontrolünü yapan arıza işaretleri yer almaktadır. Tofaş Şahin, Şahin S, Doğan L, Doğan SL, Doğan SLX, Kartal ve Kartal SLX için arıza lambaları aynıdır. Şimdi gelin Tofaş’ın gösterge panelinde bulunan işaretlerin ne anlama geldiklerini hep birlikte bakalım.

Tofaş Arıza Lambaları

Tofaş’ın gösterge tablosunda çok fazla arıza işareti bulunmaktadır. Ancak biz mevcut bulunan Tofaş arıza işaretlerinin anlamlarını madde madde sıralayalım. Öncelikle Tofaş’ın gösterge paneline bir göz atalım.

Tofaş Gösterge Paneli Arıza Lambaları

1- Kısa Farlar

Tofaş aracınızda kısa farların yandığını gösterir. Eğer aracınızda bu işaret yeşil renkli olarak yanıyorsa kısa farlar açık demektir.

2- Dörtlü Lambaları İşareti

Direksiyonun sol tarafında bulunan düğmelerden dörtlü flaşör lambasına bastığınız zaman yanıp sönen bu lamba aracınızda dörtlülerin yanıp söndüğünü gösterir. Doğan SLX modellerinde dörtlü düğmesi orta konsolda yer almaktadır.

3- Uzun Farlar

Eğer bu lamba yanıyorsa aracınızda varsa uzun farlar yanıyor anlamına gelmektedir. Rengi mavi renktir. Mavi yanan far işareti her zaman uzun farların açık olduğu anlamına gelir.

4- Sinyal İşareti

Sağa ve sola sinyal verdiğinizde yanıp sönen lambadır. Ayrıca dörtlü farları açtığınız zamanda bu lamba sürekli olarak yanıp söner. Tofaş aracınızda yanıp sönen yeşil ok lambası yanıyorsa sinyaller veya dörtlüler açık anlamına gelir.

5- Benzin Az Kalmış veya Bitmiş Lambası

Eğer Tofaş aracınızın yakıt deposunda benzin azalırsa veya biterse depo şamandırası bunu algılayacak ve sürücüye yakıtın az kaldığını bildirmek için yakıt göstergesinin sol üstünde üçgen turuncu ışığı yakacaktır.

6- Arka Cam Buğu ve Buz Çözücü Çalışıyor

Tofaş’ın ikaz lambalarından bir tanesi olan bu işaretin anlamı arka cam ısıtma rezistansının çalıştığını göstermektedir. Tofaş Şahin, Doğan veya Kartal aracınızda bu lamba yanıyorsa arka cam buğu ve buz çözücü çalışıyor demektir. Kuru havalarda çalıştırılmaması gerekmektedir.

7- Tofaş Akü Lambası 

Eğer Tofaş aracınızda bu işaret motor çalışmasına rağmen hala yanmaya devam ediyorsa aracınızın şarj ve akü sisteminde bir sorun anlamına gelebilir. Akü lambasının motor çalışınca sönmesi gerekir. Eğer sönmüyorsa aracınızın şarj dinamosu arıza yapmış olabilir. Bir diğer nedeni ise akünün şarj olmadığı yani akünün eskidiği anlamı olabilir.

8- Yağ Lambası 

Tofaş aracınızda yağ lambası sürekli yanıyor ve yanıp sönüyorsa bu yağlama sisteminde bir arıza olduğu anlamına gelir. Motoru çalıştırınca yağ ışığının sönmesi gerekir. Ancak yanmaya devam ediyorsa aracınızın yağı eskilmiş, yağ pompası bozulmuş ve yağ müşürü arıza yapmış olabilir. Bu ışık yanarken aracınızı kesinlikle kullanmaya devam etmeyin.

10- El Freni Lambası

Tofaş Doğan, Şahin veya Kartal otomobilinizde bu ışığın yanmasının sebebi el freninin çekili olduğunu göstermektir. Ancak en freni inik olmasına rağmen bu ikaz ışığı yanıyorsa, el freni sisteminde bir arıza var demektir. Bazen basit bir müşür arızası olarak karşımıza çıkarken bazen de el freninin çekili halde takılı kalması sonucunda sürekli yanabilir.

Kaynak: otobilgisi

Metin Ustaoğlu

İTÜ makine mühendisliği bölümü mezunuyum. 1988 yılında Erzurumda doğdum. Şu anda İstanbul'da kurumsal bir firmada otomotiv danışmanı olarak çalışıyorum.Son yıllarda işim dolayısı ile birçok araba kullanma ve test etme şansım oldu. Çocukluğumdan beri arabalara olan hayranlığım ile geliştirdiğim bilgi birikimimi otobilgisi.com'da sizlerle paylaşıyorum.

Bir Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu