Rover 414 Si Nasıl Araba, Alınır Mı? İnceleme ve Kullanıcı Yorumları

İngiliz otomobil üreticisi Rover’ın d segmenti aracı olan 414 nasıl bir araba, alınır mı sorularına yanıt arayacağız. Ayrıca Rover 414 Si inceleme, test sürüşü ve kullanıcı yorumuna yer vereceğiz.

Rover, bir zamanlar İngiltere’nin en büyük otomobil üreticilerinden bir tanesiydi. Ancak girdiği mali krizden çıkamayarak 2005 yılında iflasını açıkladı ve otomobil üretimine son verdi. Ülkemizde de satılan Rover’ın 4xx serisi D segmentinde modellere sahiptir. Rover 414 Si ülkemizde 1996 – 1999 yılları arasında satılmıştır.

Rover 414 Si Nasıl Bir Araba?

Orta-üst yani d segmenti olan 414 Si parasına göre alınabilecek en donanımlı arabalardan bir tanesidir. “ABS, sürücü ve yolcu hava yastığı, hidrolik direksiyon, dört cam otomatiği ve elektrikli aynalar” gibi özelliklere sahiptir. Bazılarında deri döşeme bile bulunmaktadır. Ayrıca çift renk döşemeye sahiptir. 5 ileri manuel ve 4 ileri otomatik şanzımanlı vites seçenekleri vardır. Kaputunun altında ise 1.4 litre hacimli full enjeksiyonlu bir motor vardır. Bu motor 103 beygir ve 127 Nm tork güç üretmektedir. LPG ile kaliteli bir işçilikle uyumlu bir motor olup şehir içinde 10.5, şehir dışında 6 litre yakıt tüketmektedir. Hatchback ve sedan kasa tipleri mevcuttur.

Rover 414 Si Kullanıcı Yorumu

Elimdeki para 98 model bir Tofaş Doğan SLX bile almazken ben daha kaliteli ve donanımlı olanını almak istiyordum. Gözümü kararttım ve bir 1998 model bir Rover 414 aldım. Alırken 1.4 motorunun yakıtının düşük olduğunu düşünüyordum. Neyse öncelikle anlatmaya içinden başlayalım. Ön göğüs ve kapı içlerinde kaliteli bir kaplama kullanılmıştır. İçinin genişliği bir makam arabası gibidir. Arka diz mesafesi çok uzundur. Gayet konforlu ve rahat bir otomobil olduğunu söylemeliyim. Ancak motor performansı çok düşük. Bu sebeple sürekli olarak yüksek devirlerde kullanmanız gerekir. Bu da yakıt tüketiminin artmasına neden oluyor. Arabada 4 kişi varken bir de klima açıksa en sağdan yavaş yavaş gitmeye alışın çünkü o motor kasayı çekmiyor. Çok defa uzun yola çıktım ve bir sorunla karşılaşmadım. Böyle sakin sakin giderseniz gayet konforlu bir yolculuk sunar. Yol tutuşu güzeldir, öyle kolay kolay arasını savurmaz. Zaten ABS destekli frenleri çok güçlü ve arabayı kısa mesafe içerisinde durduruyor. Neredeyse tüm Rover marka araçların motoru kısa ömürlü ve hararete meyilli. Yaz aylarında gözünüz yoldan çok hararet göstergesinde oluyor. Kaç defa conta yaktı ben bile saymadım.

Rover 414 Si Alınır Mı?

İlk sorularak soru Rover 414 yedek parçaları bulunuyor mu olacak. Evet Ankara gibi büyük şehirlerde bulmakta zorlanmıyordum. Ancak kaporta ve aksesuar parçalarında sıkıntı var. Bulsanız bile dünyanın parasını istiyorlar. İkinci eli de çok hızlı değildir. Zaten bu arabanın bu kadar ucuz olmasında parçasının pahalı olması da var. Ayrıca sürekli olarak bir elektrik aksamından arız çıkartıyor. Yine de alıp almamak size kalmış. Bana soracak olursanız macera aramaya gerek yok diyorum.

otobilgisi

Metin Ustaoğlu

İTÜ makine mühendisliği bölümü mezunuyum. 1988 yılında Erzurumda doğdum. Şu anda İstanbul'da kurumsal bir firmada otomotiv danışmanı olarak çalışıyorum.Son yıllarda işim dolayısı ile birçok araba kullanma ve test etme şansım oldu. Çocukluğumdan beri arabalara olan hayranlığım ile geliştirdiğim bilgi birikimimi otobilgisi.com'da sizlerle paylaşıyorum.

Bir Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu