Citroen Xantia Nasıl Araba, Alınır Mı? İnceleme ve Kullanıcı Yorumları

Fransız otomobil üreticisi Citroen’in D segmenti modeli olan Xantia nasıl bir araba, alınır mı sorularına yanıt arayacağız. Ayrıca Citroen Xantia kullanıcı yorumuna yer vereceğiz.

Citroen dünyanın en ilginç otomobillerini üreten bir markadır. Xantia’da görüntü olarak çok farklı olmasa da özellik bakımından çok farklı bir otomobildir. Ülkemizde ilk olarak 1993 yılında satılmaya başlamıştır. 1998 yılında makyajlı kasaları üretilmiş ve 2002 yılında yerini Citroen C5 modeline bırakmıştır.

Citroen Xantia Nasıl Bir Araba?

Evet Türkiye’de çok fazla tutulan bir model olmamıştır. Ancak yine de satış rakamları fena sayılmazdı. Xantia’yı diğer otomobillerden ayıran üç farklı özelliği bulunuyordu. Bunlardan birincisi hidropnömatik süspansiyodur. Bu sistem bildiğimiz yağlı amortisörlerin yerine dolaşımda olan bir süspansiyon sistemidir. Araba durur haldeyken arkası yere iner ve çalışınca yükselirdi. Ayrıca aracın yerden yükseliğini ayarlamak mümkün oluyordu.

İkinci özellik ise makyajsız kasalarda önümüze çıkıyor. Xantia’yı çalıştırmadan önce kontağı çevirdiğinizde bir şifre girmeniz gerekiyor. Bu günümüzde kullanılan immobilizer sisteminin atası kabul edilen bir şeydir. 1998 yılında sonra Xantia’da şifre girme kaldırılmış ve immobilizer sistemi gelmiştir.

Citroen Xantia Yandan Görünüşü

Üçüncü özellik ise kızdırma bujisi olarak bilinmesine rağmen aslında öyle değildir. Kontağı açtığınızda bir süre beklemeniz gerekirdi. Bu bekleyişin sebebi Xantia’nın hidropnömatik süspansiyonunun çalışma öncesi ısınmasını beklemekti.

Xantia SX donanım paketiyle ülkemizde satılmıştır. Hidrolik direksiyoni, klima, elektrikli camlar ve aynalar ve arka kol dayama gibi özellikleri bulunmaktaydı. Xantia’da 1.6, 1.8, 1.9, 2.0, 2.1 TD ve 3.0 motor seçenekleri bulunmaktadır. En çok tutulan motoru 2.0 benzinli olanıdır. Bu full enjeksiyonlu motor 126 beygir güç üretmektedir. Şehir içinde 11.5, şehir dışında 7 litre yakıt tüketmekte olup, LPG ile tam uyumludur. Xantia genelde 5 ileri manuel vitesle satılmıştır. Ancak tek tük olsa da otomatik şanzımanlı olanları da vardır.

Citroen Xantia Arkadan Görünüşü

Citroen Xantia Kullanıcı Yorumu

Bende elimde Tofaş alacak kadar para varken sıkı bir pazarlıkla Xantia almaya karar verdim ve aldım. 3 yıl boyunca kullandığım Xantia hakkında bildiğim her şeyi anlatacağım. İlk olarak içinden başlayacak olursa, kullanılan malzeme biraz daha kaliteli olabilirdi. Koltuklarında kadifemsi bir kumaş kullanılmış. Ancak çok ince olduğu için kolay yırtılıyor. Xantia’yı çalıştırmadan önce mutlaka bir müddet beklemeniz gerekiyor. Öyle hemen çalıştırıp gidebileceğiniz araçlardan değildir. Elektronik aksamı çok fazla olduğu için sürekli bir elektrik arızası veriyor. Bir gün bir donanımını yaptırıyorsunuz diğer gün başka bir donanımı bozuluyor. Ayrıca süspansiyonları gerçekten çok sıkıntılı ve yaptırması da çok pahalı. Motor performansı idare eder. Ara hızlanmalarda biraz hantal olsa da devir yükseldikçe kendini toparlıyor. Xantia 3 teker üstünde gider mi diye denemişliğim var ve gerçekten 3 teker ile durabiliyor. Uzun yolda yol tutuşu güzeldir ve arkasını kolay kolay savurmaz. Ses yalıtımı başarılıdır. Gerçi motor sesini biraz alıyor. Frenleri gayet güçlüdür ve arabayı kısa mesafede düz bir şekilde durdurabiliyor.

Citroen Xantia İçi

Citroen Xantia Alınır Mı?

Evet motor aksam parçalarını bulmakta zorlanmazsınız. Ancak süspansiyon sisteminden bir arıza çıkarırsa vay halinize. Hem zor bulunuyor hem de çok pahalı. İkinci el piyasası çok zayıf. Fiyatından yüzde 30 pazarlık yaparsanız mutlaka size bu arabayı verecek olan çıkar.

Metin Ustaoğlu

İTÜ makine mühendisliği bölümü mezunuyum. 1988 yılında Erzurumda doğdum. Şu anda İstanbul'da kurumsal bir firmada otomotiv danışmanı olarak çalışıyorum.Son yıllarda işim dolayısı ile birçok araba kullanma ve test etme şansım oldu. Çocukluğumdan beri arabalara olan hayranlığım ile geliştirdiğim bilgi birikimimi otobilgisi.com'da sizlerle paylaşıyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu